Zprávy / Festivalové

Vrací se Prague Death Mass

Vrací se Prague Death Mass

redakce | Zprávy / Festivalové | 24.05.2023

Prague Death Mass IV je dvoudenní festival, který se koná ve dnech 27. až 28. října 2023 v prostorách klubu MeetFactory v Praze. Sestavu tvoří dvacet kapel a umělců z blackmetalové a deathmetalové scény. Festival se od svých začátků profiloval jako elitní blackmetalová akce, za níž stála kapela Cult Of Fire a jejíž význam rychle přerostl hranice České republiky.

Po sedmi letech nadešel čas a v rámci čtvrtého pokračování Prague Death Mass opět tuzemskému a zahraničnímu publiku nabídnout sestavu, která zahrnuje jedny z nejzajímavějších jmen minulosti i současnosti, nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména, aniž by se ztrácela kontinuita s předchozími (vyprodanými) ročníky Prague Death Mass.

Tu zaštiťují zejména norští Mare, jedna z ikon nejen trondheimské scény, ale i současného black metalu obecně. Mare, a na ně navázané kapely a projekty, do velké míry definovali ducha Prague Death Mass. Mezi další taháky patří Diocletian z Nového Zélandu a francouzští Hell Militia. Obě kapely patří ve svých kruzích mezi zásadní pojmy a jejich fanoušci je v České republice uvidí po mnoha letech. Pro Diocletian jde navíc o vůbec jediné vystoupení v roce 2023. Dead Congregation a Bølzer sice nejsou v našich končinách takovou vzácností, ale obě kapely představují určitý krok stranou od převážně blackmetalového charakteru Prague Death Mass a jeho stylové doplnění – Dead Congregation směrem k temnému death metalu a Bølzer ke svému specifickému pojetí black/death metalu – aniž by narušily ducha festivalu.


Zřejmě nejvíce experimentální vystoupení slibují italští Aborym, kteří speciálně pro Prague Death Mass IV připravují exkluzivní dark-elektro-industriální set. Za srovnatelně unikátní lze považovat projekt Void Ov Voices, za kterým nestojí nikdo jiný než Attila Csihar z Mayhem a Tormentor. Pro fanoušky Attilova hlasu povinnost. Tuto dvojici doplní ještě projekt The House, jedna z uměleckých inkarnací Vlada z Cult Of Fire – další exkluzivní záležitost, tentokrát hlavně pro fanoušky hororů. A v neposlední řadě se na Prague Death Mass IV představí i Thelma Ramon, původem americká zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka, prezentující se hudbou na pomezí doom metalu a dalších hudebních žánrů, se svým prvním vystoupením mimo Belgii, kde v současnosti žije. Norskou blackmetalovou elitu dále reprezentují Djevel, v jejichž řadách figuruje Faust, původní bubeník Emperor, a někteří členové Mare. A norský trojlístek doplňují Misotheist, jedni z černých koní čtvrté Prague Death Mass.

Stejně jako v minulosti, i letošní Prague Death Mass představí rovnou několik žhavých želízek současnosti – řecké Thy Darkened Shade, italské Hierophant či švýcarské Dakhma s jejich zoroastrianismem načichlým death metalem. Ty doplní Ritualization, zástupci francouzské black/death metalové scény. Určitým protipólem pak budou italští Mortuary Drape a němečtí Baxaxaxa – obě kapely reprezentují black metal v jeho původní podobě z 90. let, a ten má na Prague Death Mass také své zasloužené místo. Tuzemskou scénu zastoupí Altars Ablaze se svým extrémním black/death metalem, temně deathmetaloví Heaving Earth a na odkaz Master's Hammer hudebně i personálně navazující Bohemyst.

Info

Prague Death Mass IV
27.–28. 10. 2023
MeetFactory, Praha
Fb událost

foto © Uncle Allan

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brněnský festival Batch s kompletním programem

redakce 03.10.2023

Díky programové pestrosti jednotlivých klubů budou moci návštěvníci objevovat pro ně neznámé klubové prostory, ale i hudební žánry.

Bring Me the Horizon na dalším Rock for People

redakce 01.10.2023

Nespoutaná energie, rebelství i kontroverze - to jsou Bring Me the Horizon.

Unsound 2023: poslední vlna jmen + denní program

redakce 28.09.2023

Unsound se nezadržitelně blíží, a proto nastal čas na zveřejnění kompletního lineupu a všech jmen.

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace