Zprávy / Nové desky

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

The Canal: dva břehy Atlantiku na jednom albu

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.08.2020

Transkulturní spolupráce v podobě zhudebněných básní klasických světových literátů – mezi českým producentem Petrem Marešem, známým jako prof. Neutrino, a panamskou vokalistkou Milou Lombardo – se konečně po sedmi letech dočkala svého završení na regulérním albu. Setkaly se zde dva břehy Atlantiku – dvě zdánlivě rozlišné kulturní vnímání světa – evropský a latinskoamerický a protnuly se na základě univerzálně symbolických textů v jednotný proud imaginace. Signifikatní je i fakt, že jejich spolupráce probíhala celých sedm let pouze on-line po telefonu, oba aktéři se zatím však nikdy osobně nesetkali.

Mezitím spatřily světlo světa dvě EP a dva videoklipy. Pilotní EP vyšlo na sklonku roku 2013, druhé EP bylo vypuštěno do éteru v roce 2018 (obojí na značce Maitrejah Recordinx). Letos pak vznikla iniciační skladba, která celý opus odemyká. Na albu Transatlantic P(h)O(n)EM Session zazní básně v angličtině i španělštině od světoznámých poetů jako John Keats, Aleister Crowley, Oscar Wilde, Victor Jara, Rabindranath Tagore, Garcia Lorca, Edgar A. Poe, Pablo Neruda, Charles Baudelaire, Jorge L. Borges a William Blake.

„Žánrově se album pohybuje na poli sampledelické hudby. Uslyšíte na něm od downtempa, přes elektronické experimenty až po ozvuky orientálních motivů či flamenca, ale i známé útržky klasické či jazzové hudby. Jednotlivé skladby byly vždy věnovány současným společenským fenoménům jako je uprchlictví, ekologické znečištění, politickým vězňům či kulturním minoritám, s kterými se často potýkali i samotní autoři básní. Aktuální album je namířeno proti přežitým kulturním stereotypům, jež se stále šíří světem v podobě rasismu či náboženské nenávisti. Umění by tak mělo pomáhat poukazovat na problémy současnosti a nebýt pouhým estetickým pozlátkem pro ukrácení dlouhé chvíle. Album vychází z ekologických důvodů jen digitálně na platformě Bandcamp u labelu Michala Kořána – Blue Lizard,“ říká o svém zatím nejvýraznějším projektu zkušený královehradecký elektronik Petr Mareš aka prof. Neutrino.

Křest alba proběhne na festivalu RING X10 na Mariánském náměstí v Praze v pondělí 24. 8. od 19.30 hod. Další vystoupení bude v rámci festivalu Sounderground v kině Pláž v Holešovickém přístavu o den později od osmé večerní.

Info

The Canal - Transatlantic P(h)O(n)EM Session
album na Bandcampu
Web Neutrino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Květy ohlašují desku dvěma singly

redakce 29.10.2020

Květy v nových skladbách i po dvaceti letech stále působí jako kapela, která má energie i nápadů na rozdávání.

Moonspotter vydává nové EP

redakce 25.10.2020

Poetické, emotivní skladby, na pomezí kytarové a elektronické hudby. Tématem EP je autorovo odcizení od společnosti, hudební scény i mezilidských vztahů.

Justin Lavash zkoumá rozdíl mezi samotou a osamělostí

redakce 22.10.2020

Píseň The Hardest Thing předznamenává další desku písničkáře a bluesového progresivisty.

Lowmoe vydávají nové album

redakce 22.10.2020

Album Recalibrate navozuje dojem tance ve stínech, brzkého rána po divoké noci jako chvilky zdánlivého osvícení.

Estonský producent Mart Avi je zpět s novým singlem

redakce 20.10.2020

Mart Avi se pohybuje mezi smyslným ambientním popem a futuristickým funkem.

Druhé album Elbe vyjde na podzim

redakce 18.10.2020

Nové album se nese v poněkud temnějších a hudebně syrovějších vodách a liší se samozřejmě i samotným konceptem.

James Blake má nové EP a vystoupí v rámci série Boiler Room

redakce 16.10.2020

Přestože album vznikalo v karanténě, je taneční a vrací se k dobám, kdy byl Blake častěji viděn v malých klubech než na velkých scénách.

Fvck_Kvlt: Zabijem sa!

redakce 14.10.2020

Rapper a producent Fvck_Kvlt navazuje na debutové album nahrávkou Zabijem sa!, která je žánrově ještě rozmanitější.

Smashing Pumpkins lákají na nové (dvoj)album dvěma singly

redakce 12.10.2020

Vydané singly doprovázejí animovaný seriál In Ashes a lákají na očekávanou listopadovou desku.

Vojtěch Urbánek rozehrává na novém albu struny města

redakce 11.10.2020

V osmi písních se tu autor představuje hned v několika polohách. Někdy hraje a zpívá jen s akustickou kytarou, jindy ho doprovází pulzující kapela.