Zprávy / Offtopic-Novinky

Vychází Hilda a kamenný les

Vychází Hilda a kamenný les

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 14.10.2017

Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství. Přestože je přirovnávána k Muminkům nebo filmům Hajao Mijazakiho, je Hilda dokonale svá. V češtině právě vychází kniha Hilda a kamenný les. Hildu si oblíbili čtenáři i kritika, získala cenu Muriel pro nejlepší dětský komiks vydaný v češtině v roce 2016 a cenu Fabula Rasa, o které rozhodují uživatelé databáze ComicsDB. Díl Hilda a kamenný les získal mimo jiné nominaci na nejprestižnější komiksové ocenění světa – Cenu Willa Eisnera.

Modrovlasá holčička Hilda žije se svou maminkou na samotě v domku na úpatí magické krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vidět to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí - trolly, obry, pidilidi… „Hilda je nádherný příklad toho, že když se moderní komiks pro děti dělá s talentem, nápadem a láskou k obsahu i formě, může vzniknout dílo, které nemusí jenom poučovat nebo bavit, ale dokáže své čtenáře zaujmout a strhnout tak, jak už dlouho nic nedokázalo,“ říká Pavel Kořínek, spoluautor knihy Dějiny československého komiksu 20. století. „Jako každou dobrou knihu pro děti lze i Hildina dobrodružství číst znovu a znovu a stále v nich je možné objevovat něco nového. Jedno kdy, jedno kde, jedno v jakém věku."

Kromě domácí Velké Británie a Severní Ameriky okouzluje Hilda čtenáře v Polsku, Německu, Nizozemí, Francii, Itálii, Španělsku, Dánsku, Finsku, Švédsku nebo v Brazílii. V roce 2018 navíc společnost Netflix odvysílá animovaný seriál, nad nímž má tvůrčí dohled autor Hildy Luke Pearson. Světovou popularitu a pověst moderní klasiky si Hilda vydobyla i spojením pohádkové atmosféry a reálných kulis: Hildina maminka je samoživitelka, která pracuje jako ilustrátorka. Je tu zároveň krajina jako z Muminků a zároveň inspirace skutečnou architekturou severských zemí – v pohádkovém městě Trolberg Pearson spojil norské město Bergen, islandský Reykjavík, dánskou Kodaně i norské Oslo, z něhož si pro jeden z Hildiných příběhů vypůjčil budovu knihovny. A pak je tu další důležitý prvek – Hilda nezažívá dobrodružství, protože by jí do něj vrhly okolnosti, ale protože sama chce. A zároveň žádný konflikt neřeší násilím.

Série s Hildou má zatím pět dílů, první dva díly Hilda a půlnoční obr a Hilda a troll vyšly v češtině ve svazku Hilda (Paseka, 2016), třetí část Hilda a ptačí slavnost a čtvrtý díl Hilda a černý pes jsou společně v knize Hilda se vrací (Paseka, 2016). Pátý díl Hilda a kamenný les už vychází samostatně také proto, že má větší rozsah.

Info

Luke Pearson - Hilda a kamenný les (Nakladatelství Paseka, 2017)
www.paseka.cz/pearson-luke-hilda-a-kamenny-les/produkt-4602

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.