Zprávy / Pozvánky

Vratislav v Olomouci

Vratislav v Olomouci

redakce | Zprávy / Pozvánky | 23.06.2024

Ve středu 26. června se bude možné projít uměleckou Wroclawí v ulicích Olomouce. Galerie XY ve spolupráci s menšími olomouckými výstavními prostory připravuje již devátý ročník tradiční výstavní akce XY – výstavy s procházkou / procházka vernisážemi. Jedná se o jedinečnou kulturně-uměleckou událost, během které návštěvníci putují městem alternativními výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce a setkávají se s různorodými způsoby prezentace současného umění.

Výstavy a instalace jsou často koncipovány jako site-specific, tedy jsou připravovány přímo na míru jednotlivým místům. Událost je specifická zejména svou atmosférou putovní akce – každý se může na potkání připojit a začlenit do průvodu návštěvníků. Motivací události je představit laické i odborné veřejnosti uměleckou scénu konkrétního města, výstavy jsou doplněny o koncerty, prezentace či projekce. Po předchozích ročnících věnovaných Brnu, Ostravě, Ústí nad Labem, Bratislavě, Zlínu, Opavě, Plzni a Vídni se letošní ročník zaměřuje na umělce spojené s polskou Wroclawí.

Výstavy zahájené v rámci procházky XY potrvají delší dobu (jeden až tři měsíce) dle možností jednotlivých galerií. Možná (ne)překvapí, že současná wroclawská umělecká scéna se projevila několika ukrajinskými podtóny. Přímo v rámci procházky vystavuje i Yuriy Biley, umělec prezentovaný v polském pavilonu na právě probíhajícím Biennale Arte v Benátkách.

Na akci se letos podílí nezávislé galerie Basement Studio, Galerie Véčko, Galerie XY, Letní galerie, Studio G21, Praktik, Vitrína Deniska, Galerie PAF a Central. Mezi vystavujícími umělci se objeví např. Karolina Balcer, Yuriy Biley, Anna Bujak, Paweł Czekański, Miłosz Flis, Nikita Krzyżanowska, Kasper Lecnim, Naked Man Collective, Irmina Rusicka a Gosia Wrzosek.

Program procházky a anotace jednotlivých výstav jsou na webových stránkách pořádající Galerie XY.

Info

Wrocław v Olomouci. Výstavy s procházkou / procházka vernisážemi
26. 6. 2024
web Galerie XY
fb událost

foto © Zdeněk Sodoma

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce 06.07.2024

Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Porridge Radio ve Futuru

redakce 04.07.2024

Výrazný zvuk, kombinující prvky indie rocku a postpunku, je doplněn o upřímné texty, které se nebojí otevřeně reflektovat emocionální turbulence a existenciální otázky.

Fource přivezou The Last Dinner Party, Cults i Alana Walkera

redakce 01.07.2024

Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje.

Laid Back Country Picker v Café V lese

redakce 30.06.2024

Jeho motto zní „hrát country hudbu a chovat se k lidem správně“ a tohoto slibu se drží každý večer.

Henry Moor, loutky, horský potok a pomník konzumerismu v GMU

prof. Neutrino 29.06.2024

Čtyři nové výstavy, včetně britského sochaře Henryho Moora, jehož díla se v Česku objevují po více než 30 letech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace