Zprávy / Pozvánky

Vesnické biografy se otevírají

Vesnické biografy se otevírají

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.07.2016

Společenská iniciativa Kino otevřeno již sedmým rokem oživí zavřené vesnické biografy. Uspořádá zde jedinečné happeningy, které navrátí zašlou krásu i atmosféru zapomenutým místům a mohou i změnit další osud chátrajících budov. Letošní ročník proběhne s filmovými klasikami, aktuálními snímky i pohádkami pro děti. Oblíbený seriál Autobazar Monte Karlo představí scenárista Tomáš Hodan, vystoupí legendární undergroundová skupina Extempore či kapely Johannes Benz, Sketa Fotr a mnoho dalších.


Kino otevřeno je sdružení, které funguje již sedmým rokem a za dobu své existence uspořádalo desítky akcí v zavřených objektech. Často pomohlo znovuotevření nefunkčního kina, když si místní obyvatelé uvědomili, že objekt dokáží ke kulturnímu využití spravovat sami. "Nechceme přihlížet devastaci kulturního dědictví, ze sálů se často stávají herny, tržnice, sklady... Iniciujeme místní kulturní aktivity, poskytujeme know-how, snažíme se přinést obraz zpět na plátna potemnělých kin. Nejsme provozovatelé kina ani restaurátoři jeho programu. Chceme být impulzem a zázemím pro konkrétní lidi se zájmem o promítání a další lokální kulturní aktivity," říká Jan Foukal, dokumentarista, hudebník a jeden z tvůrců projektu.

Loňský úspěšný ročník vyvrcholil slavnostním otevřením kina Dlabačov za podpory Jiřího Bartošky, Evy Zaoralové, Oskara Petra, Mardoši a dalších. V minulých letech podpořili Kino otevřeno například režisér Jan Kačer, Květa Fialová s Karlem Fialou, Kryštof Hádek, Lenka Krobotová, Vladimír Merta, duo Kieslowski, Ivan Hlas a mnoho dalších filmařů, divadelníků a hudebníků. Letošní rok bude opět rozmanitý. Celkem ve čtyřech obcích se letos podaří rozběhnout promítání desítek filmů se zajímavými hosty, hudebními skupinami a doprovodným programem. Prvním srpnovým víkendem začíná ve Zdíkově (5. – 6. 8.), následují Český Šternberk (19. – 20. 8.), Kytlice (26. – 28. 8.), Pozdeň (2. – 3. 9.) a tradičně sezóna vyvrcholí pražským speciálem na přelomu léta a podzimu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alva Noto přenese audiovizuální experiment na taneční parket Echoes

redakce 27.02.2020

Tvorba originálního hudebníka se pohybuje na pomezí zvukových a obrazových médií, na hraně ambientu a tepající taneční elektroniky.

Pet Shop Boys vystoupí v květnu v Praze

redakce 25.02.2020

Britské duo Pet Shop Boys se letos rozjíždí poprvé ve své historii na evropské turné i se svými největšími hity.

Žižkovská noc láká na warmupy a doprovodný program

redakce 25.02.2020

Benefiční tetování, diskuze o sexuálním násilí nebo koncert pro Kuchařky bez domova? Žižkovská noc láká na bohatý doprovodný program

Bright Eyes. Lucerna Music Bar.

redakce 24.02.2020

Vibrující folk, elektrifikovaný rock nebo zvonivé country. Skvělé písničky a muzikantské mistrovství.

Kytarový květen s Will & The People i Vukovi

redakce 24.02.2020

V rámci série UpTONE vystoupí ambiciozní britská indie čtveřice Will & The People, noise rockoví Vukovi poprvé sólo.

Yotto se vrací do Roxy

redakce 24.02.2020

Svými sety zvládl potěšit a pobavit lidi na celém světě, ať už šlo o kalifornskou Coachellu nebo londýnský klub Printworks.

-123min. mají klip a turné

redakce 23.02.2020

Loni vyšlo po deseti letech první album s názvem Les, na kterém hostuje francouzský trumpetista Erik Truffaz.

Rachot přiveze na jaře nadžánrové inovátory

redakce 23.02.2020

Letošní jaro v režii Rachotu bude ve znamení jazzových inovátorů z různých koutů světa.

Kocovina, která má smysl - benefiční akce Marek

redakce 22.02.2020

„Kocovina, která pomáhá“ – podtitul akce je tedy jasný, čím více toho v ten večer na baru vypijete, tím více přispějete na léčbu mladého Marka.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 22.02.2020

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.