Zprávy / Festivalové

Thurston Moore na Rock for People

Thurston Moore na Rock for People

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.03.2017

Novináři a hudební experti se téměř předhání o to, kdo Thurstonovi Moorovi, zakladateli a klíčovému členovi legendárních Sonic Youth, přisoudí vyšší a lépe definované zásluhy o rockovou hudbu posledních dekád. Zatímco David Fricke ho v Rolling Stone vidí jako 34. největšího kytaristu všech dob, v časopisu Spin soudí, že je dokonce spolu s kolegou Lee Ranaldem ze Sonic Youth absolutní jedničkou.

Podstatnější než žebříčkové pozice je však cesta, kterou Thurston Moore urazil, a která poznamenala hudební historii. V osmnácti se Thurston Moore stěhuje z rodné Floridy do New Yorku, pracuje v hudebních a literárních časopisech a po večerech hltá představení Patti Smith, Williama Borroughse a dalších. Začátek oslnivé hudební kariéry můžeme datovat do roku 1981, kdy s Kim Gordonovou a Lee Ranaldem založili Sonic Youth, jednu z mála kapel, která redefinovala rockový zvuk na přelomu století.


Moore se však vždy snažil najít si širší a pestřejší pole působnosti a tak jej můžeme najít po boku Yoko Ono, spolupracoval s Lydií Lunch, Johnem Zornem, ikonickými Sparks, metalovými Twilight a dalšími. Po rozpadu Sonic Youth (souvisejícím s jeho rozchodem ze spoluhráčkou i manželkou Kim Gordonovou) vydává sólové akustické album Demolished Thoughts, je inicátorem punkového projektu Chelsea Light Moving.

Jeho zatím poslední sólové album si odneslo výstižné recenzentovo shrnutí: "Puristi budou vždycky fňukat nad koncem Sonic Youth, ale kdo by se staral o minulost, když má kapelu, jako je tahle!" A Thurston Moore se svým dávným parťákem Stevem Shelleym u bicích, basistkou Deb Googe, známou z My Bloody Valentine a druhým kytaristou Jamesem Sedwarsem z kapely Nøught to jistě potvrdí i letos na Rock for People.

Info

Rock for People 2017
4. - 6. 7. 2017
Festivalpark, Hradec Králové

www.facebook.com/events/314854438853856
www.facebook.com/rockforpeople
www.rockforpeople.cz

Foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Audio Zoo oznamuje na konec června rooftop festival

redakce 01.06.2020

Pořadatelé slibují zatím tajného zahraničního headlinera a kapacitu 300 až 500 návštěvníků dle aktuálních podmínek za dodržení hygienických pravidel.

Soutěž Jazzfruit jde do finále

redakce 30.05.2020

V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木.

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu

redakce 28.05.2020

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků.

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.