Zprávy / Pozvánky

Vše, co cítíte a chcete cítit: Mitski

Vše, co cítíte a chcete cítit: Mitski

redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.02.2017

Mitski Miyawaki, dívka mnoha tváří, přijede 27. února 2017 poprvé do Prahy představit svou novou desku Puberty 2 – album, které je svatým slovem pro všechny, kdo svádí boj mezi tím, co cítí, a tím, co by cítit chtěli. Jako support vystoupí britská indie pop punková kapela Personal Best.

"Napůl Japonka, napůl Američanka, ale dohromady ani jedno," reflektuje svou výchozí situaci Mitski Miyawaki. Obklopená matčinými japonskými popovými deskami ze 70. let a otcovými folkovými nahrávkami, vyrůstala Mitski v Republice Kongo, Číně, Malajsii; střední školu vychodila v Turecku a v New Yorku pak studovala film. Pocity nezařaditelnosti a rozpolcenosti mezi kulturami jsou hlavním tématem jejích písní (např. Your Best American Girl). To, že její budoucnost je v hudbě, si prý Mitski uvědomila jednoho zamlženého rána, kdy si sedla za klávesy a složila píseň Bag of Bones. Na Facebook si pak napsala "I was fucking doomed!" a v následujících letech si během studia na newyorské hudební konzervatoři SUNY Purchase sama vydala alba Lush (2012) a Retired from Sad, New Career in Business (2013).


V listopadu 2014 vyšlo její první studiové album Bury Me at Makeout Creek, které Mitski vyneslo mezi hvězdy indie scény. New York Times a Pitchfork napsaly na tuto desku, která mimochodem dostala jméno podle jedné hlášky ze seriálu The Simpsons, oslavné recenze; Rolling Stones Mitski dokonce zařadil do seznamu "10 Artists You Need to Know" a slibná kariéra plaché, dnes dvaceti šestileté slečny odstartovala.


V MeetFactory představí Mitski svou nejnovější desku Puberty 2, kterou vydala v červnu 2016. Na pozadí často burácivých tónů, které mají svůj základ v garage rocku a punku, zní silný, a přece křehký hlas, který mnozí přirovnávají k Angel Olsen nebo dokonce PJ Harvey. Zaškatulkovat se ale Mitski jen tak nedá. Někdy její hlas zní odcizeně a to navzdory bolestně osobním textům o životě. V další písni na vlnách R&B něžně prožívá každodenní malé boje, které jí jednou snad dovedou ke štěstí. Měnící se atmosféra písní má ale jedno společné – je to jako číst kroniku o vnitřním boji jak přežít. Puberty 2 ideově navazuje na předchozí album, vyrůstá na stejných základech, ale je zde znatelný posun. Mitski se netají svou inspirací kapelou Pixies, nebojí se kombinovat elektroniku s tradičními zvuky kytar. Oproti předchozí desce je Puberty 2 sebevědomější a odvážnější. "Věděla jsem, co chci, věděla jsem, co dělám, a bylo mi jedno, jestli se to některým lidem bude líbit, nebo ne." Navzdory tomuto prohlášení je ale jasné, že se pubertální kapitola jejího života ještě neuzavřela. Ostatně název alba mluví sám za sebe – původně vtip, název, který připomíná blockbuster filmy pro teenagery, se přerodil do konceptu celé desky.

Tedy 27. února 2017 se Mitski představí poprvé českému publiku v MeetFactory společně s kapelou Personal Best, která se svým singlem Rollies boduje v evropských žebříčkách nových talentů. Toto setkání v duchu "Happiness fucks you" bude určitě stát za to.

Info

Mitski (us)
Support: Personal Best (uk)
27. 2. 2017 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 290,- v předprodeji / 390,- na místě

hwww.facebook.com/events/998487663628671
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce 03.10.2020

Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti.

Menu Kabinetu

redakce 02.10.2020

Drones, psychedelic, blues, noise nebo progrock a krautrock? Metronome Blues nebo indiepostrocková kytarovka? Kabinet nabízí vše.

Liberecká přehlídka Anifilm bude!

redakce 02.10.2020

Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci „Slyšet animaci” jej aspoň částečně nahradí.

Polští Przepych a francouzští Monstre uzavřou Underdogs'

redakce 01.10.2020

Pomyslnou tečku za letošní sezónou pak v neděli 4. října udělá polské art punkové trio Przepych a francouzské indierockové duo Monstre.