Zprávy / Festivalové

Upravený festival Unsound má letošní téma

Upravený festival Unsound má letošní téma

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.04.2020

Aktuální situace kolem pandemie koronaviru ovlivňuje i akce, které by se, s ohledem na pozdější datum konání, mohly letos uskutečnit. Jednou z nich je i osmnácté vydání polského festivalu Unsound, který by se měl konat v termínu od 4. do 11. října a jehož hlavním tématem by měla být Intermission (pauza, přestávka). Tedy téma více než příhodné.

Protože pochybnosti o konání podzimních akcí neustále přetrvávají, rozhodli se organizátoři Unsoundu pro letošek neodhalovat jména interpretů tradičním způsobem. „Zatím nikdo neví, zda se na podzim vůbec uskuteční nějaké velké hudební akce, ani jakou podobu by mohly mít. Ať už se stane tak či onak, nemáme chuť rezervovat a ohlašovat umělce obvyklým způsobem. Konec výjimečné situace vyžaduje radikální, smysluplnou a kreativní reakci, jak praktickou (podle měnící se situace), tak spekulativní,“ stojí v prohlášení.

Unsound 2020 s podtitulkem Intermission by se chtěl především soustředit na diskuzní sekci, která obvykle beží vedle hudebního programu, jako otevřený prostor pro dialog, myšlení a poznání. Důvod je podle organizátorů na místě: „Je naléhavě nutné diskutovat nejen o hudbě a zvuku, ale o jejich místě a funkci v tomto novém světě, který se tak rychle formuje. Věříme, že v říjnu bude tato potřeba ještě větší. Mezi podněty, které bychom chtěli prozkoumat, patří hudba v podmínkách karantény, pandemické a postpandemické hudební scény, nouzové technologie i celkový dopad pandemie na životní prostředí. Zároveň si uvědomujeme, že nic dalšího zatím nemůžeme předvídat.“

Tento program, který bude zahrnovat prezentace, performativní přednášky, rozhovory a diskuse, bude zároveň streamován živě a archivován online. Zúčastní se jej umělci, hudebníci, spisovatelé, teoretici, aktivisté, vědci a další, kteří den co den reagují na novou realitu, jenž nyní obýváme, a na kterou musíme reagovat v důsledku pandemie. Jak lze bojovat o (po)díl na budoucnosti v postpandemickém světě? Pokud jde o hudební vystoupení, rozhodují se pořadatelé, jakým způsobem a kde je zahrnout, čistě podle vyvíjející se situace a toho, jak by to celé mohlo fungovat online. Můžte se těšit také na knihu související s edicí Intermission, která obsahuje eseje, rozhovory a vizuální díla. Ruku v ruce vyjde ještě kompilace skladeb vytvořených umělci spojenými s Unsoundem, která bude k dostání na vinylu a online.

Info

Unsound Festival 2020
4. - 11. 10. 2020
Krakov, Polsko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bratislavské intermezzo Hradeb Samoty

redakce 02.07.2020

Bude sa jednať o špeciálny event, či už z pohľadu jeho realizácie v kluboch a nie na pamiatke, ako aj dramaturgiou.

Shotgun Festival ohlašuje první jména

redakce 02.07.2020

Po několika měsících nejistoty se však blýsklo na lepší časy a pokud se situace nezmění, brány festivalu se na konci léta opět otevřou.

Pohoda in the Air

redakce 01.07.2020

Kronos Quartet, Marina Satti & Fonés, Donny Benét, Liraz, Shht, Bazzookas, Space Lady a další na Pohoda in the Air.

Lunchmeat festival ohlašuje Roberta Henkeho nebo Lyru Pramuk

redakce 28.06.2020

Epidemie Covid-19 přepisuje plány hudebních festivalů po celé Evropě, Lunchmeat je naštěstí jedním z těch šťastných, kterých se rušení netýká.

Filmové léto s Marienbad Film Festivalem zpestří kulturní život

redakce 27.06.2020

Každou druhou sobotu tak nabídne divákům dvojici filmů, které doplní debata s pozvaným hostem. Festival vyvrcholí na konci srpna tradiční přehlídkou experimentálních filmů.

Rock for People oznamuje datum i první dvacítku potvrzených umělců

redakce 26.06.2020

Vystoupí s netrpělivostí očekávaní headlineři Green Day, které doprovodí rockeři Fall Out Boy a Weezer, svou účast znovu potvrdili The 1975.

Zahraniční legendy na Blues Alive

redakce 26.06.2020

Na diváky v Domě kultury čekají zahraniční legendy jako například přední představitel chicagského blues, vynikající slidekytarista Lil' Ed Williams.

Tématem letošního Respect Festivalu je "Female Power"

redakce 25.06.2020

Základní ideou bylo představit silné ženské osobnosti, bohužel některé z nich se nepodařilo přesunout na náhradní termín.

Festival Alternativa odhaluje eklektický program plný extrémních hudebních poloh

redakce 24.06.2020

Už dvacátý osmý ročník chystá festival Alternativa, který se odehraje o dvou listopadových víkendech v několika pražských prostorech.

Kulturní magazín Uni slaví a naděluje

redakce 24.06.2020

U úplných začátků Uni bylo pár lidí, kteří vydávali samizdatový fanzin „za dvě piva“...