Zprávy

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

redakce | Zprávy | 13.09.2019

Toyota Vangelis přilétá z Třetí Galaxie a apeluje na environmentální uvědomělost. Nástrojem jeho sdělení je neobvykle angažovaný text normalizačního hitu, který byl ve skutečnosti kopií původní italo disco skladby. Nahrávku doprovází hudební video z hvězdné lodi.

Václav Peloušek na domácí scéně není novou postavou. Po působení v projektech Hugo a Zoe nebo Paseka se mu daří svůj umělecký hlas nacházet jako písničkář vystupující pod jménem Toyota Vangelis, který místo kytary používá syntezátory, a svůj hlas moduluje vlastnoručně upraveným vokodérem. Velká část jeho nástrojů, na které hraje, přitom nese jeho otisk, protože je vymýšlí jako jeden z hlavních vývojářů brněnské firmy Bastl Instruments.

Toyota Vangelis tvrdí, že „zpívá o dnešním světě plném nejistot, o dynamice vztahů mezi lidmi v době klimatické krize“. Jeho zasněné popové písničkářství je nakonec především autentické osobní vyjádření. Nostalgické syntezátorové plochy inspirované new age a popem 80. let propojuje se současnější elektronikou a vlastním syntezátorovým badatelstvím s cílem objevovat nové zvuky a technologické postupy. V případě singlu Třetí Galaxie má inspirace minulými časy ještě další vrstvu: původně šlo o skladbu normalizačního umělce Michala Davida, který společně s dalšími pomáhal vytvářet kulisy represivnímu husákovskému režimu a pro mnohé je symbolem tehdejší pokleslé, politicky neškodné a intelektuálně vykastrované zábavy.

Třetí Galaxie – původně klasický italo disco hit Stella Stai od Umberta Tozziho – se však vymyká tehdy běžnému standardu textem Michaela Prostějovského, který zarámovaný skotačivým diskem působí bizarně: mezihvězdný cestovatel v něm nešťastně apeluje na lidstvo, které si ničí svoji planetu a posluchači nabízí přátelství a společný únik do idylické Třetí galaxie. Počeštěné italo disco si Toyota Vangelis bere do vlastních rukou, a text Michaela Prostějovského, který je osobním environmentálním apelem a elegií, intepretuje svým nezaměnitelným hudebním jazykem. Píseň doprovází videem Kristýny Sidlárové, odehrávajícím se na opuštěné mezigalaktické lodi, kde už zůstal jen hologram zprávy původního cestovatele. Skladba vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Nona Records.

Info

Toyota Vangelis
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart mají debutové LP

redakce 18.10.2019

Debutové album Code Name Linhart, na kterém se potkávají dobře známé tváře nejen plzeňské scény Návrat ke kořenům.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.

Prago Union v říjnu s novou deskou

redakce 18.10.2019

Kato byl od začátku roku zavřený v maringotce, kam přemístil své studio Strojovna a zužitkovával materiál nashromážděný od alba Smrt Žije.

KlipyTipy: TaxiWars – Drop Shot

redakce 17.10.2019

Aktuálním příspěvkem do série Toutpartour Sessions jsou TaxiWars, kteří představí svou novou desku také v Praze.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

dokruhu: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost.

redakce 16.10.2019

Dokruhu učarovalo temné hlasité country ze Skalistých hor, přidali k němu zkušenosti nabyté v lokální diy scéně a spoustu vášně a energie. Debut vydává Full Moon Forum.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.