Zprávy / Pozvánky

Vesnické biografy se otevírají

Vesnické biografy se otevírají

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.07.2016

Společenská iniciativa Kino otevřeno již sedmým rokem oživí zavřené vesnické biografy. Uspořádá zde jedinečné happeningy, které navrátí zašlou krásu i atmosféru zapomenutým místům a mohou i změnit další osud chátrajících budov. Letošní ročník proběhne s filmovými klasikami, aktuálními snímky i pohádkami pro děti. Oblíbený seriál Autobazar Monte Karlo představí scenárista Tomáš Hodan, vystoupí legendární undergroundová skupina Extempore či kapely Johannes Benz, Sketa Fotr a mnoho dalších.


Kino otevřeno je sdružení, které funguje již sedmým rokem a za dobu své existence uspořádalo desítky akcí v zavřených objektech. Často pomohlo znovuotevření nefunkčního kina, když si místní obyvatelé uvědomili, že objekt dokáží ke kulturnímu využití spravovat sami. "Nechceme přihlížet devastaci kulturního dědictví, ze sálů se často stávají herny, tržnice, sklady... Iniciujeme místní kulturní aktivity, poskytujeme know-how, snažíme se přinést obraz zpět na plátna potemnělých kin. Nejsme provozovatelé kina ani restaurátoři jeho programu. Chceme být impulzem a zázemím pro konkrétní lidi se zájmem o promítání a další lokální kulturní aktivity," říká Jan Foukal, dokumentarista, hudebník a jeden z tvůrců projektu.

Loňský úspěšný ročník vyvrcholil slavnostním otevřením kina Dlabačov za podpory Jiřího Bartošky, Evy Zaoralové, Oskara Petra, Mardoši a dalších. V minulých letech podpořili Kino otevřeno například režisér Jan Kačer, Květa Fialová s Karlem Fialou, Kryštof Hádek, Lenka Krobotová, Vladimír Merta, duo Kieslowski, Ivan Hlas a mnoho dalších filmařů, divadelníků a hudebníků. Letošní rok bude opět rozmanitý. Celkem ve čtyřech obcích se letos podaří rozběhnout promítání desítek filmů se zajímavými hosty, hudebními skupinami a doprovodným programem. Prvním srpnovým víkendem začíná ve Zdíkově (5. – 6. 8.), následují Český Šternberk (19. – 20. 8.), Kytlice (26. – 28. 8.), Pozdeň (2. – 3. 9.) a tradičně sezóna vyvrcholí pražským speciálem na přelomu léta a podzimu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Další koncerty Rachot v září

redakce 10.09.2021

Na rozdíl od jiných avantgardistů jsou Lotto pravým opakem akademického přístupu. Jejich hudba pulsuje, vysílá seismické vibrace.

Kabinet múz slaví třicet let

redakce 09.09.2021

Ačkoliv rekonstrukční práce ještě pokračují, veřejnosti se Kabinet múz představí v nové podobě už v září.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace