Zprávy / Pozvánky

V. ročník hudebních cen Vinyla 2015, už jde

V. ročník hudebních cen Vinyla 2015, už jde

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.11.2015

Zahájení nového ročníku Vinyly je spojeno s pravidelnou obměnou Rady ceny Vinyla, která navrhuje porotu a pomáhá cenu ideově formovat. Petra Ference, kterému letos vypršel mandát, nahradila Iva Jonášová, tragicky zesnulou Janu Grygarovou pak Marie Čtveráčková (Mary C). Aktuální složení Rady pro V. ročník cen Vinyla je: Iva Jonášová (StreetCulture / ČRo Vltava), Mary C (Radio Wave), Ian Macháček (Radio Wave / Lidové noviny) a Viktor Palák (The Aardvark / Full Moon).

Z návrhů Rady také vzešla letošní porota. „Vzhledem ke každoročně obměně Rady dochází přirozeně i ke změnám ve složení poroty hudebních cen Vinyla. O výsledcích V. ročníku tak rozhodne celkem 23 hlasovatelů (loni 22). Každoroční změny by měly zajistit, aby porotu tvořili lidé, kteří scénu skutečně stále aktivně sledují,“ vysvětluje za koordinátory Vinyly Tomáš Grombíř. Porota bude opět hlasovat dvoukolovým systémem ve třech kategoriích (Deska, Objev, Počin / Událost). První kolo hlasování proběhne v termínu 1. – 4. prosince. Výsledky nominací budou oznámeny 8. prosince.

Slavnostní vyhlášení V. ročníku hudebních cen Vinyla se uskuteční ve středu 3. 2. 2016 v pražském Lucerna Music Baru. „Slavnostní vyhlášení především chápeme jako svátek tuzemské hudby. Proto budou hlavní náplní Slavnostního večera hlavně koncerty domácích hudebníků. Please The Trees i Květy sdruženi kolem svých výrazných lídrů vydali letos nadprůměrná alba. Stálice David Doubek aka Ventolin připravuje pro příští rok novou nahrávku, která by měla stvrdit jeho výjimečnou pozici na tuzemské scéně. Please The Trees i Květy plánují na první měsíce příštího ročníku koncertní pauzu, o to více nás těší, že obě kapely zahrají na Vinyle,“ objasňuje dramaturgii za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr. Line-up slavnostního vyhlášení ještě není plně uzavřen, organizátoři totiž ještě zvažují zařadit do programu jedno jméno. „Celý večer by mohl otevírat interpret či skupina z nominovaných v kategorii Objev roku. Proto by měla být známa definitivní podoba dramaturgie někdy na přelomu roku,“ dodává Pavel Uretšlégr. Samotné vyhlášení výsledků bude tentokrát pod patronací hudebnice, herečky a slamerky Biomashy.

I letos vyjde výroční limitovaný náklad vinylu, který slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích a jenž obsahuje po jednom tracku od nominovaných v kategoriích Deska roku a Objev roku. Autory přebalu vinylu jsou již tradičně známí čeští výtvarní umělci (dosud Josef Bolf, dvojice David Böhm a Jiří Franta, Krištof Kintera, umělecká skupina Rafani). Letos obal vytvoří výtvarník Vladimír Skrepl.


Cenu iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V I. ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku). Ve II. ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku). V III. ročníku si ocenění odnesly Vložte kočku (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku), v doposud posledním ročníku se staly vítězi DVA s albem Nipomo (Deska roku), Schwarzprior (Objev roku) a hudba k audioknize Solaris (Studio Needles).

Info

Hlavním partnerem hudebních cen Vinyla je KZK tiskárna s.r.o. a společnost GZ Digital Media. Mediálními partnery jsou časopisy Respekt, His Voice, Full Moon, The Aardvark, aktualne.cz, AlterEcho a dále rádia Radio 1 a Radio Wave. Partnerem slavnostního vyhlášení je pak Lucerna Music Bar.

www.vinyla.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stormzy v Praze, jde do většího

redakce 06.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.

Veľryba 52 Hertz Whale sa vynorila a zhlboka nadýchla

redakce 06.12.2019

Priamočiara pieseň sa nesie vo vodách postpunku a figurujú v nej nástroje, ktoré kapela dosiaľ na nahrávkach nevyužívala.

Bára Zmeková chystá vánoční koncert a vydává vinyl

redakce 06.12.2019

Písničkářka Bára Zmeková, autorka letošního, kritiky a veřejností výborně přijatého alba Lunaves, si na závěr roku připravila speciální koncert.

Australská rockerka Tash Sultana poprvé v Praze

redakce 05.12.2019

Tash Sultana s hudbou začala ve třech letech, kdy se zamilovala do své první kytary, pak díky koncertování procestovala celý svět.

Cult of Luna vezou novou desku

redakce 04.12.2019

Nekorunovaní lídři post-metalu se skoro po šesti letech vrací do Prahy a vezou novou desku.

AlterEcho zahajuje sérii poslechově-diskusních večerů

redakce 04.12.2019

AlterEcho uvede sérii večírků zaměřených na progresivní a experimentální směry z rukou umělců, jejichž hudbu vydávají naše domácí nezávislé labely.

Divoká dvojice Ho99o9 se vrací

redakce 04.12.2019

Experimentální pojetí hip hopu, texty o drogách, sexu i nekrofilii nejsou zrovna pro slabší povahy, stejně jako jejich koncerty.

Fotbal s deskou pod mostem

redakce 03.12.2019

Kdo si nenechá tuhle motorickou dreampopovou dobrůtku utéct, má zaděláno na příjemný večer.

Doma Dobre a Pohoda

redakce 03.12.2019

Pohoda newsletter? Wolf Alice, Yves Tumor, Bazzookas aj bratislavský rokenrol v podaní a temperament a podtatranská živelnosť.

Norský saxofonista Jan Garbarek v Praze

redakce 02.12.2019

Ve Foru Karlín zahraje mistr lyrické hry spolu s Jan Garbarek Group, sestavou prověřenou dlouhými lety intuitivní souhry.