Zprávy / Festivalové

Vánoční Respect Festival bez mezipřistání

Vánoční Respect Festival bez mezipřistání

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.12.2017

Vánoční Respect Festival představí v Paláci Akropolis hudbu z Demokratické republiky Kongo i Srbska. Konono No. 1 a Disciplin A Kitschme si nenechte ujít již 8. prosince. Z transovních rituálů přímo do elektronických tanečních experimentů bez mezipřistání.

Hudba z Konga je světově proslulá především díky sladkému zpěvu a energií sršícímu kytarovému doprovodu. Styl známý jakou soukous, či konžská rumba však není jediným reprezentantem hudby tohoto kraje. Ještě předtím, než Afrika objevila kytary, vybrnkávali místní muzikanti melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk zvaných likembé. Konono No. 1 používá hned tři takové nástroje, které jsou elektricky snímané a zesilované soundsystémem. Doprovází je industriální rytmika s perkusemi z brzdových bubnů a dalších automobilových částí. Energií nabitý zpěv povzbuzuje tanečníky a vyzývavému rytmu tak neodolá žádné publikum. Tento africký DIY objev se okamžitě stal hitem alternativní scény po celém světě. Sklízí úspěchy nejen na pódiích world music ale i na elektronických, experimentálních a jazzových festivalech. Kapela odehrála turné s holandskými noise-post-punkovým The Ex a do londýnské Royal Festival Hall jej pozvala chicagská „post rocková“ sestava Tortoise.


Skupina Disciplin A Kitschme navazuje na stále nedoceněnou historii jugoslávské new wave scény, která je v nezaslouženém stínu mainstreamových umělců typu Goran Brekovič a balkánských dechovek. Ústřední postavou je Dušan Kojić, známý jako Koya, který před čtyřiceti lety vstoupil do historie revolučním užitím baskytary jako sólového nástroje. Kapela vznikla ještě před jugoslávskou válkou a během nuceného exilu v Londýně vzbudila nadšené recenze na stránkách renomovaných časopisů NME a Billboard. Deník The Times tehdy zařadil Discipline A Kitschme k nejzajímavějším šíleným počinům roku a to především díky propojení tanečních trendů a hard-core rocku. Pověst skupiny tak přilákala renomované hosty (Skip McDonald – Little Axe). Její zvuk stojí na agresivním propojení basy, bicích a zpěvu. Poslední album Again vyšlo v sestavě rozšířené o harfu. Cesta za novými zvukovými kombinacemi tak dostane na pražském koncertě nečekanou dimenzi.


Info

Vánoční Respect Festival
8. 12. 2017 19:00
Palác Akropolis, Praha
www.facebook.com/events/299338570549790

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

První ročník Raveyard Festivalu

redakce 28.07.2021

Po vydařeném nultém ročníku se boskovicko-brněnská Mindicted Crew vrací na Panský dvůr Boskovice.

Rock for People Hope odhaluje kompletní program

redakce 28.07.2021

Švédští Mando Diao se dostali do širšího povědomí díky albu Hurricane Bar, pětice představí v Hradci Králové novou desku.

Hudebně ozdravná kúra představí Petra Linharta, něco něco a další

redakce 26.07.2021

Hudebně ozdravná kúra představí v Mariánských Láznách Beatové družstvo, něco něco nebo Nauzea Orchestra.

Respect Festival zahajuje Itamar Borochov Quartet

redakce 26.07.2021

Itamar Borochov čerpá podobně jako Cohen z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci.

Festival Meeting Brno je za dveřmi

redakce 25.07.2021

Festival otevře téma pravdy i ohýbání skutečnosti a nabídne široké spektrum akcí od divadla přes sochařské umění až po večer s ukrajinským jídlem.

Jinčí čin láká na Miss Petty či Bert & Friends

redakce 25.07.2021

Kdy jste se naposledy cítili šťastní? Jak štěstí hledat a jak ho neztratit? A existuje vlastně štěstí? Letošní ročník festivalu Jinčí čin to ví.

Tauron Nowa Muzyka kompletuje program

redakce 24.07.2021

Organizátoři doplňují program o osm jmen, které uzavírají letošní sestavu a do prodeje přidávají jednodenní vstupenky.

Festival Hviezdne noci spúšťa druhú vlnu predpredaja

redakce 22.07.2021

Príďte do Bytče a vypočujte si elektroniku z Ugandy i magický synth-pop od Bert & Friends alebo deštruovaný folklór z Liptova.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace