Zprávy

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

redakce | Zprávy | 13.09.2019

Toyota Vangelis přilétá z Třetí Galaxie a apeluje na environmentální uvědomělost. Nástrojem jeho sdělení je neobvykle angažovaný text normalizačního hitu, který byl ve skutečnosti kopií původní italo disco skladby. Nahrávku doprovází hudební video z hvězdné lodi.

Václav Peloušek na domácí scéně není novou postavou. Po působení v projektech Hugo a Zoe nebo Paseka se mu daří svůj umělecký hlas nacházet jako písničkář vystupující pod jménem Toyota Vangelis, který místo kytary používá syntezátory, a svůj hlas moduluje vlastnoručně upraveným vokodérem. Velká část jeho nástrojů, na které hraje, přitom nese jeho otisk, protože je vymýšlí jako jeden z hlavních vývojářů brněnské firmy Bastl Instruments.

Toyota Vangelis tvrdí, že „zpívá o dnešním světě plném nejistot, o dynamice vztahů mezi lidmi v době klimatické krize“. Jeho zasněné popové písničkářství je nakonec především autentické osobní vyjádření. Nostalgické syntezátorové plochy inspirované new age a popem 80. let propojuje se současnější elektronikou a vlastním syntezátorovým badatelstvím s cílem objevovat nové zvuky a technologické postupy. V případě singlu Třetí Galaxie má inspirace minulými časy ještě další vrstvu: původně šlo o skladbu normalizačního umělce Michala Davida, který společně s dalšími pomáhal vytvářet kulisy represivnímu husákovskému režimu a pro mnohé je symbolem tehdejší pokleslé, politicky neškodné a intelektuálně vykastrované zábavy.

Třetí Galaxie – původně klasický italo disco hit Stella Stai od Umberta Tozziho – se však vymyká tehdy běžnému standardu textem Michaela Prostějovského, který zarámovaný skotačivým diskem působí bizarně: mezihvězdný cestovatel v něm nešťastně apeluje na lidstvo, které si ničí svoji planetu a posluchači nabízí přátelství a společný únik do idylické Třetí galaxie. Počeštěné italo disco si Toyota Vangelis bere do vlastních rukou, a text Michaela Prostějovského, který je osobním environmentálním apelem a elegií, intepretuje svým nezaměnitelným hudebním jazykem. Píseň doprovází videem Kristýny Sidlárové, odehrávajícím se na opuštěné mezigalaktické lodi, kde už zůstal jen hologram zprávy původního cestovatele. Skladba vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Nona Records.

Info

Toyota Vangelis
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Divadelní a taneční Bazaar Festival provokuje k akci

redakce 02.08.2021

Jak umělci ze střední a východní Evropy reflektují problematiku životního prostředí a klimatických změn ve svých společnostech?

Parta Sin City je konečně znovu kompletní

redakce 02.08.2021

Po loňských prvních třech knihách je tak kultovní Sin City ve zrevidované verzi kompletní.

Festival Banát se blíží

redakce 02.08.2021

Jeden z nejdelších českých vlaků opět jede podpořit krajany v Rumunsku.

Mooncloud #61: Rest in Haste

redakce 01.08.2021

O životě a díle jsme si povídali ve Vstupní prohlídce, je čas se podívat i na jejich hudební radosti.

Letní filmová škola vyvrcholí premiérou filmu Zprávy

redakce 01.08.2021

Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni.

Přichází slavná manga série Němý hlas

redakce 01.08.2021

Příběh začíná na základní škole, kde Šoja Išida šikanuje svou novou a hluchou spolužačku. Jeho činy ale mají následky.

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce 31.07.2021

Queer filmový festival Mezipatra uvede během festivalu Prague Pride program pod názvem Identita ve městě.

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Gunda a její roztomilá selátka

redakce 30.07.2021

Film, který okouzlil Joaquina Phoenixe i Paula Thomase Andersona.

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace