Zprávy / Nové desky

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.08.2020

Transkulturní spolupráce v podobě zhudebněných básní klasických světových literátů – mezi českým producentem Petrem Marešem, známým jako prof. Neutrino, a panamskou vokalistkou Milou Lombardo – se konečně po sedmi letech dočkala svého završení na regulérním albu. Setkaly se zde dva břehy Atlantiku – dvě zdánlivě rozlišné kulturní vnímání světa – evropský a latinskoamerický a protnuly se na základě univerzálně symbolických textů v jednotný proud imaginace. Signifikatní je i fakt, že jejich spolupráce probíhala celých sedm let pouze on-line po telefonu, oba aktéři se zatím však nikdy osobně nesetkali.

Mezitím spatřily světlo světa dvě EP a dva videoklipy. Pilotní EP vyšlo na sklonku roku 2013, druhé EP bylo vypuštěno do éteru v roce 2018 (obojí na značce Maitrejah Recordinx). Letos pak vznikla iniciační skladba, která celý opus odemyká. Na albu Transatlantic P(h)O(n)EM Session zazní básně v angličtině i španělštině od světoznámých poetů jako John Keats, Aleister Crowley, Oscar Wilde, Victor Jara, Rabindranath Tagore, Garcia Lorca, Edgar A. Poe, Pablo Neruda, Charles Baudelaire, Jorge L. Borges a William Blake.

„Žánrově se album pohybuje na poli sampledelické hudby. Uslyšíte na něm od downtempa, přes elektronické experimenty až po ozvuky orientálních motivů či flamenca, ale i známé útržky klasické či jazzové hudby. Jednotlivé skladby byly vždy věnovány současným společenským fenoménům jako je uprchlictví, ekologické znečištění, politickým vězňům či kulturním minoritám, s kterými se často potýkali i samotní autoři básní. Aktuální album je namířeno proti přežitým kulturním stereotypům, jež se stále šíří světem v podobě rasismu či náboženské nenávisti. Umění by tak mělo pomáhat poukazovat na problémy současnosti a nebýt pouhým estetickým pozlátkem pro ukrácení dlouhé chvíle. Album vychází z ekologických důvodů jen digitálně na platformě Bandcamp u labelu Michala Kořána – Blue Lizard,“ říká o svém zatím nejvýraznějším projektu zkušený královehradecký elektronik Petr Mareš aka prof. Neutrino.

Křest alba proběhne na festivalu RING X10 na Mariánském náměstí v Praze v pondělí 24. 8. od 19.30 hod. Další vystoupení bude v rámci festivalu Sounderground v kině Pláž v Holešovickém přístavu o den později od osmé večerní.

Info

The Canal - Transatlantic P(h)O(n)EM Session
album na Bandcampu
Web Neutrino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový album Burgr / Štrpka

redakce 14.01.2021

Jednotlivé skladby sú precízne skomponované, dokonale premyslené a vyžaruje z nich jedinečná emotívna sila.

Billow zveřejňují demoverze i s videem

redakce 13.01.2021

K vydání loňské desky III přihodili Billow na začátku ledna i nahrávku s demoverzemi celého alba, kterou navíc doplňují vizuálním doprovodem.

Jane Weaver vydává druhý singl

redakce 12.01.2021

Druhý singl Heartlow přichází rovnou s klipem od vlivného hudebníka a režiséra Douglase Harta.

Boh Vajec vydáva debutový album

redakce 12.01.2021

Boh Vajec sa vo svojej hudbe sústreďuje na rytmickú pestrosť, teatrálnosť, no zároveň sa nebojí využívať prvky minimalizmu.

Weltschmerzen uvádějí nové album Penumbra Vortex

redakce 11.01.2021

Phases je debut Penumbra Vortex, sólo projektu Daniela Kozlíka známeho z rôznych doomových hardcoreových projektov ako Möbius.

Nové EP od Metronome Blues

redakce 03.01.2021

Koncerty ani turné se stále nekonají. Místo toho ještě na sklonku roku kapela vydala nové EP, Exploded View.

Vychádza nový beat tape od DifferentZen

redakce 02.01.2021

Koncept ostal rovnaký – spontánne vytvoriť špinavé samplované beaty a ich náladu následne dokreslia abstraktné fotografie.

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

redakce 23.12.2020

Budeč přináší na albu DCCCXCV kombinaci středověké folklorní hudby s moderní estetikou syntezátorových zvuků.

Michael Krásný vydává album 20:20

redakce 22.12.2020

V New Yorku a Praze vznikalo vokální jazzové album s žánrovými přesahy a výmluvným názvem 20:20.

Nové album Moonshye

redakce 21.12.2020

Kolekci deseti písní spojuje žánrová neuchopitelnost s prvky world music a alternativního folku, rozmanitost hlasového výrazu, atmosféry písní a hudebních nástrojů.