Zprávy / Festivalové

Vánoční Respect Festival bez mezipřistání

Vánoční Respect Festival bez mezipřistání

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.12.2017

Vánoční Respect Festival představí v Paláci Akropolis hudbu z Demokratické republiky Kongo i Srbska. Konono No. 1 a Disciplin A Kitschme si nenechte ujít již 8. prosince. Z transovních rituálů přímo do elektronických tanečních experimentů bez mezipřistání.

Hudba z Konga je světově proslulá především díky sladkému zpěvu a energií sršícímu kytarovému doprovodu. Styl známý jakou soukous, či konžská rumba však není jediným reprezentantem hudby tohoto kraje. Ještě předtím, než Afrika objevila kytary, vybrnkávali místní muzikanti melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk zvaných likembé. Konono No. 1 používá hned tři takové nástroje, které jsou elektricky snímané a zesilované soundsystémem. Doprovází je industriální rytmika s perkusemi z brzdových bubnů a dalších automobilových částí. Energií nabitý zpěv povzbuzuje tanečníky a vyzývavému rytmu tak neodolá žádné publikum. Tento africký DIY objev se okamžitě stal hitem alternativní scény po celém světě. Sklízí úspěchy nejen na pódiích world music ale i na elektronických, experimentálních a jazzových festivalech. Kapela odehrála turné s holandskými noise-post-punkovým The Ex a do londýnské Royal Festival Hall jej pozvala chicagská „post rocková“ sestava Tortoise.


Skupina Disciplin A Kitschme navazuje na stále nedoceněnou historii jugoslávské new wave scény, která je v nezaslouženém stínu mainstreamových umělců typu Goran Brekovič a balkánských dechovek. Ústřední postavou je Dušan Kojić, známý jako Koya, který před čtyřiceti lety vstoupil do historie revolučním užitím baskytary jako sólového nástroje. Kapela vznikla ještě před jugoslávskou válkou a během nuceného exilu v Londýně vzbudila nadšené recenze na stránkách renomovaných časopisů NME a Billboard. Deník The Times tehdy zařadil Discipline A Kitschme k nejzajímavějším šíleným počinům roku a to především díky propojení tanečních trendů a hard-core rocku. Pověst skupiny tak přilákala renomované hosty (Skip McDonald – Little Axe). Její zvuk stojí na agresivním propojení basy, bicích a zpěvu. Poslední album Again vyšlo v sestavě rozšířené o harfu. Cesta za novými zvukovými kombinacemi tak dostane na pražském koncertě nečekanou dimenzi.


Info

Vánoční Respect Festival
8. 12. 2017 19:00
Palác Akropolis, Praha
www.facebook.com/events/299338570549790

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články