Zprávy / Festivalové

 These New Puritans poprvé v Čechách

These New Puritans poprvé v Čechách

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.08.2013

Radio Wave odhaluje program a hvězdy svého listopadového festivalu. Stejně jako v loňském roce se dramaturgicky unikátní projekt Radia Wave a festivalu Stimul uskuteční ve třech listopadových dnech, na třech různých scénách a přiváží opět to nejzajímavější ze současné nezávislé hudební scény, české i zahraniční.

Hvězdou prvního dne festivalu, v pondělí 4. listopadu v Lucerna Music Baru, bude hudebník a producent John Parish, hlavní spolupracovník PJ Harvey. Druhý festivalový den, v úterý 5. listopadu, se program přesune do nově otevřeného nahrávacího studia Českého rozhlasu, kde vystoupí Tomáš Dvořák aka Floex. Vrcholem bude ovšem česká premiéra britských These New Puritans. Kapela, která v průběhu své existence prošla žánrovou proměnou od post-punku k fúzi popu a klasické hudby, vystoupí 20. listopadu v pražské MeetFactory.

Když se These New Puritans v roce 2006 zjevili na ostrovní scéně, měli mnozí tendence řadit je mezi široký zástup retro kytarovek. Už s vydáním první desky Beat Pyramid ale začalo být jasné, že Puritans směřují dál: energickou smršť, vystavěnou z elektronických motivů a podepřenou hlasem Jacka Barnetta, totiž dopředu poháněly zrychlené hiphopové beaty. These New Puritans už na debutu ukázali, že jejich inspirační zdroje jsou opravdu eklektické, od kultovního rapového kolektivu Wu-Tang Clan až ke králi IDM Aphexi Twinovi. Ta největší překvapení ale měla teprve přijít.

S druhou deskou Hidden totiž These New Puritans uvedli na scénu japonské válečné bubny taiko nebo desetičlenný komorní orchestr z Prahy a Jack Barnett tím potvrdil, že když sliboval průnik dancehallu a minimalismu Stevea Reicha, myslel to opravdu vážně. Doposud největší žánrový veletoč ale skupina, která v minulosti předskakovala třeba Björk, předvedla až s letošním albem Field of Reeds.

K práci na desce, jejíž název odkazuje ke staroegyptské mytologii, přizvali These New Puritans portugalskou zpěvačku Elisu Rodrigues a veškeré kytary a elektronické beaty vyměnili za intimní dechy, klavír a atmosférické vokály. „Každé číslo má svůj smysl,“ zpívá Barnett ve starší skladbě Numerology a tuhle tezi na Field of Reeds naplňuje vrchovatě. Deska je až matematicky přesně zkomponovaná a velkou měrou si bere inspiraci z klasické hudby, přesto je niterná a vřelá. Field of Reeds patří k nejlépe hodnoceným letošním deskám vůbec a These New Puritans jsou díky ní bezpochyby v nejlepší formě za celou svoji dosavadní kariéru.

Info

Radio Wave Stimul festival 2013
John Parish, OTK
4. 11. 2013, Lucerna Music Bar
290 Kč v předprodeji (+ poplatky) / 390 Kč na místě

Floex
5. 11. 2013, Český rozhlas, Studio 1
vstup zdarma (rezervace místa na základě festivalové permanentky či vstupenky na kterýkoli z koncertů festivalu)

These New Puritans
20. 11. 2013, MeetFactory
590 Kč v předprodeji včetně poplatků sítí /650 Kč na místě

Vstupenky v prodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal a v místech konání festivalu. Za výhodné ceny lze objednat vstupenky na jednotlivé koncerty formou SMS či přímým bankovním převodem prostřednictvím portálu SMSticket.cz. Zde je možné koupit i nejvýhodnější permanentku za 690 Kč!

www.wave.cz
www.stimul-festival.cz
www.scrapesound.org
www.musicbar.cz
www.meetfactory.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.