Zprávy / Pozvánky

Thor Harris a jeho přátelé v jarní Praze

Thor Harris a jeho přátelé v jarní Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 20.02.2017

Sovy nejsou, čím se zdají být. Thor Harris, onen „Viking“, jak se mu často přezdívá, ve Swans obsluhoval obrovité masívní nástroje jako třeba gong nebo tubulární zvony a snad právě i stran své vizáže severského bojovníka by někomu mohl připadat jako zlý muž; ve skutečnosti však jde o jednoho z nejlaskavějších a nejoblíbenějších lidí mezi hudebníky současné alternativní scény. Jeho loňské album Thor & Friends je možná tím nejlepším důkazem – zvukově malebná, konejšivá a skutečně přátelská nahrávka výtečně navazuje na tradici amerického minimalismu a patří k nejpozoruhodnějším titulům uplynulého roku. Výjimečné jsou také koncerty sdružení Thor & Friends, na nichž Thora a jeho dvě kolegyně doprovází vždy i odlišná sestava lokálních hudebníků a přátel. Na pražské zastávce nadcházejícího evropského turné tomu nebude jinak: Thor & Friends vystoupí v pondělí 8. května v Klubu FAMU a spolu s nimi se na pódiu objeví například Václav Havelka z Please The Trees nebo Martin Tvrdý (Bonus, Sporto, Ememvoodoopöká a další), vystupující také v rámci společného projektu Tvrdý/Havelka, s nímž před časem vydali album osobitých cover-verzí U nás v garáži. Večer otevře kytarista Jakub Šimanský.

Thor Harris je znám hlavně ze sestavy v roce 2010 reaktivovaných Swans, s nimiž nahrál čtyři vynikající alba a odehrál stovky koncertů. Ovšem nemělo by se zapomínat na jeho působení také v jiných důležitých hudebních formacích, jejichž zvuk spoluvytvářel. Harris dlouhá léta působil ve známé skupině Shearwater, podílel se hned na několika deskách Devendry Banharta nebo Billa Callahana a najdeme ho také na nahrávkách tak rozdílných umělců jako Amanda Palmer či Ben Frost. Mnohem delší by byl pak výčet jeho angažmá coby koncertního instrumentalisty – např. u Lisy Germano, Gretchen Phillips nebo v The Grand Theft Orchestra již zmiňované Amandy Palmer, která vlastně nejvíce může za to, že je nyní projekt Thor & Friends koncertně tolik aktivní. Byla to totiž ona, kdo vloni v červenci přizvala Thora a jeho přátele jako speciálního hosta svého letního turné.

Album Thor & Friends začalo vznikat na podzim 2015, kdy se Thor Harris vrátil ze svého posledního světového turné se Swans. Sám Harris o albu mluví jako o zvuku svého návratu domů, objevují se na něm nástroje, které sám vyrobil (je totiž také zručným truhlářem) a na jeho nahrávání se kromě širokého kolektivu austinských hudebníků a hudebnic podíleli třeba členové skupiny A Hawk and Hacksaw nebo John Dieterich z Deerhoof. Hlavními Thorovými partnerkami ve studiu i na jevišti jsou ovšem Peggy Ghorbani a Sarah Gautier – tato trojice tvoří také základ koncertních vystoupení.


Pokud máte rádi příměry, pak vězte, že album Thor & Friends vám může snadno připomenout třeba nahrávky Steva Reicha, Briana Ena či L. T. Hardina známého spíše jako Moondog, pocitově nebudou daleko ani australští The Necks, popř. elektronický mág Aphex Twin. V rámci pražského vystoupení doprovodí Thora Harrise krom jeho kolegyň také tuzemští Václav Havelka nebo Martin Tvrdý, působící společně jako Tvrdý/Havelka, které si Thor Harris dopředu vytipoval při svých tuzemských návštěvách se Swans.

Thor Harris neopustil Swans po nějaké rozmíšce či z nutkavé potřeby šéfa Michaela Giry kapelu personálně přeobsadit. Naopak, Gira k velké lítosti všech a jen s těžkým srdcem vyhověl vlastní Thorově žádosti o uvolnění, a to z důvodu, aby se mohl doma v Texasu osobně a stále věnovat své vážně nemocné mamince a přitom také konečně své vlastní tvorbě. Swans totiž od svého znovuuvedení do chodu byli celých šest let na turné nebo ve studiu prakticky neustále. Nejnovější zprávy z tábora skupiny ovšem naznačují, že do příštího svého projektu (ať už pod značkou Swans nebo ne) Gira s Thorem opět počítá.

