Zprávy / Pozvánky

V. ročník hudebních cen Vinyla 2015, už jde

V. ročník hudebních cen Vinyla 2015, už jde

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.11.2015

Zahájení nového ročníku Vinyly je spojeno s pravidelnou obměnou Rady ceny Vinyla, která navrhuje porotu a pomáhá cenu ideově formovat. Petra Ference, kterému letos vypršel mandát, nahradila Iva Jonášová, tragicky zesnulou Janu Grygarovou pak Marie Čtveráčková (Mary C). Aktuální složení Rady pro V. ročník cen Vinyla je: Iva Jonášová (StreetCulture / ČRo Vltava), Mary C (Radio Wave), Ian Macháček (Radio Wave / Lidové noviny) a Viktor Palák (The Aardvark / Full Moon).

Z návrhů Rady také vzešla letošní porota. „Vzhledem ke každoročně obměně Rady dochází přirozeně i ke změnám ve složení poroty hudebních cen Vinyla. O výsledcích V. ročníku tak rozhodne celkem 23 hlasovatelů (loni 22). Každoroční změny by měly zajistit, aby porotu tvořili lidé, kteří scénu skutečně stále aktivně sledují,“ vysvětluje za koordinátory Vinyly Tomáš Grombíř. Porota bude opět hlasovat dvoukolovým systémem ve třech kategoriích (Deska, Objev, Počin / Událost). První kolo hlasování proběhne v termínu 1. – 4. prosince. Výsledky nominací budou oznámeny 8. prosince.

Slavnostní vyhlášení V. ročníku hudebních cen Vinyla se uskuteční ve středu 3. 2. 2016 v pražském Lucerna Music Baru. „Slavnostní vyhlášení především chápeme jako svátek tuzemské hudby. Proto budou hlavní náplní Slavnostního večera hlavně koncerty domácích hudebníků. Please The Trees i Květy sdruženi kolem svých výrazných lídrů vydali letos nadprůměrná alba. Stálice David Doubek aka Ventolin připravuje pro příští rok novou nahrávku, která by měla stvrdit jeho výjimečnou pozici na tuzemské scéně. Please The Trees i Květy plánují na první měsíce příštího ročníku koncertní pauzu, o to více nás těší, že obě kapely zahrají na Vinyle,“ objasňuje dramaturgii za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr. Line-up slavnostního vyhlášení ještě není plně uzavřen, organizátoři totiž ještě zvažují zařadit do programu jedno jméno. „Celý večer by mohl otevírat interpret či skupina z nominovaných v kategorii Objev roku. Proto by měla být známa definitivní podoba dramaturgie někdy na přelomu roku,“ dodává Pavel Uretšlégr. Samotné vyhlášení výsledků bude tentokrát pod patronací hudebnice, herečky a slamerky Biomashy.

I letos vyjde výroční limitovaný náklad vinylu, který slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích a jenž obsahuje po jednom tracku od nominovaných v kategoriích Deska roku a Objev roku. Autory přebalu vinylu jsou již tradičně známí čeští výtvarní umělci (dosud Josef Bolf, dvojice David Böhm a Jiří Franta, Krištof Kintera, umělecká skupina Rafani). Letos obal vytvoří výtvarník Vladimír Skrepl.


Cenu iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V I. ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku). Ve II. ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku). V III. ročníku si ocenění odnesly Vložte kočku (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku), v doposud posledním ročníku se staly vítězi DVA s albem Nipomo (Deska roku), Schwarzprior (Objev roku) a hudba k audioknize Solaris (Studio Needles).

Info

Hlavním partnerem hudebních cen Vinyla je KZK tiskárna s.r.o. a společnost GZ Digital Media. Mediálními partnery jsou časopisy Respekt, His Voice, Full Moon, The Aardvark, aktualne.cz, AlterEcho a dále rádia Radio 1 a Radio Wave. Partnerem slavnostního vyhlášení je pak Lucerna Music Bar.

www.vinyla.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.

Letiště X0X0 v Radosti a Přítomnosti

redakce 06.07.2020

Karnevalu jazzu, elektronické hudby a imerzivního divadla nejen s Tryptychem, E Converso či Marií Pravdou.

Šramlfest bude. S Ivou Bittovou.

Marek Čech 03.07.2020

Organizátoři Šramlfestu se rozhodli, že i přes omezení, způsobené koronavirovou krizí, se festival uskuteční.

Irská postpunková střela Fontaines D.C. poprvé v Praze

redakce 01.07.2020

Novinka nabízí stejně syrové a ostré texty, plné deziluze mladé generace čelící osobním i globálním problémům dospělého světa jako romanticky pochroumaný debut.

Billy Barman sa vracajú na pódiá

redakce 30.06.2020

Nosiče Zlatý vek sú hotové a Billy Barman ich nakoniec pokrstia koncertom skôr, ako sami predpokladali.

Palma a Něco Něco v Underdogs'

redakce 29.06.2020

Palma boří písničkářský mýtus o kytarovém či klávesovém doprovodu a svůj hlas balí do elektropopového hávu, ovšem bez zbytečných extravagancí.

Nový termín pro Kvelertak

redakce 29.06.2020

Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru byli organizátoři nuceni zrušit termín koncertu skupiny Kvelertak a nyní zveřejňují nové datum konání.

Kasárna Karlín oslaví třetí výročí

redakce 23.06.2020

Za tři roky navštívilo areál téměř 1 000 000 návštěvníků, proběhlo přes 900 akcí a stát díky spolku spravujícímu Kasárna ušetřil až 15 milionů Kč.

Lebanon a Kurvy Češi v Underdogs'

redakce 22.06.2020

Čekáš weird noise nebo guitar-techno a dostaneš disco a naopak. Improvizace je u Lebanon jediná jistota.