Zprávy / Festivalové

Ťukáme vychlazenou dvanáctkou: přijedou Underworld

Ťukáme vychlazenou dvanáctkou: přijedou Underworld

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.06.2013

Lager, lager, lager...!!! Slogan ze skladby Born Slippy se vybaví určitě nejen filmovým fajnšmekrům, omámeným Boyleovou divokou jízdou jménem Trainspotting. Můžeme si klidně ťuknout i něčím jiným než vychlazenou dvanáctkou, ale přípitek si to zaslouží: grafické studio Open Air Festivalu přepisuje plakát - nejtučněji je od této chvíle vyvedeno jméno Underworld.

Britská formace je možná tím vůbec nejinspirativnějším a nejvlivnějším hráčem, který na elektronické scéně deváté dekády minulého století míchal karty hudebního vývoje. Rafinované vrstvení harmonií spolu s kolážovými texty a hypnotickými údernými rytmy dokonale definovaly překotné změny ve společnosti řítící se vstříc novému miléniu. Tenhle vehikl se ale dal do pohybu už koncem 70. let. Když si student umění a zároveň frontman nadějné postpunkové kapely z Cardiffu Karl Hyde tehdy nevěděl rady s porouchaným zesilovačem, dostal doporučení na technického kutila Ricka Smithe. Zatímco on si Hydea vybavuje jako „zajímavého, ale zároveň dost nesnesitelného typa“, Karl si z prvních setkání pamatuje hlavně „skvělý kabát“, který tehdy Rick nosil. A přesto na tomhle rozpačitém základě vyrostla kapela, která o třicet let později zajišťuje hudební stránku otvíracího ceremoniálu Olympijských her v Londýně. První formace, ve které oba nadšenci zkoušeli štěstí, se jmenovala The Screen Gemz a povědomí o ní se zarazilo na hranici regionu. To té druhé, Freur, se podařilo zaujmout legendárního DJe BBC Johna Peela i velkou nahrávací firmu, která je vyslala v roli předskokanů na americké turné Eurythmics. Naštěstí nabídka složit hudbu k nezávislému filmu Underworld přišla dřív, než naším hochům z vyčerpávající šňůry stačilo přeskočit. A to jméno filmu znělo velmi velmi inspirativně…

První dvě alba, natočená pod novým názvem, se s odezvou úplně neminula, ale nový fenomén zrodila teprve třetí řadovka Dubnobasswithmyheadman za výrazného přispění nového muže v týmu. Ačkoliv nelze zpochybnit roli Darrena Emersona jako katalyzátora úspěchu kapely, osou sestavy zůstává zakládající dvojice Karl Hyde a Rick Smith, která Emersonův odchod v roce 2000 spolehlivě ustála a svého 'nového Darrena' našla v dlouhodobém spolupracovníku Darrenu Priceovi, který zůstává neoficiálním třetím členem skupiny.

Unikátní estetiku dokázali Underworld přelít i do vizuálního rozměru svých aktivit, ať už jde o klipy, výpravu scény nebo reklamní spoty, které produkuje jejich pověstné studio Tomato. Navíc Karl neopomíjí rozvíjet svůj výtvarný talent – rozmáchlá, abstraktní plátna vystavuje od New Yorku přes Londýn až po Tokyo. Po fenomenálním úspěchu Trainspottingu se Danny Boyle opakovaně na kapelu obrací s prosbou o vytvoření soundtracku a Underworld na tohle vábení slyší: Extra život, Pláž, Sunshine. Nové zkušenosti přináší i zadání vytvořit hudbu k divadelnímu představení Frankenstein z roku 2011.

Diskografie Underworld čítá osm řadových alb včetně průlomových titulů Dubnobasswithmyheadman a Second Toughest in the Enfants. Od vydání poslední řadovky Barking uběhly tři roky a fanoušci se letos museli spokojit s Hydeovou sólovkou Edgeland a Smithovým soundtrackem k novému snímku Dannyho Boylea Trance. Kapela se v létě evidentně nehodlá přepínat a v jejím koncertním diáři aspoň prozatím svítí jen několik málo dat. Elektronickou ikonu uvítáme v sobotu 10. srpna na hlavním pódiu Open Air Festivalu 2013.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.

Jazz Goes to Town už za dva týdny

redakce 27.09.2019

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Jazz jde městem.