Zprávy / Pozvánky

Více než jen rapper - Mos Def

Více než jen rapper - Mos Def

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.10.2013

Do Prahy se chystá Yasiin Bey, spíše známý jako Mos Def, jeden z nejuznávanějších rapperů historie, jeden z mála „uvědomělých“ rapperů současnosti. A jeden z ještě menšího mála krotitelů mikrofonu, co opravdu uspěli i jako herci.

Yasiin, Yasiin… Koho mi jen to jméno připomíná… No, lepší to asi bude opravdu s jeho původním uměleckým pseudonymem. Jako Mos Def se totiž Dante Smith prohání po prknech, co znamenají pódium, už od roku 1996 a sklízí samé úspěchy. V dřevních dobách druhé poloviny devadesátých let, kdy byl undergroundový rap na svém vrcholu, Mos Def vydával na jeho vlajkové lodi – labelu Rawkus Records a byl jeho asi nejvýraznější postavou. V době, kdy RNB bylo sprosté slovo a „zpěv“ ta nejtvrdší nadávka. I v té době si Mos Def dovolil, co nikdo jiný. Své rapy prokládal procítěným zpěvem, a nejen, že mu to „prošlo“, lid hiphopový toho kluka se srdcem na dlani miloval.

„A pak zkusil mladý rapper štěstí i jako herec.“ Kdybyste chtěli mustr pro biografie rapperů bez fantazie, tuhle řádku si uložte, bude se vám hodit. Mighty Mos ale není jen tak „nějaký další obyčejný rapper“, kterého miluje Dave Chapelle. Yasiin Bey je speciální ve všem, na co sáhne. K hraní se totiž nedostal jako zavedená hvězda rapového světa, co hraje někoho ze svaté trojice – rozuměj „sám sebe“, „fiktivního rappera“ nebo „krále drogového podsvětí“. Začal, když mu bylo 14 let, rolí ve filmu God Bless the Child. Hrál v různých sitcomech, bratříčkoval se na stříbrném plátně s Billem Cosbym, a to všechno ještě předtím, než se jaksi rozumělo samo sebou, že umí taky trošku rýmovat. No a když úspěchy hudební dodaly jeho jménu lesku a patřičného zvuku, nabralo to teprve zajímavý herecký spád. Role ve filmech jako Stopařův průvodce po Galaxii, Loupež po italsku, Prosím přetočte, Cadillac Records, The Woodsman, Něco, co stvořil Bůh, 16 Blocks po boku Bruce Willise nebo role v i u nás populárním seriálu Dexter, nominace na ceny Emmy a Zlatý Glóbus, na římse krbu ceny Image Award a Black Reel Award… Zkrátka a dobře, Yasiin Bey není hrající rapper, ani rapující herec. Je rapper a herec. Ani jedno nedělá, protože má jméno z toho druhého. Obojí dělá, protože dostal naděleno neuvěřitelného talentu a protože taková je jeho bytostná umělecká potřeba sebevyjádření.

Třetím oborem, ve kterém se Yasiin Bey aka Mos Def zcela zásadně liší od konkurence, je jeho společenská uvědomělost a angažovanost. Co to přesně znamená a co si pod lehce naškrobeným a zkostnatělým termínem představit? Třeba že ve světě, kde se zdá, že jediné, na čem záleží, je „business“ se motáte i do věcí, které by vůbec nemusely být „váš business“, a šťouráte do věcí, co jakýkoliv „váš business“ kazí. Pořídíte si knihkupectví v Brooklynu. Ne na imidž a už vůbec ne jako podnikatelský plán. Ale protože vám to přijde důležité. Otevřeně mluvíte o rasismu, co tak nepříjemně trčel z celého řešení humanitární pomoci po Hurikánu Katrina. Když se objeví reportáže o nuceném krmení vězňů v Guantanamo Bay, krmení vězňů obviněných z terorismu, proti nimž neexistují žádné důkazy a při ctění presumpce neviny tedy nevinných lidí, jimž hladovka zůstala jako jediný způsob protestu proti svému neoprávněnému věznění, tak se Mos Def nabídne, že tuto proceduru podstoupí dobrovolně, aby měl svět možnost vidět, jak se v jedenadvacátém století zachází s lidmi v tom našem „civilizovaném světě“… Sugestivní video organizace na ochranu lidských práv Reprieve, jenž publikoval britský Guardian a záhy obletělo svět, je jen pro silné nátury. Tu v sobě našlo více jak 5 milionů lidí.

Trvalo 17 let, než se ikona jménem Yasiin Bey aka Mos Def podívala do Prahy. Ve čtvrtek 24. 10. se předvede se svým koncertem v klubu Lucerna Music Bar na akci Mighty BOOMBOX. Je možné, že druhá příležitost „vidět ho naživo“ už nebude. Což by u člověka a umělce s jeho charismatem, byla škoda.

Info

Yasiin Bey aka Mos Def (usa)
support: DJs Richard & Lo Pan + C. Monts
24. 10. 2013 20:00
Lucerna Music Bar, Praha

Vstupenky v předprodeji pořídíte nejlevněji bez poplatku na pokladně Lucerna Music Baru za 650 Kč. Dále pohodlně přímo na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal, Eventim a Ticketstream navýšené o poplatek prodejce.

http://www.musicbar.cz

http://www.facebook.com/MosDef

http://www.twitter.com/MosDefOfficial

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.

Thom Yorke v Praze i na Pohodě

redakce 15.10.2019

Thom Yorke přiveze do pražského Fora Karlín a na slovenský festival Pohoda svůj projekt Tomorrow's Modern Boxes.

Kabinet Múz odhaluje svůj podzimní jídelníček

redakce 15.10.2019

Psychedelií zahalený pop s lyrickým dívčím vokálem a bluesovým příběhem i mnoho dalších stylů pro letošní podzim.

Listopadové pátrání po kořenech - Ned Collette v Kaštanu

redakce 14.10.2019

Ned Collette se po několika letech konečně vrátí do Prahy, tentokrát se svou tříčlennou doprovodnou skupinou poprvé naživo představit loňské album Old Chestnut.

Raketkanon vyjíždí na poslední turné

redakce 14.10.2019

Jednou ze zastávek posledního klubového tour Raketkanon bude i vídeňská Arena, Čechám i Slovensku se tentokrát vyhnou.