Zprávy / Ceny/Awards

Teriér získal hlavní cenu Brněnské 16

Teriér získal hlavní cenu Brněnské 16

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 18.10.2016

Slavnostním předáním cen se uzavřel 57. ročník mezinárodního festivalu krátkých filmů Brněnská 16. Během čtyř festivalových dnů se v Kině Art utkalo v soutěži 39 filmů z 22 zemí celého světa. Hlavní cenu získal snímek Teriér německého režiséra Ozana Mermera. "Hluboké lidské drama vystihují působivé herecké výkony beze slov. Mermer zkušeně a poučeně využívá psy a kočky jako symboly lidských vztahů a ukazuje tak zjitřené emoce," zdůvodnil rozhodnutí poroty její předseda Aner Preminger. Festival navštívilo přes 1500 diváků, pro něž bylo připraveno celkem 100 krátkých filmů.

Mezinárodní porota rozhodovala ve složení: předseda - izraelský filmový historik a filmař Aner Preminger, česká filmová historička Kateřina Svatoňová, portugalský scenárista a režisér David Bonnevile, íránský filmař Mehdi Fard Ghaderi a slovenský filmový publicista a festivalový dramaturg Martin Kaňuch, vybrala nositele Hlavní ceny a pěti čestných uznání za umělecké i řemeslné kvality snímků. Svou cenu udělila také studentská porota tvořená českými i zahraničními studenty filmových oborů Karlovy a Masarykovy univerzity: předseda Jakub Třešňák, Barbara Nováková, Anastasia Agaeva, Margarita Kirilkina, Cheryl Stephenson, Nicholas Hudac. Tradičně mají důležitý hlas při oceňování filmů i diváci a Spolek pro Brněnskou šestnáctku a alternativní film. Jeho Cena Petra Hviždě připomíná tohoto předčasně zesnulého amatérského filmaře a je určena nadějnému autorovi do 35 let. Do Brna s potěšením dorazili mnozí tvůrci osobně i ze vzdálenějších zemí.


Přehled ocenění:
1) Cena divácká
Noc v Tokoriki (O noapte in Tokoriki, Rumunsko, Roxana Stroe, 2016, 18')
2) Cena Petra Hviždě:
Kámen (Kamień, Polsko, Jakub Michnikowski, 2014, 16')
3) Cena studentské poroty:
Les ozvěn (Wald der Echoes, Rakousko, Luz Olivares Capelle, 2016, 30')
4) Čestné uznání studentské poroty
Lesapán (Česká republika, Pavel Soukup, 2015, 23')
5) Hlavní cena:
Teriér (Terrier, Německo, Ozan Mermer, 2016, 24')
6) Čestná uznání mezinárodní poroty:
Hlídka (Hatatzpitanit, Izrael, Noa Gusakov, 2016, 18') za vynikající a chytrý scénář, který ve filmu propojuje neotřele realitu a imaginární svět
Boj o přežití (Tanazo, Írán, Masoud Hatami, 2015, 8') za originální ideové zpracování
Exomoon (Rakousko, Velká Británie, Gudrun Krebitz, 2015, 6') za nápadité spojení animovaného a hraného filmu
Zuřivost Clary (La Rabia de Clara, Mexiko, Michelle Garza, 2016, 21') za kameru, která skvěle buduje atmosféru filmu pomocí hry se světlem
Něžnost (Czułość, Polsko, Emilia Zielonka, 2015, 25') za herecké výkony, jimiž představitelé hlavních rolí citlivě a emotivně vyjadřují důvěrný vztah narušený traumatem.

Info

57th International Short Film Festival
Brno 16

www.facebook.com/16brno
www.brno16.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ondřej Pivec získal dvě nominace na Grammy

redakce 28.11.2020

Ondřej Pivec má dvě nominace s projektem Gregoryho Portera a The Baylor Project. Šanci na úspěch při udílení cen má také český dirigent Jakub Hrůša.

Na Mezipatrech zvítězilo německé drama Nic ve zlým

redakce 24.11.2020

Vítězem hlavní soutěže se stalo německé drama Nic ve zlým režiséra Faraze Shariata o životě mladých queer přistěhovalců v Německu.

Vinyla ohlašuje Cenu Jany „Apačky“Grygarové za publicistiku

redakce 23.11.2020

Organizátoři hudebních cen Vinyla se rozhodili ocenit mladé zástupce kvalitní hudební žurnalistiky.

Cenu Emmy může poprvé vyhrát český seriál

redakce 22.11.2020

Osmidílný internetový thriller #martyisdead, nominovaný na mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů, zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí.

Břitva za rok 2019 zařízla

redakce 02.06.2020

Hlavním vítězem se stává Necrocock, který skrze Kaviar Kavalier zplodil hitově silně nakažlivé a stylově obtížně zařaditelné album.

Nejkrásnější knihy roku

redakce 01.06.2020

Několikanásobné ocenění si za originální zpracování knih odnesla nakladatelství Host, Arbor Vitae a Nadační fond 8smička.

Český rozhlas Jazz ocenil nejlepší jazzová alba roku

redakce 22.03.2020

Anketa o nejlepší jazzové album je součástí katalogu Česká jazzová sklizeň, který každoročně mapuje všechny vydané nahrávky daného žánru v zemi.

Anketa o nejlepší tuzemskou gramodesku Best Czech Vinyl Disk je tu

redakce 21.03.2020

Vstupte do světa, kde vládne hmotný nosič, fascinující artefakt, sběratelská vášeň a povětšinou nebesky, stejně tak jako pekelně krásná hudba.

Jak dopadly Radio_Head Awards 2019?

redakce 20.03.2020

Radio_Head Awards znají vítěze za rok 2019. Nejlepší nahrávku, podle hlasujících, vydal Gleb. A jak to dopadlo v dalších kategoriích?

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

redakce 10.02.2020

Králem letošního předávání Oscarů se stal jihokorejský snímek Parazit, který si celkově odnesl čtyři pozlacené sošky.