Neméně důležitá je také Harrisova výtvarná tvorba, známé jsou i jeho tematicky zaměřené „komisy“ (např. o depresi). Velice populární se mezi muzikanty, tourmanagery atp. na celém světě stala pravidla, jež Thor Harris sepsal jako návod pro kolegy, jak se chovat na turné (např. zde). V posledních dnech upoutala pozornost kauza dočasného zrušení Thorova twitterového účtu, k němuž ze strany Twitteru došlo na anonymní udání kvůli tomu, že na něj Thor umístil video s „důmyslným“ návodem Jak praštit nácka! (viz zde). Tuto humornou instruktáž Thor Harris pořídil v reakci na vzestupnou tendenci ovládání mediálního prostoru novodobými neonacisty, zejména Richardem B. Spencerem, která je v USA zvláště patrná po zvolení Donalda Trumpa. Thorův twitter byl ovšem po mnoha protestech brzy obnoven.


Večer zahájí Jakub Šimanský, kterého můžete znát jako bubeníka temné kapely Unna, na svých sólových vystoupeních ale vzývá mnohem subtilnější tóny. „Jak zní šepot travnatejch kopců uprostřed průmyslový džungle Přerova? Jak voněj výlety za město ohňům vstříc?“ ptalo se příhodně spřízněné duo Mava. Jakub Šimanský ve své sólové tvorbě propadl kouzlu prastaré americké kytarové školy, jeho první album Face to Face Against American Primitivism In Eastern Europe Vol. 1 vyšlo nedávno na kazetě u známé fajnšmekrovské značky Stoned to Death.

Info

Scrape Sound Inc. uvádí
Thor & Friends (us)
with special friend guests Tvrdý/Havelka
support: Jakub Šimanský
8. května 20:00
Klub FAMU, Praha

www.thorharris.org
www.scrapesound.org
www.facebook.com/klubfamu
www.facebook.com/events/1846558035582678

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

-123min. mají klip a turné

redakce 23.02.2020

Loni vyšlo po deseti letech první album s názvem Les, na kterém hostuje francouzský trumpetista Erik Truffaz.

Rachot přiveze na jaře nadžánrové inovátory

redakce 23.02.2020

Letošní jaro v režii Rachotu bude ve znamení jazzových inovátorů z různých koutů světa.

Kocovina, která má smysl - benefiční akce Marek

redakce 22.02.2020

„Kocovina, která pomáhá“ – podtitul akce je tedy jasný, čím více toho v ten večer na baru vypijete, tím více přispějete na léčbu mladého Marka.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 22.02.2020

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Černé kovy v Underdogs' s holandskou Turia i českými Nāv

redakce 21.02.2020

Puls blastbeatu, hypnotický hluk kytary a nezemský hlas. Turia poprvé v Praze.

June Cocó vyráží na české mini turné

redakce 20.02.2020

Písničkářka June Cocó na několik měsíců opustila svou kapelu a vydala se na sólovou dráhu. Miniturné zahájí v Jazzdocku.

Vesmírná elektronika Coma pohltí MeetFactory

redakce 20.02.2020

Do svého arzenálu přidali Coma nově syntezátory a staré bicí, čímž spojují digitální a analogový vesmír.

Nitzer Ebb se vrací do města

redakce 19.02.2020

Jejich zásadní úlohu v dějinách elektronické hudby stvrdili prohlášeními, spoluprací nebo remixy přední osobnosti elektronické scény napříč žánry.

SoundCzech ohlašuje výzvy na rok 2020

redakce 18.02.2020

Proexportní kancelář SoundCzech vyhlašuje výzvy na rok 2020. Přihlášky jsou otevřeny pro hudebníky, pořadatele hudebních akcí a další hudební profesionály.

Holy Fuck a The Dead Daisies míří do Prahy

redakce 18.02.2020

Kanadský kvartet Holy Fuck si libuje ve výlučnosti na hudební scéně, The Dead Daisies se vrací do Lucerna Music Baru.