Zprávy / Pozvánky

Ve svatebních šatech: Liars

Ve svatebních šatech: Liars

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.11.2017

Už osmé studiové album a také aktuální, faceliftovanou tvář a zvuk přijedou do Prahy představit Liars. Tahle původně brooklynská kapela se v současné verzi točí kolem frontmana Anguse Andrewa, kterého naživo doplňují dvojčata Blaze a Reid Batehovi (bicí, resp. kytary a syntezátory).

Liars patří bezesporu k jedné z nejprogresivnějších kapel, které vyplivla newyorská alternativní scéna přelomu tisíciletí. Debutové album z roku 2001 představilo pozoruhodnou noiseovou, ale v podstatě především bigbítovou kapelu, kterou od ostatních podobných zase nebylo až tak snadné rozeznat. Avšak od druhého, čarodějnického alba They Were Wrong, So We Drowned, zpětně hodnoceno jednoho z nejvlinějších alternativních alb první dekády, začala jejich zběsilá a zábavná jízda plná nečekaných zvratů a střídání výrazových prostředků, a to jak těch hudebních tak vizuálních. Pro Liars byla vždy jejich veřejná podoba, včetně videoklipů a designu coverů alb, rovnoprávnou složkou message, kterou svým posluchačům a divákům předávají. Je to v první řadě message o svobodě a nespoutané kreativitě, odvaze k riskantním experimentům, a taky o velkém a opečovávaném talentu (od druhého alba patří Liars do stáje britského kultovního labelu Mute Records). Liars nikdy nevydali výrazně slabší album, všechna autenticky reprezentují určité tvůrčí a lidské období, kterým procházeli, ať už ho nahrávali v domovském New Yorku, v Los Angeles nebo svého času v Berlíně, kam někteří členové na čas přesídlili.


A nejinak je tomu s letošní deskou TFCF (zkratka pro Theme From Crying Fountain). Tu dokončil Angus sám ve své rodné Austrálii, kam se vrátil poté, co mu dosavadní spoluhráči oznámili, že v kapele končí (částečně z důvodu založení rodiny, zdravotních problémů a zřejmě i z kombinace jistého vyčerpání z "bytí Liars"). Angus, žijící nyní kdesi na odlehlém místě v australské buši, které je dosažitelné pouze lodí, zkompletoval základy, vzniklé ještě v LA, se zvuky a šumy přírody nahranými přímo v okolí svého izolovaného domova. Vznikla tak deska, která působí jako neuvěřitelně barvitá, na první poslech útržkovitá a někdy téměř lo-fi koláž prolínajících se melodií a zvuků. Nečekaně často z ní vystupují silné, popově chytlavé momenty a překvapivě se jedná o možná posluchačsky nejvstřícnější album Liars za celou dobu jejich existence. Angus se na obal desky nechal vyfotit v kostýmu nevěsty, která sama, opuštěná za stolkem v jakémsi pouličním bistru, sedí nad svatebním dortem. A skutečně tenhle motiv představuje stav, ve kterém se Angus po oznámení odchodu svých spoluhráčů ocitnul. Podle vlastních slov si - s jistou dávkou nadsázky - připadal jako v manželství, které po dlouhé době možná trochu nečekaně skončilo.

Ve svatebních šatech nevěsty Angus vystupuje i při koncertech k současnému turné, kde hraje nejen nové věci, ale i skladby z celé dlouhé 17ti leté dráhy Liars. Je víc než jasné, že Liars zůstávají maximálně relevantní současnou kapelou a živlem, který bude dál ovlivňovat tvář té zajímavější části hudební scény. Ve svých počátcích, v roce 2004 odehráli last minute koncert v po strop narvané strahovské Sedmičce - na chystaném koncertě se tak sejdou nejen pamětníci toho v pravdě legendárního vystoupení, ale také nová generace jejich posluchačů. Předskočí plzeňsko-chebská smečka Povodí Ohře. V té se sešli ex-členové v pravdě legendárních zdejších elitních postpunkových sestav Climatizado, Esgmeq a Skupina Štěstí s aktuálními členy emoposthardcoreových Esazlesa. Zatímco k dispozici dosud není žádná jejich oficiální nahrávka, k dispozici jsou naopak četná očitá svědectví jejich živých koncertů, které hovoří o "Povodíčku" jako o nezkroceném hlučném monstru, které při svém řádění pohltí každého, kdo se octne v jeho blízkosti. Jiní hovoří o dospělém punku v nejlepším slova smyslu, který širokodaleko nemá obdoby. Je snad dostatečně zřejmé, že předkapelu doporučujeme neprošvihnout.

Info

Liars (us)
Support: Povodí Ohře
20. 11. 2017 20:00
Underdogs', Praha

www.facebook.com/events/1716408471727058
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Moderat ohlašují koncertní návrat

redakce 03.12.2021

V rámci plánovaného turné přijedou také do Prahy na svůj dosud největší samostatný koncert.

Závěr Synapse Knowledge 2021

redakce 03.12.2021

Letošní edici uzavře panelová diskuze s Bárou Ungerovou (výtvarnicí & polovičkou kapely DVA) a Jazem Colemanem (Killing Joke).

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Totoro se poprvé objeví na českých plátnech

redakce 27.11.2021

Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem.

Balázs Pándi & Petr Vrba v Potrvá

redakce 26.11.2021

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace