Zprávy / Pozvánky

Ve svatebních šatech: Liars

Ve svatebních šatech: Liars

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.11.2017

Už osmé studiové album a také aktuální, faceliftovanou tvář a zvuk přijedou do Prahy představit Liars. Tahle původně brooklynská kapela se v současné verzi točí kolem frontmana Anguse Andrewa, kterého naživo doplňují dvojčata Blaze a Reid Batehovi (bicí, resp. kytary a syntezátory).

Liars patří bezesporu k jedné z nejprogresivnějších kapel, které vyplivla newyorská alternativní scéna přelomu tisíciletí. Debutové album z roku 2001 představilo pozoruhodnou noiseovou, ale v podstatě především bigbítovou kapelu, kterou od ostatních podobných zase nebylo až tak snadné rozeznat. Avšak od druhého, čarodějnického alba They Were Wrong, So We Drowned, zpětně hodnoceno jednoho z nejvlinějších alternativních alb první dekády, začala jejich zběsilá a zábavná jízda plná nečekaných zvratů a střídání výrazových prostředků, a to jak těch hudebních tak vizuálních. Pro Liars byla vždy jejich veřejná podoba, včetně videoklipů a designu coverů alb, rovnoprávnou složkou message, kterou svým posluchačům a divákům předávají. Je to v první řadě message o svobodě a nespoutané kreativitě, odvaze k riskantním experimentům, a taky o velkém a opečovávaném talentu (od druhého alba patří Liars do stáje britského kultovního labelu Mute Records). Liars nikdy nevydali výrazně slabší album, všechna autenticky reprezentují určité tvůrčí a lidské období, kterým procházeli, ať už ho nahrávali v domovském New Yorku, v Los Angeles nebo svého času v Berlíně, kam někteří členové na čas přesídlili.


A nejinak je tomu s letošní deskou TFCF (zkratka pro Theme From Crying Fountain). Tu dokončil Angus sám ve své rodné Austrálii, kam se vrátil poté, co mu dosavadní spoluhráči oznámili, že v kapele končí (částečně z důvodu založení rodiny, zdravotních problémů a zřejmě i z kombinace jistého vyčerpání z "bytí Liars"). Angus, žijící nyní kdesi na odlehlém místě v australské buši, které je dosažitelné pouze lodí, zkompletoval základy, vzniklé ještě v LA, se zvuky a šumy přírody nahranými přímo v okolí svého izolovaného domova. Vznikla tak deska, která působí jako neuvěřitelně barvitá, na první poslech útržkovitá a někdy téměř lo-fi koláž prolínajících se melodií a zvuků. Nečekaně často z ní vystupují silné, popově chytlavé momenty a překvapivě se jedná o možná posluchačsky nejvstřícnější album Liars za celou dobu jejich existence. Angus se na obal desky nechal vyfotit v kostýmu nevěsty, která sama, opuštěná za stolkem v jakémsi pouličním bistru, sedí nad svatebním dortem. A skutečně tenhle motiv představuje stav, ve kterém se Angus po oznámení odchodu svých spoluhráčů ocitnul. Podle vlastních slov si - s jistou dávkou nadsázky - připadal jako v manželství, které po dlouhé době možná trochu nečekaně skončilo.

Ve svatebních šatech nevěsty Angus vystupuje i při koncertech k současnému turné, kde hraje nejen nové věci, ale i skladby z celé dlouhé 17ti leté dráhy Liars. Je víc než jasné, že Liars zůstávají maximálně relevantní současnou kapelou a živlem, který bude dál ovlivňovat tvář té zajímavější části hudební scény. Ve svých počátcích, v roce 2004 odehráli last minute koncert v po strop narvané strahovské Sedmičce - na chystaném koncertě se tak sejdou nejen pamětníci toho v pravdě legendárního vystoupení, ale také nová generace jejich posluchačů. Předskočí plzeňsko-chebská smečka Povodí Ohře. V té se sešli ex-členové v pravdě legendárních zdejších elitních postpunkových sestav Climatizado, Esgmeq a Skupina Štěstí s aktuálními členy emoposthardcoreových Esazlesa. Zatímco k dispozici dosud není žádná jejich oficiální nahrávka, k dispozici jsou naopak četná očitá svědectví jejich živých koncertů, které hovoří o "Povodíčku" jako o nezkroceném hlučném monstru, které při svém řádění pohltí každého, kdo se octne v jeho blízkosti. Jiní hovoří o dospělém punku v nejlepším slova smyslu, který širokodaleko nemá obdoby. Je snad dostatečně zřejmé, že předkapelu doporučujeme neprošvihnout.

Info

Liars (us)
Support: Povodí Ohře
20. 11. 2017 20:00
Underdogs', Praha

www.facebook.com/events/1716408471727058
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Silence of Sound a Madera v hradeckém Artičoku

redakce 07.06.2021

Vernisáž fotografií Barky Fabiánové v kavárně, koncert kapely Madera na dvorku pod rozkvetlou třešní. Pozvánka do královéhradeckého Artičoku.

The Residents v Praze

redakce 06.06.2021

Původně bylo toto turné plánováno již na začátek roku 2021, kvůli pandemii koronaviru bylo ale přeloženo.

Audiovizuální kolektiv NSHT otevírá open air sezonu

redakce 04.06.2021

Na své si, jak je už u NSHT zvykem, přijdou hlavně náročnější posluchači nestředoproudé elektronické hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace