Zprávy / Nové desky

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

Ticho před pandemickou bouří podle Plusminusnula

redakce | Zprávy / Nové desky | 07.05.2021

Čtveřice Plusminusnula přichází po čtyřech letech s novým albem. Jmenuje se Nový zprávy žádný a zachycuje atmosféru společnosti konce 10. let. "Je to trochu ironie, všechny skladby jsme dopsali už před vypuknutím pandemie a týkají se primárně normálního světa a jeho problémů, které ale pandemie často ještě zintenzivnila. Zároveň je tu osobní rovina popisující vyrovnávání se s pomalou ztrátou mládí," říká o atmosféře desky frontman a hlavní textař kapely Matyáš Švejdík.

První ukázka z alba přichází v pátek 7. května se singlem Světy. Klip k němu natočil mladý český režisér Jakub Jirásek, mimo jiné frontman spřízněných Cold Cold Nights. "Svět plnej názorů, ale kdo ví, co je správný," zpívají tu Plusminusnula v textu o alternativních cestách, kterými se může váš život ubírat, a o tom, jak malá rozhodnutí ovlivňují naši budoucnost natrvalo. "Máme v kapele rádi knížku Gumy od Alaina Robbe-Grilleta, dalo by se říct, že přemýšlení nad tímhle tématem částečně zformovala," upřesňuje Švejdík.

Oproti debutu písně získaly jasnější kontury a tvar, aniž by přišly o intenzitu a energii. Kapela jako vzdálenou inspiraci zmiňuje hvězdy současné ostrovní postpunkové scény, jako jsou třeba Fontaines D.C.. "Tuhle kapelu máme rádi, všichni čtyři se pak ještě shodneme na jménech jako Preoccupations nebo Protomartyr. Nechceme nikoho kopírovat, snažíme se vytvořit si vlastní styl s vlastními tématy, inspiraci ale asi nezapřeme," dodává basák Ondřej.

Album vznikalo ve studiu Golden Hive v produkci Amáka Goldena. "Na Plusminusnula mě baví poetika, skvěle napsané české texty, které se kapela nebojí ušpinit syrovým nepodlézavým zvukem. Práce s tímhle materiálem a lidmi, jako jsou oni, pro mě byla za odměnu," chválí si spolupráci producent. O foto na obalu alba se tentokrát postarala vizuální umělkyně Pamela Kuťáková.

Spolu se zveřejněním singlu Světy bude spuštěn i předprodej alba, které kromě digitální podoby vychází také na vinylové desce, hned ve dvou barevných provedeních - prvních 100 kusů LP vyjde na průhledném vinylu, zbytek v tradiční černé variantě. Album Nový zprávy žádný se objeví v pátek 25. června na platformě Full Moon Forum, spolu s letním dvojčíslem #123-124 ho na CD obdrží i předplatitelé časopisu. Křest bude s ohledem na aktuální vládní opatření teprve ohlášen.

Info

Plusminusnula
FB kapely
Bandcamp

foto (c) Pamela Kuťáková

Album vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2021 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ima Teva vydává atmosferickou osobní zpověď

redakce 17.06.2021

Posluchače albem provází kromě atmosferické elektroniky také minimalistické, o to však působivější české texty a komorní vokál.

Be4eight v 7:40 vydal první album s názvem 7:40

redakce 15.06.2021

Be4eight se věnuje tvorbě beatů a elektronických hudebních ploch v kombinaci s akustickými nástroji, bicími a kytarou, na které zásadně hraje sám.

Zuby nehty jsou v San Francisku

redakce 15.06.2021

Zuby nehty jsou nezaměnitelné nejen v textech, ale i v rockových beatech, které hnětou folkové melodie s punkovým feelingem do originálního tvaru.

Nové LP Rest in Haste

redakce 14.06.2021

Novou desku Rest in Haste nahráli v užší čtyřčlenné sestavě. V jasnějších aranžmá tak vyniknou řezavé kytarové vyhrávky, hutná basa a rafinované rytmy.

Prago Union s novým singlem Pokračujem v jízdě

redakce 06.06.2021

Pražská kapela Prago Union vydává novou desku s názvem Made in Strašnice.

February vydávají druhé album Hyphen War

redakce 04.06.2021

Ostravsko-pražská skupina February dnes vydává druhé album Hyphen War.

Verbální akrobat Eremen a beatmaker Petijee vydávají druhou desku

redakce 03.06.2021

Verbálny akrobat, milovník oxymoronov a vrhač ostrých pančlajnov je slovenským prienikom českého Kata a britského Mika Skinnera.

Třetí autorské album Nikol Bókové

redakce 03.06.2021

Hudba zde vykresluje obrazy, emoce a střípky vzpomínek, přináší silné melodie a napětí ve střídání tempa, typické pro autorčinu tvorbu.

Midi Lidi nevydávají jednu novou desku, ale rovnou dvě

redakce 02.06.2021

Zkusme se domluvit!, vzkazují Midi Lidi ve svém hudebním manuálu.

Aleš Gajdošík vydává svůj sólový debut

redakce 31.05.2021

Sólová tvorba Aleshimu konečně umožnila prozkoumat hudební zákoutí, do jejichž stínů chtěl vždy nahlédnout.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace