Zprávy / Festivalové

Ve Valašském Meziříčí bude krásný den (s British Sea Power)

Ve Valašském Meziříčí bude krásný den (s British Sea Power)

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.05.2013

Předposlední červnový týden, 20. až 22. června, se ve Valašském Meziříčí uskuteční 31. ročník multižánrového festivalu Valašský špalíček 2013. Zahraniční hvězdou pátečního večera bude indie-kytarová kapela British Sea Power ze Spojeného Království, která se v Česku představila v roce 2004, a to díky spolupráci s Kateřinou Winterovou z Ecstasy of St. Theresa, ze které vzešla skladba A Lovely Day Tomorrow/Zítra bude krásný den v anglické i české verzi.

Od debutu The Decline of British Sea Power uplynulo deset let. Na svém kontě má kapela celkem pět řadových desek (a dva filmové soundtracky), z nichž ta prozatím poslední vyšla na začátku dubna s názvem Machineries of Joy. British Sea Power tvoří šestice hudebníků: Yan Scott Wilkinson (vokály, kytara), Neil Hamilton Wilkinson (vokály, baskytara), Martin Noble (kytara, klávesy), Matthew Wood (bicí), Abi Fry (viola, klávesy) a Phil Sumner (klávesy, kytara, kornet).

Kritici přirovnávají jejich tvorbu od The Cure a Joy Division až k Pixies a Arcade Fire. Vzhledem k bohatosti tvorby kapely je schopnost ustavičně překvapovat a těšit své posluchače opravdu těžký úkol, avšak i s novým albem kapela dokazuje, že ani v budoucnu nemíní ze svých standardů slevit. „Pokud se do British Sea Power zaposloucháte, zjistíte, že jejich hudba není o určitých místech a opravdu ani o cestě. Místo toho se víc zajímají o energii a jedinečný smysl inspirace,“ říkají pořadatelé Špalíčku.

V předvečer hlavního programu vystoupí v Amfiteátru v parku zámku Kinských český písničkář Jarek Nohavica, kterého bude na pódiu doprovázet skvělý polský akordeonista a klavírista Robert Kuśmierski. Nohavica uvede většinu svých nejznámějších písní a publiku neochudí ani o nové písně z nejprodávanějšího alba loňského roku Tak mě tu máš.

Na šesti scénách Valašského špalíčku se od 20. do 22. června 2013 představí na dalších padesát účinkujících a vystupujících domácích a zahraničních kapel, hudebníků, písničkářů, zpěváků a divadel, mj. Mandrage, dánští VETO, Princess Chelsea z Nového Zélandu, Čankišou, Robert Křesťan a Druhá Tráva, Accolective z Izraele, Cathy Davey z Irska, polští Fair Weather Friends a Diver, Boris Carloff, Please the Trees, Joe Black z Británie, Hangmás z Maďarska nebo divadlo Vosto5.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.

5 LITR aneb knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

redakce 11.09.2019

Jádro LITRu tvoří prodejní veletrh, kde se prostřednictvím vlastních stánků představí nezávislí nakladatelé, výtvarníci a umělci.