Zprávy / Pozvánky

Už jsme doma? Vložte kočku!

Už jsme doma? Vložte kočku!

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.06.2016

Jedna z nich oslavila třicet let své existence, u té druhé může být třicítka leda průměrný věk jejích členů. A přece se obě kapely sejdou v Tiskárně na Vzduchu. Přijďte se přesvědčit, jestli Stromovka nebouchne, a zapít vysvědčení.

Vložte kočku jsou tři lidé, kteří kombinují živou elektroniku, natriggerované bicí, pětistrunné housle a surreálné texty. Vložte kočku je česká alternativní rocková skupina, která vznikla v březnu roku 2008 v Praze. Název skupiny pochází ze scény z filmu Americké psycho. Původní sestavu skupiny tvořili bratři Kryštof (rap, elektronika) a Cyril (bicí, elektronika) Kaplanovi, které záhy doplnil Jiří Konvalinka (elektrické housle) a tak vznikla kapela. Později se přidal ještě hráč na klávesové nástroje Tomáš Kubín, který ale v roce 2015 skupinu opět opouští. Její debutové album TáTa z roku 2012 bylo nominováno na cenu Anděl v kategorii „Elektronická hudba“; o rok později jejich druhé album SEAT toto ocenění Anděl získalo. Totéž album bylo oceněno i cenou Vinyla v kategorii „Deska roku“. Album vyšlo na USB flash discích. Skupina rovněž vytvořila hudbu k němému filmu Deník ztracené z roku 1929 a několika divadelním představením.


Poslední deska Hedvika, vydaná na začátku roku 2015, byla kritikou i fanoušky přijata s obrovským nadšením. Kapela patří na české scéně mezi vrcholy alternativní scény, což dokládá jejich angažmá na většině festivalů od Colours of Ostrava po Budějovický majáles, korunované účastí na Pohodě v roce 2014, i předskakování kapelám Battles nebo Prodigy na jejich pražských koncertech.

Kapela nyní funguje jako trio a celkový sound a energie se velmi semkla díky návratu k původní sestavě. Potvrzují tak pravidlo, že největší síla je v jednoduchosti. Jejich koncerty nyní obrovsky nabraly na síle, díky celkové přesnosti, obnovení elektronických zvuků a semknutí do třech hráčů. Jejich vystoupení tak bez diskuze patří k nejpřesvědčivějším počinům české koncertní scény.

Je to neuvěřitelné, ale kapela Už jsme doma loni oslavila třicet let na hudební scéně.Vznikla v roce 1985 v Teplicích a od počátku byla punkově přímočará, přitom však po hudební i textové stránce rafinovaně propracovaná. Především díky své originalitě, ale také díky své píli a nezlomné vůli, pronikli UJD po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent, Japonska či Nový Zéland. V USA a Kanadě odehráli více než 700 koncertů, díky nimž jsou tam dnes pravděpodobně nejznámější českou rockovou kapelou.


UJD se pravidelně podílí na hudbě k animovaným filmům (Fimfárum) i k divadelním představením. Kapela úzce spolupracuje s výtvarníkem Martinem Velíškem, dvorní autorem nezaměnitelného vizuálu UJD a nehrajícím členem. Loňské třicetiny oslavila kapela vydáním alba Tři křížky. To obsahuje velmi radikální předělávky toho nejlepšího, co skupina kdy produkovala. Každým dalším rokem UJD pokračují ve své frenetické koncertní činnosti (cca 100 koncertů ročně) a to jak v zemích českých, tak i v zahraničí.

Info

Vložte kočku + Už jsme doma
30.6.2016, Tiskárna na Vzduchu, Praha
www.facebook.com/TiskarnaNaVzduchu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bright Eyes. Lucerna Music Bar.

redakce 24.02.2020

Vibrující folk, elektrifikovaný rock nebo zvonivé country. Skvělé písničky a muzikantské mistrovství.

Yotto se vrací do Roxy

redakce 24.02.2020

Svými sety zvládl potěšit a pobavit lidi na celém světě, ať už šlo o kalifornskou Coachellu nebo londýnský klub Printworks.

-123min. mají klip a turné

redakce 23.02.2020

Loni vyšlo po deseti letech první album s názvem Les, na kterém hostuje francouzský trumpetista Erik Truffaz.

Rachot přiveze na jaře nadžánrové inovátory

redakce 23.02.2020

Letošní jaro v režii Rachotu bude ve znamení jazzových inovátorů z různých koutů světa.

Kocovina, která má smysl - benefiční akce Marek

redakce 22.02.2020

„Kocovina, která pomáhá“ – podtitul akce je tedy jasný, čím více toho v ten večer na baru vypijete, tím více přispějete na léčbu mladého Marka.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 22.02.2020

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Černé kovy v Underdogs' s holandskou Turia i českými Nāv

redakce 21.02.2020

Puls blastbeatu, hypnotický hluk kytary a nezemský hlas. Turia poprvé v Praze.

June Cocó vyráží na české mini turné

redakce 20.02.2020

Písničkářka June Cocó na několik měsíců opustila svou kapelu a vydala se na sólovou dráhu. Miniturné zahájí v Jazzdocku.

Vesmírná elektronika Coma pohltí MeetFactory

redakce 20.02.2020

Do svého arzenálu přidali Coma nově syntezátory a staré bicí, čímž spojují digitální a analogový vesmír.

Nitzer Ebb se vrací do města

redakce 19.02.2020

Jejich zásadní úlohu v dějinách elektronické hudby stvrdili prohlášeními, spoluprací nebo remixy přední osobnosti elektronické scény napříč žánry.