Zprávy

Ve čtvrtek startuje Nowa muzyka 2012 - aktuální po všech čertech

Ve čtvrtek startuje Nowa muzyka 2012 - aktuální po všech čertech

redakce | Zprávy | 20.08.2012

Polský festival Nowa muzyka má zdánlivou nevýhodu: jeho termín se ustálil až na posledním srpnovém víkendu (ale je to skutečně špatné, unavené datum?) a ani s místem konání to nebylo jednoduché. Po několika ročnících, kdy to zkoušel na pomezí Polska, Česka a Slovenska v Cieszyne (Polském Těšíně), a zřejmě doufal v úrodné trojmezí a tuzemskou základnu (mylně), se vrátil zpátky do postindustriálních katovických prostor. Co se nemění, je nevšední kvalita programu. První ročník a DJ Krush? Olalá. Jmenovitě, za všechny a namátkou: Autechre, Prefuse 73, Jamie Lidell, Amon Tobin, Flying Lotus, Battles, Bonobo nebo Fever Ray. Tohle je sada, které se kdysi přibližoval pražský Sperm a teď se to dá říct už leda o bratislavském Wilsonicu. Srovnáváme-li nesrovnatelné.

Nowa muzyka se stylově vymezila průsečíkem jazzu, elektroniky a tanečních rytmů, což jaksi mimochodem může znamenat, že prezentuje progresivnější ksicht hudby s elektronickým podtextem a nejrůznějšími přesahy. Hodilo by se napsat: pojďme dát stranou hlavní jména, ale proč bychom se netěšili: vedle stále nesmyslně protežovaných Hot Chip (headliner? nemáme problém) tu posluchače narazí na kůl hudby Speech Debelle a Gang Gang Dance, ale hlavně Mouse on Mars a ve speciálním back2back sejmu/setu Four Tet/Caribou. Ovšem velká jména jsou jinak velká pro každého, velká jsou někdy vleklá a pozoruhodnější můžou být méně skloňovaní producenti Lapalux, Jimmy Edgar nebo L-vise 1990. Mlžíme. Prozíravější bude hledat basstantrické trio The Black Dog, švédského volnomyšlenkáře The Field, dvojku Sepalcure, dream popaře Beach House, ale zejména a zjevně Clarka z prokláklého Warpu a námi všemi milované fucking Fuck Buttons.

Hluková tortura/lázeň/serenáda mě vede k myšlence, že Nowa muzyka se pro letošek stěhuje z hornického muzea do Doliny Trzech Stawów, kde se před pár týdny konal poměrně známý OFF, jehož finální „hvězdou‟ byli Swans. Jistě, je to prostorový kompromis a dovedeme si představit konceptuálnější vyznění některých jmen lajnapu bez slabých míst, ale všeho do času. Čtyřdenní program zahájí čtvrteční koncert kanadského skladatele Chillyho Gonzalese a uzavře nedělní set Kinga Kruleho v klubu Hipnoza (čtěte „chipnoza‟). Jestli je vám to málo a zabíráte na vějičky, Nowa muzyka získala titul Nejlepší malý evropský festival roku (2010) v rámci udílení cen European Festival Awards. A ještě jméno navrch, náš černý kůň: Eskmo.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka
23. – 26. srpna, Katovice, Polsko
http://www.festiwalnowamuzyka.pl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #32: Tús Nua

redakce 21.10.2019

Svůj výběr skladeb do naší mixtapeové série Mooncloud postavilo chorvatské dívčí trio Tús Nua na postrockových plochách.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Skupina Čisté Tvary vydáva po štyroch rokoch nový album

redakce 19.10.2019

Skupina pri príležitosti vydania albumu zároveň zverejnila videoklip k prvému singlu, a to k titulnej skladbe albumu.

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Do nejhlubších zákoutí vlastní duše. Nick Cave se vrátí do Prahy.

redakce 18.10.2019

S nečekaným, ale o to vřeleji přijatým novým albem Ghosteen vyráží Nick Cave and The Bad Seeds do světa a oznamují evropské turné na jaro 2020, které zahrnuje i Prahu.