Zprávy / Pozvánky

Ve svatebních šatech: Liars

Ve svatebních šatech: Liars

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.11.2017

Už osmé studiové album a také aktuální, faceliftovanou tvář a zvuk přijedou do Prahy představit Liars. Tahle původně brooklynská kapela se v současné verzi točí kolem frontmana Anguse Andrewa, kterého naživo doplňují dvojčata Blaze a Reid Batehovi (bicí, resp. kytary a syntezátory).

Liars patří bezesporu k jedné z nejprogresivnějších kapel, které vyplivla newyorská alternativní scéna přelomu tisíciletí. Debutové album z roku 2001 představilo pozoruhodnou noiseovou, ale v podstatě především bigbítovou kapelu, kterou od ostatních podobných zase nebylo až tak snadné rozeznat. Avšak od druhého, čarodějnického alba They Were Wrong, So We Drowned, zpětně hodnoceno jednoho z nejvlinějších alternativních alb první dekády, začala jejich zběsilá a zábavná jízda plná nečekaných zvratů a střídání výrazových prostředků, a to jak těch hudebních tak vizuálních. Pro Liars byla vždy jejich veřejná podoba, včetně videoklipů a designu coverů alb, rovnoprávnou složkou message, kterou svým posluchačům a divákům předávají. Je to v první řadě message o svobodě a nespoutané kreativitě, odvaze k riskantním experimentům, a taky o velkém a opečovávaném talentu (od druhého alba patří Liars do stáje britského kultovního labelu Mute Records). Liars nikdy nevydali výrazně slabší album, všechna autenticky reprezentují určité tvůrčí a lidské období, kterým procházeli, ať už ho nahrávali v domovském New Yorku, v Los Angeles nebo svého času v Berlíně, kam někteří členové na čas přesídlili.


A nejinak je tomu s letošní deskou TFCF (zkratka pro Theme From Crying Fountain). Tu dokončil Angus sám ve své rodné Austrálii, kam se vrátil poté, co mu dosavadní spoluhráči oznámili, že v kapele končí (částečně z důvodu založení rodiny, zdravotních problémů a zřejmě i z kombinace jistého vyčerpání z "bytí Liars"). Angus, žijící nyní kdesi na odlehlém místě v australské buši, které je dosažitelné pouze lodí, zkompletoval základy, vzniklé ještě v LA, se zvuky a šumy přírody nahranými přímo v okolí svého izolovaného domova. Vznikla tak deska, která působí jako neuvěřitelně barvitá, na první poslech útržkovitá a někdy téměř lo-fi koláž prolínajících se melodií a zvuků. Nečekaně často z ní vystupují silné, popově chytlavé momenty a překvapivě se jedná o možná posluchačsky nejvstřícnější album Liars za celou dobu jejich existence. Angus se na obal desky nechal vyfotit v kostýmu nevěsty, která sama, opuštěná za stolkem v jakémsi pouličním bistru, sedí nad svatebním dortem. A skutečně tenhle motiv představuje stav, ve kterém se Angus po oznámení odchodu svých spoluhráčů ocitnul. Podle vlastních slov si - s jistou dávkou nadsázky - připadal jako v manželství, které po dlouhé době možná trochu nečekaně skončilo.

Ve svatebních šatech nevěsty Angus vystupuje i při koncertech k současnému turné, kde hraje nejen nové věci, ale i skladby z celé dlouhé 17ti leté dráhy Liars. Je víc než jasné, že Liars zůstávají maximálně relevantní současnou kapelou a živlem, který bude dál ovlivňovat tvář té zajímavější části hudební scény. Ve svých počátcích, v roce 2004 odehráli last minute koncert v po strop narvané strahovské Sedmičce - na chystaném koncertě se tak sejdou nejen pamětníci toho v pravdě legendárního vystoupení, ale také nová generace jejich posluchačů. Předskočí plzeňsko-chebská smečka Povodí Ohře. V té se sešli ex-členové v pravdě legendárních zdejších elitních postpunkových sestav Climatizado, Esgmeq a Skupina Štěstí s aktuálními členy emoposthardcoreových Esazlesa. Zatímco k dispozici dosud není žádná jejich oficiální nahrávka, k dispozici jsou naopak četná očitá svědectví jejich živých koncertů, které hovoří o "Povodíčku" jako o nezkroceném hlučném monstru, které při svém řádění pohltí každého, kdo se octne v jeho blízkosti. Jiní hovoří o dospělém punku v nejlepším slova smyslu, který širokodaleko nemá obdoby. Je snad dostatečně zřejmé, že předkapelu doporučujeme neprošvihnout.

Info

Liars (us)
Support: Povodí Ohře
20. 11. 2017 20:00
Underdogs', Praha

www.facebook.com/events/1716408471727058
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spitfire Company završí trilogii s očistnými rituály

redakce 18.11.2019

Spitfire Company se inspirují i rozhovorem Martina Heideggera, ve kterém se filozof po letech mlčení vymezil vůči kritice svého angažmá v NSDAP.

KoRn jsou zpět

redakce 17.11.2019

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ash oslaví své výročí i v Praze

redakce 17.11.2019

Trojalbum Teenage Wildlife sleduje kariéru skupiny od jejich prvního hitu Jack Names The Planets až ke skladbě BuzzKill.

Kasárna Karlín nabídnou Svatomartinské slavnosti, filmy, koncerty i přednášky

redakce 17.11.2019

Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy.

Soulové legendy Incognito představí v Praze nové album

redakce 16.11.2019

Britská skupina Incognito, která rozdává soulové a funkové vibes už neuvěřitelných čtyřicet let, se vrátí do Lucerny.

Katarína Máliková po troch rokoch vydáva nový album

redakce 15.11.2019

Autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom.

Promoe s novou deskou ve Futuru

redakce 15.11.2019

Rekordman v počtu koncertů v Čechách z řad zahraničních rapperů? Promoe přijíždí do pražského Futurum Music Baru.

Kapela 10 000 Russos se vrací do Prahy se třetím albem

redakce 15.11.2019

Jestli zařadíte 10 000 Russos mezi drone rock, krautrock nebo ostrý shoegaze je vlastně jedno, klíčové je zažít je naživo.

Elpida a Václav Havelka chystají narozeninové turné

redakce 14.11.2019

Deset let vystupují po boku Václava Havelky z Please the Trees a na rok 2020 společně chystají narozeninové turné.

Severská elektronická smršť v MeetFactory

redakce 14.11.2019

Smršť představující současnou elektronickou scénu dorazí ze severu do smíchovské továrny.