Zprávy / Festivalové

Thurston Moore na Rock for People

Thurston Moore na Rock for People

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.03.2017

Novináři a hudební experti se téměř předhání o to, kdo Thurstonovi Moorovi, zakladateli a klíčovému členovi legendárních Sonic Youth, přisoudí vyšší a lépe definované zásluhy o rockovou hudbu posledních dekád. Zatímco David Fricke ho v Rolling Stone vidí jako 34. největšího kytaristu všech dob, v časopisu Spin soudí, že je dokonce spolu s kolegou Lee Ranaldem ze Sonic Youth absolutní jedničkou.

Podstatnější než žebříčkové pozice je však cesta, kterou Thurston Moore urazil, a která poznamenala hudební historii. V osmnácti se Thurston Moore stěhuje z rodné Floridy do New Yorku, pracuje v hudebních a literárních časopisech a po večerech hltá představení Patti Smith, Williama Borroughse a dalších. Začátek oslnivé hudební kariéry můžeme datovat do roku 1981, kdy s Kim Gordonovou a Lee Ranaldem založili Sonic Youth, jednu z mála kapel, která redefinovala rockový zvuk na přelomu století.


Moore se však vždy snažil najít si širší a pestřejší pole působnosti a tak jej můžeme najít po boku Yoko Ono, spolupracoval s Lydií Lunch, Johnem Zornem, ikonickými Sparks, metalovými Twilight a dalšími. Po rozpadu Sonic Youth (souvisejícím s jeho rozchodem ze spoluhráčkou i manželkou Kim Gordonovou) vydává sólové akustické album Demolished Thoughts, je inicátorem punkového projektu Chelsea Light Moving.

Jeho zatím poslední sólové album si odneslo výstižné recenzentovo shrnutí: "Puristi budou vždycky fňukat nad koncem Sonic Youth, ale kdo by se staral o minulost, když má kapelu, jako je tahle!" A Thurston Moore se svým dávným parťákem Stevem Shelleym u bicích, basistkou Deb Googe, známou z My Bloody Valentine a druhým kytaristou Jamesem Sedwarsem z kapely Nøught to jistě potvrdí i letos na Rock for People.

Info

Rock for People 2017
4. - 6. 7. 2017
Festivalpark, Hradec Králové

www.facebook.com/events/314854438853856
www.facebook.com/rockforpeople
www.rockforpeople.cz

Foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.

Jazz Goes to Town už za dva týdny

redakce 27.09.2019

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Jazz jde městem.