Zprávy / Pozvánky

Všechna hudba světa: Rudolstadt 2017

Všechna hudba světa: Rudolstadt 2017

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 14.06.2017

Příznivci world music, kvalitního folku a tradiční hudby už ví, že začátek července patří výletu do Durynska. V malebném městečku Rudolstadt se již 27 let koná festival, který nabízí pestrý program složený nejen ze slavných jmen, ale i z poměrně neznámých kapel, které na své objevení čekají. Právě proto sem často míří i pořadatelé českých nemainstreamových festivalů. Rudolstadt je totiž nejen o muzice, ale i o setkávání se. Letos se koná 6.–9. července a za čtyři dny nabídne více než 300 koncertů, workshopů, výstav, filmových projekcí a dalších akcí.

Celé čtyři dny malebné město doslova žije hudbou. Hraje se nejen na více než dvaceti pódiích, ale o muzikanty zakopáváte doslova na každém rohu. Každoročně se festival zaměřuje na jednu konkrétní zemi, jejíž hudební scénu nabízí k detailnějšímu prozkoumání. Letos bude hrát prim Skotsko, během festivalu se tak představí zástupci jak tradiční hudby, tak i hvězdy současné hudební scény.

Ve čtvrtek 6. července festival zahájí skotské písničkářka Amy MacDonaldová, která nedávno vyprodala pražský Lucerna Music Bar. V následující dny se představí další skotští umělci nejrůznějších žánrů: Fred Morrison, nejlepší skotský dudák a kvintet Breabach, kteří byli opakovaně zvoleni za nejlepší folkovou kapelu roku. Niteworks představí fúzi elektronické hudby s tradiční tzv. keltskou hudbou zahrnující písně v gaelštině, Mairi Campbellová zase povypráví dávné příběhy a spojí je s hudbou a tancem. Vrcholem letošního ročníku bude jistě pocta skotskému národnímu básníkovi Robertu Burnsovi. Hudebníci ze všech koutů světa předvedou některá díla tohoto skotského barda ve svých rodných jazycích.


Ale nejen Skotsku bude patřit letošní ročník rudolstadtského festivalu. Jedním z vrcholů bude jistě koncert americké písničkářky a politické aktivistky Ani DiFranco, stejně jako vystoupení izraelské folk-rockové hvězdy Asafa Avidana.


Z domácích (tedy německých) kapel se představí bavorští Dreiviertelbluts vycházející z tradiční bavorské hudby, ovšem smíchané s americanou a mezinárodně zastoupené seskupení Banda Internationale složené z muzikantů a migrantů usazených v Německu. Kanadská hvězda indie-folku sedmičlenná kapela Bears of Legend představí uhrančivé severoamerické mýty a legendy přetavené do dream folkových melodií a progresivního rocku.


Nebudou chybět ani zástupci z Afriky. Zpěvák Jupiter s kapelou Okwess International, které jste v roce 2014 mohli vidět na Colours of Ostrava, přiveze výbušný afrofunk a afrobeat z Konga, etiopský Krar Collective, alžírskou "pouštní" kapelu Imarhan i zástupce alžírské tradiční hudby "chaabi", orchestr El Gusto. Spisovatele, básníka a hudebníka z Trinidadu Anthony Josepha možná ještě pamatují návštěvníci pražského festivalu Respect v roce 2010. Vůdce černošské avangardy produkuje alternativní hudbu na pomezí afro-beatu, funku a free-jazzu.


Příznivci evropské world music a folku určitě nevynechají koncert finsko-švédské hudební skupiny Tuultenpesä, polských Sutari, islandského indiefolkaře Helgi Jonssona, rakouského zázraku Alma a nebo sámské zpěvačky Elin Kåven.

Festival v neděli zakončí legendární jamajské trio Toots & The Maytals; kapela, která zásadním způsobem ovlivnila žánr reggae.


Město Rudolstadt je vzdálené pouze dvě hodiny od českých hranic, cena za permanentku i jednodenní vstupenku je více než příznivá, stejně jako nabídka ubytovacích kapacit v okolí festivalu. Během čtyř dnů mají návštěvníci možnost zúčastnit se více než 300 akcí, na 20 scénách vidět a slyšet přes 150 účinkujících, zažít buskerskou atmosféru v ulicích, zaběhnout si na festivalový trh a hlavně si vše vychutnat v příjemně poklidném duchu. A to i přesto, že denně přiláká okolo 25 000 návštěvníků.

Info

Rudolstadt Festival
6. - 9. 7. 2017
Rudolstadt, Durynsko, Německo
www.rudolstadt-festival.de
www.facebook.com/RudolstadtFestival

foto © Festival Rudolstadt

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů

redakce 15.05.2020

Kapely si zahrají opět s přítomným publikem a fanoušci budou znovu součástí živého koncertu přímo v klubu i online.

Woodkid překládá pražský koncert na listopad

redakce 08.05.2020

Woodkidova elektro-akustická hudba má široký záběr a on sám neskrývá, jak hodně ho ovlivnili Nick Drake.

Žižkov je Live poosmé

redakce 07.05.2020

V řadě už osmý Žižkov je Live přináší tým Žižkovské noci spolu s prostorem Punctum - Krásovka. Ten už od prvního streamu poskytuje azyl pro živé přenosy.