Zprávy / Nové desky

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce | Zprávy / Nové desky | 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce 10. let. "Je to trochu ironie, všechny skladby jsme dopsali už před vypuknutím pandemie a týkají se primárně normálního světa a jeho problémů, které ale pandemie často ještě zintenzivnila. Zároveň je tu osobní rovina popisující vyrovnávání se s pomalou ztrátou mládí," říká o atmosféře desky frontman a hlavní textař kapely Matyáš Švejdík.

První ukázka z alba přichází v pátek 7. května se singlem Světy. Klip k němu natočil mladý český režisér Jakub Jirásek, mimo jiné frontman spřízněných Cold Cold Nights. "Svět plnej názorů, ale kdo ví, co je správný," zpívají tu Plusminusnula v textu o alternativních cestách, kterými se může váš život ubírat, a o tom, jak malá rozhodnutí ovlivňují naši budoucnost natrvalo. "Máme v kapele rádi knížku Gumy od Alaina Robbe-Grilleta, dalo by se říct, že přemýšlení nad tímhle tématem částečně zformovala," upřesňuje Švejdík.

Oproti debutu písně získaly jasnější kontury a tvar, aniž by přišly o intenzitu a energii. Kapela jako vzdálenou inspiraci zmiňuje hvězdy současné ostrovní postpunkové scény, jako jsou třeba Fontaines D.C.. "Tuhle kapelu máme rádi, všichni čtyři se pak ještě shodneme na jménech jako Preoccupations nebo Protomartyr. Nechceme nikoho kopírovat, snažíme se vytvořit si vlastní styl s vlastními tématy, inspiraci ale asi nezapřeme," dodává basák Ondřej.

Album vznikalo ve studiu Golden Hive v produkci Amáka Goldena. "Na Plusminusnula mě baví poetika, skvěle napsané české texty, které se kapela nebojí ušpinit syrovým nepodlézavým zvukem. Práce s tímhle materiálem a lidmi, jako jsou oni, pro mě byla za odměnu," chválí si spolupráci producent. O foto na obalu alba se tentokrát postarala vizuální umělkyně Pamela Kuťáková.

Spolu se zveřejněním singlu Světy bude spuštěn i předprodej alba, které kromě digitální podoby vychází také na vinylové desce, hned ve dvou barevných provedeních - prvních 100 kusů LP vyjde na průhledném vinylu, zbytek v tradiční černé variantě. Album Nový zprávy žádný se objeví v pátek 25. června na platformě Full Moon Forum, spolu s letním dvojčíslem #123-124 ho na CD obdrží i předplatitelé časopisu. Křest bude s ohledem na aktuální vládní opatření teprve ohlášen.

Info

Plusminusnula
FB kapely
Bandcamp

foto (c) Pamela Kuťáková

Album vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2021 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace