redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.05.2020
Hudba jako magie, zvuková alchymie, která posluchače očaruje a nepustí. Tak lze letmo popsat hudbu kapely Tomáš Palucha, jenž společně s temně popovými Orient přetnou v pátek 5. června nucenou koncertní pauzu v pardubickém Divadle 29.
Proměnlivá kapela Tomáš Palucha složená z muzikantů kolem ústřední dvojice Jana Tomáše a Libora Paluchy (mj. Lvmen, Mother, Kovadlina), je projekt vzešlý z prostředí české hardcore scény, hudebně ovšem odvrácený od hlučných kytar směrem k nedořčeným vyprávěním a atmosférickým instrumentálním plochám inspirovaných post-rockem, ambientem i raným krautrockem. Hudba, která se vymyká škatulkám, staví hlavně na jemné souhře dvou kytar a obejde se až na výjimky bez zpěvu. Na koncertech ji pro její obrazotvornost příznačně doprovází nejen projekce, ale také multiinstrumentalista Tomáš Vondra (Orient) a bubeník Zdeněk Jurčík (mj. Priessnitz, Kovadlina). Kapela má na svém kontě několik ceněných releasů. Především LP Guru, je postavená mimo jiné na četných hudebních hostech. Zatím poslední ucelenější album Čaro je nahrávkou vzešlou mimo jiné z kytarových riffů a hudebních motivů, které Jan a Libor hráli jako živý doprovod k projekcím švédského němého filmu o čarodějnictví z 20. let minulého století – Häxan.
Žižkovští Orient od začátku kráčejí po těch méně osvětlených a nebezpečnějších hudebních cestách. Neortodoxním přístupem k tvorbě již dávno překonali svoji původní,veskrze synth-popovou, tvář. Posluchačsky přístupná, citlivá práce s elektronikou, postavená na současných beatech, výrazných melodiích, ambientní atmosféře a melancholickém zpěvu je zdánlivě pryč. Orient to vždycky táhlo spíš k experimentům a do špinavějších koutů hudebního spektra. Na debutovém albu V se to jednoznačně potvrdilo. Mnohovrstevné náročnější kompozice umě skrývají svůj půvab i melodie v zcela nečekaných souvislostech. Pro tuto desku je charakteristická i změna instrumentace kapely. Zakládající dvojice Lukáš Polák a Tomáš Vondra (mj. Tomáš Palucha, Bahratal) přizvali další členy a rozšířili sestavu o rytmickou sekci, kterou aktuálně tvoří také Jakub Šponer (mj. Market) a Patrik Šafránek. Skladby tak již nejsou čistě elektronické, daleko více proměňují svou podobu i strukturu a nikdy nevíte, kam vás zavedou příště. Psychedelie města v internetovém věku má jméno Orient.
mixtape Orient pro Full Moonu poslouchejte zde
redakce 30.11.2023
Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.
redakce 30.11.2023
Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.
redakce 30.11.2023
Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?
redakce 30.11.2023
U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.
redakce 29.11.2023
Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.
redakce 28.11.2023
Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.
redakce 26.11.2023
Genderfluidní drag umělkyně předvede devadesátiminutový spektákl přesahující žánry a styly.
redakce 24.11.2023
Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, byl jedním z prvních muzikantů na kytarové scéně, který se nebál vyoutovat.
redakce 24.11.2023
Hudební cyklus kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické hudby.
redakce 24.11.2023
Monika Načeva a Zdivočelí koně přináší zhudebnění básní umělců pronásledovaných minulým režimem z 60.–80. let.