Zprávy / Pozvánky

Více než jen rapper - Mos Def

Více než jen rapper - Mos Def

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.10.2013

Do Prahy se chystá Yasiin Bey, spíše známý jako Mos Def, jeden z nejuznávanějších rapperů historie, jeden z mála „uvědomělých“ rapperů současnosti. A jeden z ještě menšího mála krotitelů mikrofonu, co opravdu uspěli i jako herci.

Yasiin, Yasiin… Koho mi jen to jméno připomíná… No, lepší to asi bude opravdu s jeho původním uměleckým pseudonymem. Jako Mos Def se totiž Dante Smith prohání po prknech, co znamenají pódium, už od roku 1996 a sklízí samé úspěchy. V dřevních dobách druhé poloviny devadesátých let, kdy byl undergroundový rap na svém vrcholu, Mos Def vydával na jeho vlajkové lodi – labelu Rawkus Records a byl jeho asi nejvýraznější postavou. V době, kdy RNB bylo sprosté slovo a „zpěv“ ta nejtvrdší nadávka. I v té době si Mos Def dovolil, co nikdo jiný. Své rapy prokládal procítěným zpěvem, a nejen, že mu to „prošlo“, lid hiphopový toho kluka se srdcem na dlani miloval.

„A pak zkusil mladý rapper štěstí i jako herec.“ Kdybyste chtěli mustr pro biografie rapperů bez fantazie, tuhle řádku si uložte, bude se vám hodit. Mighty Mos ale není jen tak „nějaký další obyčejný rapper“, kterého miluje Dave Chapelle. Yasiin Bey je speciální ve všem, na co sáhne. K hraní se totiž nedostal jako zavedená hvězda rapového světa, co hraje někoho ze svaté trojice – rozuměj „sám sebe“, „fiktivního rappera“ nebo „krále drogového podsvětí“. Začal, když mu bylo 14 let, rolí ve filmu God Bless the Child. Hrál v různých sitcomech, bratříčkoval se na stříbrném plátně s Billem Cosbym, a to všechno ještě předtím, než se jaksi rozumělo samo sebou, že umí taky trošku rýmovat. No a když úspěchy hudební dodaly jeho jménu lesku a patřičného zvuku, nabralo to teprve zajímavý herecký spád. Role ve filmech jako Stopařův průvodce po Galaxii, Loupež po italsku, Prosím přetočte, Cadillac Records, The Woodsman, Něco, co stvořil Bůh, 16 Blocks po boku Bruce Willise nebo role v i u nás populárním seriálu Dexter, nominace na ceny Emmy a Zlatý Glóbus, na římse krbu ceny Image Award a Black Reel Award… Zkrátka a dobře, Yasiin Bey není hrající rapper, ani rapující herec. Je rapper a herec. Ani jedno nedělá, protože má jméno z toho druhého. Obojí dělá, protože dostal naděleno neuvěřitelného talentu a protože taková je jeho bytostná umělecká potřeba sebevyjádření.

Třetím oborem, ve kterém se Yasiin Bey aka Mos Def zcela zásadně liší od konkurence, je jeho společenská uvědomělost a angažovanost. Co to přesně znamená a co si pod lehce naškrobeným a zkostnatělým termínem představit? Třeba že ve světě, kde se zdá, že jediné, na čem záleží, je „business“ se motáte i do věcí, které by vůbec nemusely být „váš business“, a šťouráte do věcí, co jakýkoliv „váš business“ kazí. Pořídíte si knihkupectví v Brooklynu. Ne na imidž a už vůbec ne jako podnikatelský plán. Ale protože vám to přijde důležité. Otevřeně mluvíte o rasismu, co tak nepříjemně trčel z celého řešení humanitární pomoci po Hurikánu Katrina. Když se objeví reportáže o nuceném krmení vězňů v Guantanamo Bay, krmení vězňů obviněných z terorismu, proti nimž neexistují žádné důkazy a při ctění presumpce neviny tedy nevinných lidí, jimž hladovka zůstala jako jediný způsob protestu proti svému neoprávněnému věznění, tak se Mos Def nabídne, že tuto proceduru podstoupí dobrovolně, aby měl svět možnost vidět, jak se v jedenadvacátém století zachází s lidmi v tom našem „civilizovaném světě“… Sugestivní video organizace na ochranu lidských práv Reprieve, jenž publikoval britský Guardian a záhy obletělo svět, je jen pro silné nátury. Tu v sobě našlo více jak 5 milionů lidí.

Trvalo 17 let, než se ikona jménem Yasiin Bey aka Mos Def podívala do Prahy. Ve čtvrtek 24. 10. se předvede se svým koncertem v klubu Lucerna Music Bar na akci Mighty BOOMBOX. Je možné, že druhá příležitost „vidět ho naživo“ už nebude. Což by u člověka a umělce s jeho charismatem, byla škoda.

Info

Yasiin Bey aka Mos Def (usa)
support: DJs Richard & Lo Pan + C. Monts
24. 10. 2013 20:00
Lucerna Music Bar, Praha

Vstupenky v předprodeji pořídíte nejlevněji bez poplatku na pokladně Lucerna Music Baru za 650 Kč. Dále pohodlně přímo na webu Lucerna Music Baru a v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal, Eventim a Ticketstream navýšené o poplatek prodejce.

http://www.musicbar.cz

http://www.facebook.com/MosDef

http://www.twitter.com/MosDefOfficial

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Temný korejský post-rock

redakce 24.08.2019

Hrou na korejské tradiční nástroje spojené s elektrickou kytarou a elektronikou vytváří hutný post-rock až avantgardu.

Letní Letná znovu s Tranzistorem

redakce 23.08.2019

V rámci prtažského festivalu Letní Letná představí už tuto neděli hudební label Tranzistor svou revue v tanečním duchu.

Beatbox a hudební extáze indických romů

redakce 23.08.2019

Fenomén pouštního blues, reprezentovaný Tinariwen a dalšími, patřil k nejsilnějším africkým trendům poslední dekády.

Wreck and Reference na Sedmičce

redakce 22.08.2019

Kalifornská dvojice Ignat Frege a Felix Skinner aka Wreck and Reference se vrací do Prahy. Podpoří je domácí Kult Masek.

PAF na konci léta u Ostopovic

redakce 22.08.2019

PAF na konci léta, pátý ročník hudebního bienále, proběhne tradičně u lesa pod oblouky nikdy nedostavěné dálnice.

Noise rockové duo HTRK ve Fuchs2

redakce 21.08.2019

Australské noise rockové duo HTRK se po osmi letech vrací do Prahy. Jonnine Standish a Nigel Yang představí novou desku.

Mary Lattimore živě doplní Julia Kent

redakce 19.08.2019

Harfistka Mary Lattimore a kanadská cellistka Julia Kent vystoupí v Paláci Akropilis v rámci série Music Infinity.

Carnival Youth se vrací nejen do Čech

redakce 19.08.2019

Pobaltští indie rockeři Carnival Youth se po dvou letech vrací nejen do Čech, ale taky na Slovensko. I s novou deskou.

Fuchs2 zahajuje novou sezónu

redakce 19.08.2019

V první polovině září zahajuje svou novou sezonu prostor Fuchs2 a konečně otevře v jednu noc všechny tři stage.

První Red Mode Fest v Kabinetu

redakce 18.08.2019

První ročník Red Mode Festu zaměřený na stoner rock, postrock a psychedilický rock se uskuteční v Kabinetu Múz.