Zprávy / Nové desky

Veselé plavkyně, archoelogický objev teplické scény

Veselé plavkyně, archoelogický objev teplické scény

redakce | Zprávy / Nové desky | 26.09.2023

Skupina Veselé plavkyně vznikla v roce 1988 v Teplicích, v tamní rockové, alternativní a punkrockové hráčské komunitě. Členy byli Pavel Keřka, bývalý baskytarista F.P.B. a tehdy čerstvý člen Už jsme doma, Ivo Dolanský, nedávno ještě zastupující kytarista v F.P.B. a Jindra Dolanský, který tehdy už pár let hrál na saxofon ve skupině Už jsme doma. Veselé plavkyně tak byly od svého začátku víceméně „bokovkou“ třech muzikantsky vytížených teplických, později teplicko–pražských hudebníků. Koncertů bývalo pomálu, skupina hrála většinou jako předkapela, lze vzpomenout vůbec první koncert VP na teplickém zimním stadionu se skupinou Kokrment nebo později pražskou Deltu a Bunkr.

Někdy během Sametové revoluce 1989 dostala skupina nabídku natočit demo kazetu, a to ve studiu Západočeského divadla v Chebu. Z ní pocházejí všechny nahrávky tohoto alba. Kazeta byla brzy rozebrána, a tak skupina natočila ještě dvě nahrávky – EP Rock Debut 11 u Pantonu (deska nevyšla kvůli bankrotu Pantonu) a konečně realizovanou legendární kompilaci Roll over Teplice, na které se Veselé plavkyně podílely čtyřmi skladbami. Na Roll over Teplice je zaznamenaná rozšířená sestava Veselých plavkyní, která ovšem veřejně nikdy nevystoupila. V době, kdy Jindra Dolanský z kapely odešel, nahradil ho na tenor saxofon Zdeněk Petřek a sestavu posilnila i Marta Marinová, která hrála na pozoun, housle a zpívala.


Toto album obsahuje třináct remasterovaných nahrávek z původní demokazety, natočené kdysi v Chebu. Představuje téměř celý repertoár. Protože v roce 1997 Chebské divadlu vyhořelo, včetně studia a studiového pásu s nahrávkou Plavkyní, byla rekonstrukce písní dosti náročná a musela být provedena z dochované kazety. Kapela ukončila hudební činnost někdy v roce 1992 vzhledem k vytíženosti svých členů.

Info

Veselé plavkyně –⁠ Prozatím (Polí5, 2023)
Bandcamp vydavatelství

foto © se svolením Pavla Keřky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Návrat do neviazanosti detskej mysle Alten Kompoten

redakce 11.07.2024

Tvorba je charakteristická dávkou detskej radosti, naivity a špecifickou hrou slovíčok.

Trhan vydávají desku

redakce 10.07.2024

Dvacet let na scéně a společného přátelství přetavili brněnští D.I.Y. punk/hardcore veteráni v první 12“ vinyl.

Building Bridges, nórsko-slovenský projekt debutuje

redakce 09.07.2024

Nahrávka, ktorá je inšpirujúcim stretom rôznych žánrov, temperamentov a vplyvov severskej i domácej ľudovej tvorby, vyjde o pár dní.

Debutové album Oskara Töröka

redakce 08.07.2024

Štyri živly zachytené v čase. Oskar Török Sextet chcú ašpirovať na najlepší jazzový album.

Duo SELENoLAr vydáva debut Dyssimetria

redakce 25.06.2024

Na 12-trackovom projekte vykresľujú kyberneticko-organický experimentálny štýl, kde sa mieša snová atmosféra s tvrdými klubovými beatmi.

Fæ Bestia zamířila do dubstepu

redakce 21.06.2024

Hate na mysogynii i světový konflikt optikou bionické vážky. Fæ Bestia na nahrávce Heart Transplant prochází životní proměnou.

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Martyyna vydala novou desku

redakce 12.06.2024

Spíše než do probuzení se však nyní noří do atmosféričtějších snových krajin. Album vyšlo u mexického labelu Infinite Machine.

Toad Planet debutují u Kabinet Records

redakce 11.06.2024

Hudební projekt organicky zformovaný kolem muzikantů z Ostravy a divadelníků z brněnské JAMU po třech singlech vydává debutové album.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace