Zprávy / Festivalové

Ten, který točil poslední desku s Bowiem: Donny McCaslin

Ten, který točil poslední desku s Bowiem: Donny McCaslin

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.02.2017

Na letošních Colours vystoupí se svojí formací jazzový saxofonista Donny McCaslin, který s Davidem Bowiem natáčel jeho poslední album Blackstar a v jeho zastoupení převzal pět cen Grammy.

Jazzmani amerického saxofonistu a skladatele plácají s uznáním po zádech už bezmála dvacet let a tři nominace na Grammy nezískal Donny McCaslin také jen tak pro nic za nic. Když se ale na doporučení bigbandové kapelnice Marie Schneider přišel na jeho elektro-akustický kvartet osobně podívat do newyorského klubu David Bowie, saxofonistova kariéra nabrala naprosto nečekaný obrat: Bowie totiž McCaslina a jeho kapelu požádal, aby s ním natočili album Blackstar, jak se ukázalo, Bowieho poslední životní mastrštyk.

“Na albu Blackstar byla McCaslinova role podobné té, co měl Bowie na Lou Reedově desce Transformer. Takže vlastně Bowie si vybral McCaslina jako svého Bowieho,” napsal o saxofonistově roli při vzniku alba publicista David Hajdu. “Bowieho velkorysost, kreativní duch a nebojácnost se mnou zůstanou po zbytek mých dnů. Album Beyond Now jsme se spoluhráči věnovali jemu i všem, kteří ho měli rádi," uvedl McCaslin ke své poslední nahrávce, potvrzující jeho zcela mimořádné hráčské umění a nezastupitelnou pozici v současném moderním jazzu. Dávno před natáčení s Bowiem, to je třeba zdůraznit.


“Album Beyond Now je zřetelně koncipováno jako pocta Davidu Bowiemu. Nejen proto, že kvarteto interpretuje dvě jeho starší skladby, ale také stylovou členitostí obsahu a vizionářstvím podobného kalibru,” napsal v recenzi Ondřej Bezr. Ambiciózní, “robustně emotivní” a výbušná jazzová hudba kvarteta stojí na rytmických groove, excelentních sólech, vkladu elektroniky a art rockových pasážích. McCaslin také připomíná, že kromě vlivu Bowieho zahrnuje i vzpomínky na fusion music 70. let, součásti hudební DNA ve které vyrůstal.

Info

Colours of Ostrava 2017
19. - 22. 7. 2017
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Berlínský festival CTM rozšiřuje program o dva tematické věčery

redakce 13.12.2019

V rámci letošního partnerství s východoafrickým kolektivem Nyege Nyege uvede CTM několik interpretů.

Skepta dorazí i na Metronome Prague

redakce 10.12.2019

Skeptu i Addict by NobodyListen uvede pražský festival na svém pátém ročníku. Sobotní noc, ový zvuk, nové hvězdy.

Mayhem a další na Brutal Assaultu

redakce 09.12.2019

Jediný a pravý norský black metal od Mayhem i Devin Townsend, který letmo zavzpomíná na kultovní Strapping Young Lad.

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

redakce 07.12.2019

Je klima největší zkouškou lidstva? Není největším nepřítelem lidstva člověk? Tak široké spektrum otázek bude pokládat festival Elevate.

Twenty One Pilots první hvězdou Colours of Ostrava 2020

redakce 06.12.2019

S přirozenou originalitou a nestíhatelnou rychlostí střídají elektropop, reggae, hip hop, drum & bass, punk nebo hymnické klavírní balady.

Still Corners přivezou na Metronome Prague zasněný pop

redakce 05.12.2019

Po nedávno oznámených Underworld jsou Still Corners dalším zajímavým jménem nadcházejícího ročníku, rozšiřujícím stylový záběr celé akce.

Performance Forbidden v Klášteře Sv. Anežky

redakce 04.12.2019

Cílem projektu není apriori šokovat, nýbrž experimentovat s konceptem slova "zákaz" a podívat se na něj z více úhlů.

Underworld headlinerem festivalu Nowa Muzyka

redakce 03.12.2019

Headlinerem patnáctého pokračování katovického festivalu Tauron Nowa Muzyka bude kultovní britské taneční duo Underworld.

PAF Olomouc začíná už za pár dní

redakce 02.12.2019

Audiovizuální performance v husitském kostele, klubová noc v bunkru, představení pro jednoho diváka a desítky dalších projektů.

Prague Summer Festival neskrývá ambice

redakce 02.12.2019

Prvními ohlášenými jmény nového festivalu jsou britská metalcorová formace Bring Me the Horizon a rockeři Foreigner.