Zprávy / Pozvánky

Všechna hudba světa: Rudolstadt 2017

Všechna hudba světa: Rudolstadt 2017

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 14.06.2017

Příznivci world music, kvalitního folku a tradiční hudby už ví, že začátek července patří výletu do Durynska. V malebném městečku Rudolstadt se již 27 let koná festival, který nabízí pestrý program složený nejen ze slavných jmen, ale i z poměrně neznámých kapel, které na své objevení čekají. Právě proto sem často míří i pořadatelé českých nemainstreamových festivalů. Rudolstadt je totiž nejen o muzice, ale i o setkávání se. Letos se koná 6.–9. července a za čtyři dny nabídne více než 300 koncertů, workshopů, výstav, filmových projekcí a dalších akcí.

Celé čtyři dny malebné město doslova žije hudbou. Hraje se nejen na více než dvaceti pódiích, ale o muzikanty zakopáváte doslova na každém rohu. Každoročně se festival zaměřuje na jednu konkrétní zemi, jejíž hudební scénu nabízí k detailnějšímu prozkoumání. Letos bude hrát prim Skotsko, během festivalu se tak představí zástupci jak tradiční hudby, tak i hvězdy současné hudební scény.

Ve čtvrtek 6. července festival zahájí skotské písničkářka Amy MacDonaldová, která nedávno vyprodala pražský Lucerna Music Bar. V následující dny se představí další skotští umělci nejrůznějších žánrů: Fred Morrison, nejlepší skotský dudák a kvintet Breabach, kteří byli opakovaně zvoleni za nejlepší folkovou kapelu roku. Niteworks představí fúzi elektronické hudby s tradiční tzv. keltskou hudbou zahrnující písně v gaelštině, Mairi Campbellová zase povypráví dávné příběhy a spojí je s hudbou a tancem. Vrcholem letošního ročníku bude jistě pocta skotskému národnímu básníkovi Robertu Burnsovi. Hudebníci ze všech koutů světa předvedou některá díla tohoto skotského barda ve svých rodných jazycích.


Ale nejen Skotsku bude patřit letošní ročník rudolstadtského festivalu. Jedním z vrcholů bude jistě koncert americké písničkářky a politické aktivistky Ani DiFranco, stejně jako vystoupení izraelské folk-rockové hvězdy Asafa Avidana.


Z domácích (tedy německých) kapel se představí bavorští Dreiviertelbluts vycházející z tradiční bavorské hudby, ovšem smíchané s americanou a mezinárodně zastoupené seskupení Banda Internationale složené z muzikantů a migrantů usazených v Německu. Kanadská hvězda indie-folku sedmičlenná kapela Bears of Legend představí uhrančivé severoamerické mýty a legendy přetavené do dream folkových melodií a progresivního rocku.


Nebudou chybět ani zástupci z Afriky. Zpěvák Jupiter s kapelou Okwess International, které jste v roce 2014 mohli vidět na Colours of Ostrava, přiveze výbušný afrofunk a afrobeat z Konga, etiopský Krar Collective, alžírskou "pouštní" kapelu Imarhan i zástupce alžírské tradiční hudby "chaabi", orchestr El Gusto. Spisovatele, básníka a hudebníka z Trinidadu Anthony Josepha možná ještě pamatují návštěvníci pražského festivalu Respect v roce 2010. Vůdce černošské avangardy produkuje alternativní hudbu na pomezí afro-beatu, funku a free-jazzu.


Příznivci evropské world music a folku určitě nevynechají koncert finsko-švédské hudební skupiny Tuultenpesä, polských Sutari, islandského indiefolkaře Helgi Jonssona, rakouského zázraku Alma a nebo sámské zpěvačky Elin Kåven.

Festival v neděli zakončí legendární jamajské trio Toots & The Maytals; kapela, která zásadním způsobem ovlivnila žánr reggae.


Město Rudolstadt je vzdálené pouze dvě hodiny od českých hranic, cena za permanentku i jednodenní vstupenku je více než příznivá, stejně jako nabídka ubytovacích kapacit v okolí festivalu. Během čtyř dnů mají návštěvníci možnost zúčastnit se více než 300 akcí, na 20 scénách vidět a slyšet přes 150 účinkujících, zažít buskerskou atmosféru v ulicích, zaběhnout si na festivalový trh a hlavně si vše vychutnat v příjemně poklidném duchu. A to i přesto, že denně přiláká okolo 25 000 návštěvníků.

Info

Rudolstadt Festival
6. - 9. 7. 2017
Rudolstadt, Durynsko, Německo
www.rudolstadt-festival.de
www.facebook.com/RudolstadtFestival

foto © Festival Rudolstadt

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tom Holliston zahraje v Kaštanu

redakce 12.11.2019

Jeho písničky jsou udivující neokázalostí a prostotou, takže napoprvé posluchači ani “nedocvakne”, jak originální a pečlivě dynamicky vystavěné jsou.

Jeden obrat za druhým. Turnover v Praze.

redakce 12.11.2019

Nebyli by to Turnover, kdyby jejich novinka nepředstavovala další obrat: „Na tomhle albu jsme si víc než kdy dřív užívali krásu psaní populární hudby,“ popsal zpěvák Austin Getz.

Akustický šleh: Gwenifer Raymond podruhé u nás

redakce 11.11.2019

Její syrový zvuk a rychlá hra v lecčem připomene rané nahrávky od Johna Faheyho. Můžete se těšit na barvitou instrumentální hudbu, vracející zpátky v čase.

Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody

redakce 11.11.2019

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti.

Dánští Efterklang se po šesti letech vracejí do Prahy

redakce 11.11.2019

Indie pop, indie rock, synthpop, elektornická hudba, dark wave nebo glitch – takto média definují styl této populární skupiny.

Vitalic přiveze na Flédu Kompromat

redakce 10.11.2019

Originální mix berlínského techna, postpunku a osmdesátkového synthpopu je výsledkem spolupráce s nekonvenční hudebnicí Rebekou Warrior.

NTS trio oslaví deset let své existence

redakce 10.11.2019

NTS trio (Nejtek, Tichý, Smetáček), to je volná improvizace i důmyslná kompozice, současná hudba, alternativní jazz rock, psychedelické plochy.

Herec Keifer Sutherland do Prahy přiveze své letošní album

redakce 10.11.2019

Srdcem alba Reckless & Me je country music, ale slyšíme na něm i vlivy folku, rocku, blues a jiných žánrů.

Soundtrack of Prague nejen o Pragerovi

redakce 09.11.2019

Projekt SPAM - Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá klišé kolem Karla Pragera a nastavuje jiný úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. Dukla, ±0 i Vladimír 518.

Genot Centre a poslední Silent Night

redakce 08.11.2019

Zádušní mše za kvalitní spánek s Keithem Fullertonem Whitmanem aneb Genot Centre chystají poslední Silent Night.