Zprávy

Všechno je špatně, zpátky na stromy

Všechno je špatně, zpátky na stromy

redakce | Zprávy | 16.10.2022

Všechno je špatně, zpátky na stromy, český punk a hardcore v textech 1979–1989. Kniha, která jede v punku jako v tanku. A nejenom v punku, tady v hardcoru. A to v první desetiletce, kdy se tady tyhle dvě inspirativní subkultury hlásily o slovo, tedy 1979 až 1989.

Zatímco dřívější počiny na téma sledovaly hlavně muziku, kapely, koncerty, případně brutální reakci dobového režimu, tato knížka sleduje taky texty, myšlenku, prostě ideový rámec českého punku a hardcoru: o čem se zpívalo, proti komu a za co. Průvodní studii prodlužuje bohatá antologie textů, od Zikkuratu a Extempore přes Radegast, FPB a Kritickou situaci po Šanov 1, Tři sestry, Akutní otravu nebo Požár mlýna. A všecko to rámují rozhovory se čtyřkou těch, co byli různým způsobem při tom: s Josefem Vlčkem, Pavlou Jonssonovou, Petrem Zelenkou a Štěpánem Stejskalem. Ten posledně jmenovaný pak knihu ilustroval snad stovkou dobových fotografií.

Ukázka z průvodní studie Radima Kopáče: Punk a hardcore v Česk(oslovensk)u 1979–1989 bilancuje člověka a jeho svět, servíruje profil různou mírou traumatizovaného jedince na pozadí nevlídné, nenávistné doby. Ve srovnání se světem je v domácí produkci jednoznačně víc mortida než libida, spíš příchylnost k sebezáhubě než k vitální cestě za sebeosvobozením, seberealizací. Jako pars pro toto může posloužit píseň Modrých tanků, jejíž refrén dal název celé knize: „Všechno je špatně, zpátky na stromy.“ Hudebně plula kapela ve vodách smutného, melancholického post-punku, po boku Joy Division nebo Cure, textově pak účtovala rovnou s celým dosavadním lidským snažením, s civilizačním vývojem posledních tisíciletí, s jeho brutalitou a cynismem, naivními pády do náruče hysterických bludů a zvrácených vizí; ten text je přehlídkou všestranných škod napáchaných na těle i duchu lidské společnosti a kultury. A navíc je to báseň, jak má být: imaginace živená kritikou, kritika živená imaginací, komedie i tragédie pod jednou hlavičkou.

Info

Radim Kopáč –⁠ Všechno je špatně, zpátky na stromy (Divočina, 2022)
web nakladatelství

foto © Štěpán Stejskal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

MFF Karlovy Vary servíruje filmový program

redakce 02.06.2023

Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Nina Kohout s novou skladbou

redakce 01.06.2023

Chladný industriálny beat a agresívne syntetizátorové plochy sú v príkrom kontraste s jemnými éterickými vokálmi a sláčikmi.

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Timea vydáva EP

redakce 31.05.2023

Prelínanie neo-soulu s indie popom, groove, charakteristický hlas a storytelling ovplyvnený aj jej životom v Austrálii či Berlíne.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace