Zprávy / Pozvánky

To bude dobrý: Džezvica pokřtí nové album

To bude dobrý: Džezvica pokřtí nové album

redakce | Zprávy / Pozvánky | 30.08.2021

Osmičlenná akustická skupina Džezvica před prázdninami vydala své druhé studiové album. Skupina na pražské scéně world music působí už čtrnáctým rokem, poslední čtyři roky ve stálé, mezinárodní sestavě. Pro svou tvorbu čerpá hudební inspiraci především na Balkánském poloostrově a výběr písní pokrývá široký záběr jak etnický, tak žánrový - melancholický sevdah, expresivní halekačky nebo skočné čardáše. K zaběhnuté představě dechovkového balkánu má proto daleko - nejen výběrem písní, ale i nástrojovým obsazením: cello, kytara, viola, flétna, cajon, akordeon a tři až osm hlasů.

Nejinak je tomu na novém albu. Název Trece un nouraș pe sus, podle úvodní rumunské písně, doslovně znamená „mraky odplují“, přeneseně „to bude dobrý“. Džezvica tentokrát zvolila velmi pestrý výběr písní a hlavně jazyků, na albu jsou písně v srbštině, makedonštině, řečtině, rumunštině, běloruštině nebo jazyku bosenských sefardů - ladino. Celkový dojem alba nese melancholický nádech, místy střídaný jižanskou živelností, která by ráda přinesla světlo optimismu v době, ve které album vznikalo, za zavřenými dveřmi, bez koncertů, bez lidí...

Info

Džezvica - křest alba Trece un nouraș pe sus
22.9. 2021, 20:00
Malostranská beseda, Praha
web, FB událost

foto: Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Dirty Old Dogs pokřtí album

redakce 27.10.2021

Ústřednímu tématu koncepčního alba o očistě ohněm a zániku zůstává kapela věrná i při produkci koncertu. Křest u bývalé šibenice v areálu pevnosti Fort Galgenberg.

Nichi Mlebom, OvO a další v Underdogs'

redakce 26.10.2021

Julian Werl aka Nichi Mlebom je rakouský multiinstrumentalista, producent a písničkář, který našel druhý domov na brněnské alternativní scéně.

První narozeniny kolektivu Ciocia Czesia

redakce 25.10.2021

Peníze vybrané na této benefiční akci budou použity na podporu osob v tíživé finanční situaci, které jsou nuceny přijet do České republiky na interrupci.

Label Xion zve do Puncta

redakce 25.10.2021

V Puncte bude Hydropsyche doprevádzaný vizuálom od Petry Hermanovej, ktorá využíva kombináciu ručne kreslenej a digitálnej animácie.

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace