Zprávy / Pozvánky

Ve svatebních šatech: Liars

Ve svatebních šatech: Liars

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.11.2017

Už osmé studiové album a také aktuální, faceliftovanou tvář a zvuk přijedou do Prahy představit Liars. Tahle původně brooklynská kapela se v současné verzi točí kolem frontmana Anguse Andrewa, kterého naživo doplňují dvojčata Blaze a Reid Batehovi (bicí, resp. kytary a syntezátory).

Liars patří bezesporu k jedné z nejprogresivnějších kapel, které vyplivla newyorská alternativní scéna přelomu tisíciletí. Debutové album z roku 2001 představilo pozoruhodnou noiseovou, ale v podstatě především bigbítovou kapelu, kterou od ostatních podobných zase nebylo až tak snadné rozeznat. Avšak od druhého, čarodějnického alba They Were Wrong, So We Drowned, zpětně hodnoceno jednoho z nejvlinějších alternativních alb první dekády, začala jejich zběsilá a zábavná jízda plná nečekaných zvratů a střídání výrazových prostředků, a to jak těch hudebních tak vizuálních. Pro Liars byla vždy jejich veřejná podoba, včetně videoklipů a designu coverů alb, rovnoprávnou složkou message, kterou svým posluchačům a divákům předávají. Je to v první řadě message o svobodě a nespoutané kreativitě, odvaze k riskantním experimentům, a taky o velkém a opečovávaném talentu (od druhého alba patří Liars do stáje britského kultovního labelu Mute Records). Liars nikdy nevydali výrazně slabší album, všechna autenticky reprezentují určité tvůrčí a lidské období, kterým procházeli, ať už ho nahrávali v domovském New Yorku, v Los Angeles nebo svého času v Berlíně, kam někteří členové na čas přesídlili.


A nejinak je tomu s letošní deskou TFCF (zkratka pro Theme From Crying Fountain). Tu dokončil Angus sám ve své rodné Austrálii, kam se vrátil poté, co mu dosavadní spoluhráči oznámili, že v kapele končí (částečně z důvodu založení rodiny, zdravotních problémů a zřejmě i z kombinace jistého vyčerpání z "bytí Liars"). Angus, žijící nyní kdesi na odlehlém místě v australské buši, které je dosažitelné pouze lodí, zkompletoval základy, vzniklé ještě v LA, se zvuky a šumy přírody nahranými přímo v okolí svého izolovaného domova. Vznikla tak deska, která působí jako neuvěřitelně barvitá, na první poslech útržkovitá a někdy téměř lo-fi koláž prolínajících se melodií a zvuků. Nečekaně často z ní vystupují silné, popově chytlavé momenty a překvapivě se jedná o možná posluchačsky nejvstřícnější album Liars za celou dobu jejich existence. Angus se na obal desky nechal vyfotit v kostýmu nevěsty, která sama, opuštěná za stolkem v jakémsi pouličním bistru, sedí nad svatebním dortem. A skutečně tenhle motiv představuje stav, ve kterém se Angus po oznámení odchodu svých spoluhráčů ocitnul. Podle vlastních slov si - s jistou dávkou nadsázky - připadal jako v manželství, které po dlouhé době možná trochu nečekaně skončilo.

Ve svatebních šatech nevěsty Angus vystupuje i při koncertech k současnému turné, kde hraje nejen nové věci, ale i skladby z celé dlouhé 17ti leté dráhy Liars. Je víc než jasné, že Liars zůstávají maximálně relevantní současnou kapelou a živlem, který bude dál ovlivňovat tvář té zajímavější části hudební scény. Ve svých počátcích, v roce 2004 odehráli last minute koncert v po strop narvané strahovské Sedmičce - na chystaném koncertě se tak sejdou nejen pamětníci toho v pravdě legendárního vystoupení, ale také nová generace jejich posluchačů. Předskočí plzeňsko-chebská smečka Povodí Ohře. V té se sešli ex-členové v pravdě legendárních zdejších elitních postpunkových sestav Climatizado, Esgmeq a Skupina Štěstí s aktuálními členy emoposthardcoreových Esazlesa. Zatímco k dispozici dosud není žádná jejich oficiální nahrávka, k dispozici jsou naopak četná očitá svědectví jejich živých koncertů, které hovoří o "Povodíčku" jako o nezkroceném hlučném monstru, které při svém řádění pohltí každého, kdo se octne v jeho blízkosti. Jiní hovoří o dospělém punku v nejlepším slova smyslu, který širokodaleko nemá obdoby. Je snad dostatečně zřejmé, že předkapelu doporučujeme neprošvihnout.

Info

Liars (us)
Support: Povodí Ohře
20. 11. 2017 20:00
Underdogs', Praha

www.facebook.com/events/1716408471727058
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Quentin Tarantino v Biu Oko

redakce 22.07.2019

Na plátně letenského kina se uskuteční filmová přehlídka Quentin Tarantino v Biu Oko s podtitulem Magor z videopůjčovny.

Hatari přivezou BDSM techno pop

redakce 22.07.2019

Islandští Hatari přivezou industrial antikapitalistický technodystopický sado-maso démonický pop.

Diego Maradona na plátnech kin

redakce 22.07.2019

Diego Maradona je třetí částí inovativních dokumentárních filmů z dílny oscarového týmu, který stojí za snímky Senna a Amy.

Očekávaný horor Slunovrat v kinech

redakce 19.07.2019

Slavnost může začít. Slunovrat, možná vůbec nejočekávanější horor letošního roku, vstoupí v srpnu do českých kin.

Pozvánka na výstavu: Situation Silesia

redakce 19.07.2019

Iniciativa výstavy Situace Silesia 2019 navazuje na bilanční přehlídku OVA 95–05 a na projekt Situace Ostrava 2017.

Rolo Tomassi naladí Sedmičku

redakce 18.07.2019

Rolo Tomassi hrají muziku, co leží napůl cesty mezi rádiovými hity a surovým metalem. V Praze je doplní Cryptodira a Loathe.

Mick Harvey s novým projektem v Brně

redakce 18.07.2019

Do brněnského Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu australského hudebníka Micka Harveyho.

I Love 69 Popgejů hrají Nedvědy

redakce 18.07.2019

Upřímné vyznání, poselství a hodnoty ve speciálním výběru a akustickém provedení. I Love 69 Popgejů a bratři Nedvědi.

PechaKucha součástí fóra Meltingpot

redakce 17.07.2019

PechaKucha Night Ostrava bude již počtvrté součástí mezinárodního fóra Meltingpot. Projet se můžete taky diskusní tramvají.

Negative Approach v Brně a Ostravě

redakce 17.07.2019

Legendární kapela Negative Approach, kterou lze označit za pionýry amerického hardcoreu, přijede do Ostravy i Brna.