Zprávy

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

redakce | Zprávy | 13.09.2019

Toyota Vangelis přilétá z Třetí Galaxie a apeluje na environmentální uvědomělost. Nástrojem jeho sdělení je neobvykle angažovaný text normalizačního hitu, který byl ve skutečnosti kopií původní italo disco skladby. Nahrávku doprovází hudební video z hvězdné lodi.

Václav Peloušek na domácí scéně není novou postavou. Po působení v projektech Hugo a Zoe nebo Paseka se mu daří svůj umělecký hlas nacházet jako písničkář vystupující pod jménem Toyota Vangelis, který místo kytary používá syntezátory, a svůj hlas moduluje vlastnoručně upraveným vokodérem. Velká část jeho nástrojů, na které hraje, přitom nese jeho otisk, protože je vymýšlí jako jeden z hlavních vývojářů brněnské firmy Bastl Instruments.

Toyota Vangelis tvrdí, že „zpívá o dnešním světě plném nejistot, o dynamice vztahů mezi lidmi v době klimatické krize“. Jeho zasněné popové písničkářství je nakonec především autentické osobní vyjádření. Nostalgické syntezátorové plochy inspirované new age a popem 80. let propojuje se současnější elektronikou a vlastním syntezátorovým badatelstvím s cílem objevovat nové zvuky a technologické postupy. V případě singlu Třetí Galaxie má inspirace minulými časy ještě další vrstvu: původně šlo o skladbu normalizačního umělce Michala Davida, který společně s dalšími pomáhal vytvářet kulisy represivnímu husákovskému režimu a pro mnohé je symbolem tehdejší pokleslé, politicky neškodné a intelektuálně vykastrované zábavy.

Třetí Galaxie – původně klasický italo disco hit Stella Stai od Umberta Tozziho – se však vymyká tehdy běžnému standardu textem Michaela Prostějovského, který zarámovaný skotačivým diskem působí bizarně: mezihvězdný cestovatel v něm nešťastně apeluje na lidstvo, které si ničí svoji planetu a posluchači nabízí přátelství a společný únik do idylické Třetí galaxie. Počeštěné italo disco si Toyota Vangelis bere do vlastních rukou, a text Michaela Prostějovského, který je osobním environmentálním apelem a elegií, intepretuje svým nezaměnitelným hudebním jazykem. Píseň doprovází videem Kristýny Sidlárové, odehrávajícím se na opuštěné mezigalaktické lodi, kde už zůstal jen hologram zprávy původního cestovatele. Skladba vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Nona Records.

Info

Toyota Vangelis
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Deziluze i za záchranu březnického pivovaru

redakce 02.06.2020

Koncepčně festival navazuje na předchozí ročníky zejména podporou začínajících umělců. Neméně důležitým aspektem je i záchrana pivovaru v Březnici.

Břitva za rok 2019 zařízla

redakce 02.06.2020

Hlavním vítězem se stává Necrocock, který skrze Kaviar Kavalier zplodil hitově silně nakažlivé a stylově obtížně zařaditelné album.

Host se vrací na českou vlnu, vychází Plachetnice na vinětách

redakce 02.06.2020

Jiří Hájíček přichází s novou knihou, která čtenáře zavede do Prahy a znovu i do jižních Čech, přesněji do Českého Krumlova.

Nejkrásnější knihy roku

redakce 01.06.2020

Několikanásobné ocenění si za originální zpracování knih odnesla nakladatelství Host, Arbor Vitae a Nadační fond 8smička.

Živé kvety majú novú skladbu

redakce 01.06.2020

Salutuj je už tretia pesnička, ktorú Živé kvety nahrali od marca tohto roku. V súčasnosti kapela finalizuje tracklist a vydanie na CD a LP plánuje na jeseň.

Audio Zoo oznamuje na konec června rooftop festival

redakce 01.06.2020

Pořadatelé slibují zatím tajného zahraničního headlinera a kapacitu 300 až 500 návštěvníků dle aktuálních podmínek za dodržení hygienických pravidel.

Indiepopoví Lab on Fire mají nový klip

redakce 31.05.2020

Pozornému oku neunikne, že se v záběrech mihne i několik lidí s rouškou. Jako kdyby už tehdy tušili, jaký módní trend přijde v době, kdy klip vydají.

Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva: Linde von Braun

redakce 31.05.2020

Výstava Linde von Braun hudebníka a výtvarníka Tomáše Brauna se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun.

Soutěž Jazzfruit jde do finále

redakce 30.05.2020

V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木.

Drť vydávají debut Puntičkár

redakce 29.05.2020

Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu.