Zprávy / Nové desky

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce | Zprávy / Nové desky | 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce 10. let. "Je to trochu ironie, všechny skladby jsme dopsali už před vypuknutím pandemie a týkají se primárně normálního světa a jeho problémů, které ale pandemie často ještě zintenzivnila. Zároveň je tu osobní rovina popisující vyrovnávání se s pomalou ztrátou mládí," říká o atmosféře desky frontman a hlavní textař kapely Matyáš Švejdík.

První ukázka z alba přichází v pátek 7. května se singlem Světy. Klip k němu natočil mladý český režisér Jakub Jirásek, mimo jiné frontman spřízněných Cold Cold Nights. "Svět plnej názorů, ale kdo ví, co je správný," zpívají tu Plusminusnula v textu o alternativních cestách, kterými se může váš život ubírat, a o tom, jak malá rozhodnutí ovlivňují naši budoucnost natrvalo. "Máme v kapele rádi knížku Gumy od Alaina Robbe-Grilleta, dalo by se říct, že přemýšlení nad tímhle tématem částečně zformovala," upřesňuje Švejdík.

Oproti debutu písně získaly jasnější kontury a tvar, aniž by přišly o intenzitu a energii. Kapela jako vzdálenou inspiraci zmiňuje hvězdy současné ostrovní postpunkové scény, jako jsou třeba Fontaines D.C.. "Tuhle kapelu máme rádi, všichni čtyři se pak ještě shodneme na jménech jako Preoccupations nebo Protomartyr. Nechceme nikoho kopírovat, snažíme se vytvořit si vlastní styl s vlastními tématy, inspiraci ale asi nezapřeme," dodává basák Ondřej.

Album vznikalo ve studiu Golden Hive v produkci Amáka Goldena. "Na Plusminusnula mě baví poetika, skvěle napsané české texty, které se kapela nebojí ušpinit syrovým nepodlézavým zvukem. Práce s tímhle materiálem a lidmi, jako jsou oni, pro mě byla za odměnu," chválí si spolupráci producent. O foto na obalu alba se tentokrát postarala vizuální umělkyně Pamela Kuťáková.

Spolu se zveřejněním singlu Světy bude spuštěn i předprodej alba, které kromě digitální podoby vychází také na vinylové desce, hned ve dvou barevných provedeních - prvních 100 kusů LP vyjde na průhledném vinylu, zbytek v tradiční černé variantě. Album Nový zprávy žádný se objeví v pátek 25. června na platformě Full Moon Forum, spolu s letním dvojčíslem #123-124 ho na CD obdrží i předplatitelé časopisu. Křest bude s ohledem na aktuální vládní opatření teprve ohlášen.

Info

Plusminusnula
FB kapely
Bandcamp

foto (c) Pamela Kuťáková

Album vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2021 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

This Side of Town, Karol Mikloš

redakce 29.09.2022

Je to spletitý príbeh o nástrahách stredného veku v situácii novej pandémie, hrozivého mraku prichádzajúceho z východu i mnohých ďalších hrozieb.

Tauna Tangier vydávají Escapes and Shelters

redakce 28.09.2022

Tauna Tangier začínala jako akustická verze elektronických Narcotic Fields.

IAmNøt vydává Changes

redakce 26.09.2022

Bratislavská producentka a DJ-jka Sofia Nøt z projektu IAmNøt vydáva debutový album s príznačným názvom Changes.

Třetí sólovka Tomáše Hrubiše na vinylu

redakce 25.09.2022

Autor tentokrát úplně vypustil klavír, který byl v předchozích albech dominantním nástrojem, a novou desku postavil na zvuku varhan, syntezátorech a bicích.

Vellocet Roll na novém EP punkově i trapově

redakce 23.09.2022

Pražská formace Vellocet Roll přichází téměř přesně rok po druhém dlouhohrajícím albu A Land Ridden by Darkness s další nahrávkou.

András Csefalvay: Future Role of the Church in the Forthcoming Environmental Transformation

redakce 23.09.2022

Tématicky na ňom András nadväzuje na svoju výtvarnú tvorbu, fantazijné koncepty spojené s vlastnou svojskou piesňovou realitou či environmentálne traumy.

Dunaj vydává nové album a klip

redakce 22.09.2022

Vzácným hostem alba je i zpěvačka Iva Bittová, jejíž hlas zdobí pět písní. Producenty alba jsou Petr Ostrouchov a Aid Kid.

Co je na konci hudby? Longital

redakce 19.09.2022

Hudobná a partnerská dvojica Shina a Daniel Salontay na ňom tentokrát spojila sily s anglickým elektronickým producentom a zvukovým dizajnérom Andrejom Bakom.

Vertigo slaví dvacet let novou deskou

redakce 11.09.2022

Na české scéně zastává Vertigo pozici toho, kdo neustále překvapuje a svobodně přichází stále s novou formou, obsahem i zvukem svých nahrávek.

Longital sa v novej pesničke vracia k elektronike

redakce 28.08.2022

Longital vydávajú jedenásty štúdiový album. Výrazný podiel na tom, ako znie, má londýnsky producent, sound dizajnér a lovec zvukov Andrej Bako.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace