Zprávy / Pozvánky

Už jsme doma? Vložte kočku!

Už jsme doma? Vložte kočku!

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.06.2016

Jedna z nich oslavila třicet let své existence, u té druhé může být třicítka leda průměrný věk jejích členů. A přece se obě kapely sejdou v Tiskárně na Vzduchu. Přijďte se přesvědčit, jestli Stromovka nebouchne, a zapít vysvědčení.

Vložte kočku jsou tři lidé, kteří kombinují živou elektroniku, natriggerované bicí, pětistrunné housle a surreálné texty. Vložte kočku je česká alternativní rocková skupina, která vznikla v březnu roku 2008 v Praze. Název skupiny pochází ze scény z filmu Americké psycho. Původní sestavu skupiny tvořili bratři Kryštof (rap, elektronika) a Cyril (bicí, elektronika) Kaplanovi, které záhy doplnil Jiří Konvalinka (elektrické housle) a tak vznikla kapela. Později se přidal ještě hráč na klávesové nástroje Tomáš Kubín, který ale v roce 2015 skupinu opět opouští. Její debutové album TáTa z roku 2012 bylo nominováno na cenu Anděl v kategorii „Elektronická hudba“; o rok později jejich druhé album SEAT toto ocenění Anděl získalo. Totéž album bylo oceněno i cenou Vinyla v kategorii „Deska roku“. Album vyšlo na USB flash discích. Skupina rovněž vytvořila hudbu k němému filmu Deník ztracené z roku 1929 a několika divadelním představením.


Poslední deska Hedvika, vydaná na začátku roku 2015, byla kritikou i fanoušky přijata s obrovským nadšením. Kapela patří na české scéně mezi vrcholy alternativní scény, což dokládá jejich angažmá na většině festivalů od Colours of Ostrava po Budějovický majáles, korunované účastí na Pohodě v roce 2014, i předskakování kapelám Battles nebo Prodigy na jejich pražských koncertech.

Kapela nyní funguje jako trio a celkový sound a energie se velmi semkla díky návratu k původní sestavě. Potvrzují tak pravidlo, že největší síla je v jednoduchosti. Jejich koncerty nyní obrovsky nabraly na síle, díky celkové přesnosti, obnovení elektronických zvuků a semknutí do třech hráčů. Jejich vystoupení tak bez diskuze patří k nejpřesvědčivějším počinům české koncertní scény.

Je to neuvěřitelné, ale kapela Už jsme doma loni oslavila třicet let na hudební scéně.Vznikla v roce 1985 v Teplicích a od počátku byla punkově přímočará, přitom však po hudební i textové stránce rafinovaně propracovaná. Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent, Japonska či Nový Zéland. V USA a Kanadě odehráli více než 700 koncertů, díky nimž jsou tam dnes pravděpodobně nejznámější českou rockovou kapelou.


UJD se pravidelně podílí na hudbě k animovaným filmům (Fimfárum) i k divadelním představením. Kapela úzce spolupracuje s výtvarníkem Martinem Velíškem, dvorní autorem nezaměnitelného vizuálu UJD a nehrajícím členem. Loňské třicetiny oslavila kapela vydáním alba Tři křížky. To obsahuje velmi radikální předělávky toho nejlepšího, co skupina kdy produkovala. Každým dalším rokem UJD pokračují ve své frenetické koncertní činnosti (cca 100 koncertů ročně) a to jak v zemích českých, tak i v zahraničí.

Info

Vložte kočku + Už jsme doma
30.6.2016, Tiskárna na Vzduchu, Praha
www.facebook.com/TiskarnaNaVzduchu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace