redakce | Zprávy | 27.04.2020
V Nakladatelství AMU právě vychází kniha věnovaná české cestovatelské fotografii na přelomu 19. a 20. století. Autorský tým tvoří restaurátoři, historici a správci sbírek archivů a muzeí. V knize nejprve představují nejvýznamnější osobnosti cestovatelské fotografie a popisují úskalí i specifika jejich práce v náročných podmínkách. Ve druhé části se věnují péči o citlivý fotografický materiál a jeho uchovávání.
Fotografie byla od počátku využívána cestovateli jako v porovnání s do té doby rozšířenými kresbami objektivní médium k zaznamenání vzdálených objektů a míst. Už v roce jejího vynálezu (1839) zachytili francouzští cestovatelé pomocí daguerrotypie egyptskou sfingu. Mezi českými cestovateli se nová technologie ujímala pomaleji, ve druhé polovině 19. století spíše nakupovali suvenýrové fotografie jako pomůcky pro své přednášky. Prvním doloženým českým cestovatelem-fotografem v mimoevropských zemích byl v 80. letech 19. století Enrique Stanko Vráz. Publikace přináší jeho podrobný profil a profily dalších českých cestovatelů a vědců (Alois Musil, Vojtěch Suk, Alberto Vojtěch Frič a jiní), kteří byli zároveň fotografy a po nichž mnohdy zůstaly bohaté fotografické sbírky. Druhá část seznamuje s historickým vývojem, s dobovými fotografickými materiály a jejich charakteristickými znaky, které jsou vodítkem pro jejich identifikaci. Jsou zde vysvětleny základní faktory, které ovlivňují fyzický stav daných sbírkových předmětů. Nedílnou součástí publikace je modelový příklad průzkumu fotografických sbírek a fondů. V tomto případě byl zvolen fond obsahující převážně diapozitivy, negativy a pozitivy na papírové podložce cestovatele Jiřího Viktora Daneše, uložený v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR, jenž byl v roce 2002 zasažen povodněmi. Výsledky průzkumu obsahují zejména analýzu získaných dat, která mohou v budoucnu sloužit k optimalizaci odborné péče o fotografické materiály a k jejich většímu zpřístupnění pro badatelskou veřejnost.
Štěpánka Borýsková a kol. – Fotografické obrazy cestovatelů přelomu 19. a 20. století (Nakladatelství AMU, 2020)
web nakladatelství
redakce 30.01.2023
Vůbec poprvé Soundczech podpoří účast na prestižních amerických eventů South By Southwest (SXSW) v Texasu a MUSEXPO v Kalifornii.
redakce 29.01.2023
Pontiak si našli vlastní sound, v kterém se odráží jak pokora k dějinám syrové hudby, tak i celoživotní optimismus.
redakce 29.01.2023
Devátý ročník festivalu MENT se uskuteční na více než patnácti koncertních a konferenčních místech v Lublani.
redakce 27.01.2023
V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.
redakce 27.01.2023
Novinka Krehkou krajinou posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej.
redakce 27.01.2023
Všechny jeho pražské koncerty se vyprodaly, naposledy loni v MeetFactory. Teď se Elderbrook vrací.
redakce 27.01.2023
Jejich hudební vývoj prošel deathcorem, metalcorem, ale kapele nejsou cizí ani chytlavé popové melodie či elektronika.
redakce 26.01.2023
Alison Goldfrapp naznačuje, že nezůstane jen u této skladby a fanoušci mají důvod se domnívat, že na řadě je její první sólová nahrávka.
redakce 26.01.2023
Festival se každoročně zaměřuje na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.
redakce 26.01.2023
V decembri vyšiel singel Flâneur, spolupráca Gakusha a Vaso Lipa na francúzskom labeli Lo-Fi Cloud.