Zprávy / Pozvánky

Už jsme doma? Vložte kočku!

Už jsme doma? Vložte kočku!

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.06.2016

Jedna z nich oslavila třicet let své existence, u té druhé může být třicítka leda průměrný věk jejích členů. A přece se obě kapely sejdou v Tiskárně na Vzduchu. Přijďte se přesvědčit, jestli Stromovka nebouchne, a zapít vysvědčení.

Vložte kočku jsou tři lidé, kteří kombinují živou elektroniku, natriggerované bicí, pětistrunné housle a surreálné texty. Vložte kočku je česká alternativní rocková skupina, která vznikla v březnu roku 2008 v Praze. Název skupiny pochází ze scény z filmu Americké psycho. Původní sestavu skupiny tvořili bratři Kryštof (rap, elektronika) a Cyril (bicí, elektronika) Kaplanovi, které záhy doplnil Jiří Konvalinka (elektrické housle) a tak vznikla kapela. Později se přidal ještě hráč na klávesové nástroje Tomáš Kubín, který ale v roce 2015 skupinu opět opouští. Její debutové album TáTa z roku 2012 bylo nominováno na cenu Anděl v kategorii „Elektronická hudba“; o rok později jejich druhé album SEAT toto ocenění Anděl získalo. Totéž album bylo oceněno i cenou Vinyla v kategorii „Deska roku“. Album vyšlo na USB flash discích. Skupina rovněž vytvořila hudbu k němému filmu Deník ztracené z roku 1929 a několika divadelním představením.


Poslední deska Hedvika, vydaná na začátku roku 2015, byla kritikou i fanoušky přijata s obrovským nadšením. Kapela patří na české scéně mezi vrcholy alternativní scény, což dokládá jejich angažmá na většině festivalů od Colours of Ostrava po Budějovický majáles, korunované účastí na Pohodě v roce 2014, i předskakování kapelám Battles nebo Prodigy na jejich pražských koncertech.

Kapela nyní funguje jako trio a celkový sound a energie se velmi semkla díky návratu k původní sestavě. Potvrzují tak pravidlo, že největší síla je v jednoduchosti. Jejich koncerty nyní obrovsky nabraly na síle, díky celkové přesnosti, obnovení elektronických zvuků a semknutí do třech hráčů. Jejich vystoupení tak bez diskuze patří k nejpřesvědčivějším počinům české koncertní scény.

Je to neuvěřitelné, ale kapela Už jsme doma loni oslavila třicet let na hudební scéně.Vznikla v roce 1985 v Teplicích a od počátku byla punkově přímočará, přitom však po hudební i textové stránce rafinovaně propracovaná. Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent, Japonska či Nový Zéland. V USA a Kanadě odehráli více než 700 koncertů, díky nimž jsou tam dnes pravděpodobně nejznámější českou rockovou kapelou.


UJD se pravidelně podílí na hudbě k animovaným filmům (Fimfárum) i k divadelním představením. Kapela úzce spolupracuje s výtvarníkem Martinem Velíškem, dvorní autorem nezaměnitelného vizuálu UJD a nehrajícím členem. Loňské třicetiny oslavila kapela vydáním alba Tři křížky. To obsahuje velmi radikální předělávky toho nejlepšího, co skupina kdy produkovala. Každým dalším rokem UJD pokračují ve své frenetické koncertní činnosti (cca 100 koncertů ročně) a to jak v zemích českých, tak i v zahraničí.

Info

Vložte kočku + Už jsme doma
30.6.2016, Tiskárna na Vzduchu, Praha
www.facebook.com/TiskarnaNaVzduchu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

100 gecs i Jeremy Zucker vystoupí v MeetFactory

redakce 18.10.2021

Hudba Jeremyho Zuckera plyne jako příběhy, které si vyprávíte s nejlepšími přáteli – je intimní, smysluplná, nebojí se jít do detailů.

Linea Aspera v Rock Café

redakce 17.10.2021

Radost ze znovuobnovení fungování Linea Aspera nakonec vyústila ve vydání druhé dlouhohrající řadovky.

Virtuální konference Meltingpot představí přes sto řečníků

redakce 17.10.2021

Meltingpot nabídne během čtyř dnů na dvou scénách výjimečné příběhy téměř sto osobností z celého světa - inovátorů, vizionářů, vědců či autorů bestsellerů.

Manu Delago přiveze novou desku věnovanou přírodě

redakce 15.10.2021

Už v sobotu 16. října dorazí do Paláce Akropolis se svým aktuálním programem Environ Me, v němž se klasické i elektronické nástroje mísí se zvuky přírody.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace