redakce | Zprávy | 08.10.2020
V Nakladatelství AMU právě vychází kolektivní monografie Konstanty a proměny soudobé hudební řeči, která obsahuje čtyři vzájemně se doplňující studie k tématu soudobé hudby. Jejich autory jsou hudební historici a teoretici, kteří působí či působili na Hudební a taneční fakultě AMU a mnohdy jsou též jejími absolventy.
Studie Vladimíra Tichého a Tomáše Krejči se soustředí na páteřní teoretické problémy hudby 20. a počátku 21. století: materiálové prvky (tónový a zvukový materiál) a strukturační principy. Tyto studie směřují převážně do oblasti kompoziční. K nim jsou připojeny dvě studie, které vytčenou problematiku reflektují z hlediska interpretačního a recepčního. Jiřina Dvořáková-Marešová předkládá svou vlastní koncepci analýzy interpretačního výkonu na osnově důkladného systematického pojednání klíčových otázek moderní teorie interpretace. Stať Jaromíra Havlíka doplňuje předchozí trojici zásadních teoretických studií o aspekt recepční, a to případovou studií aféry Vojcek, která může sloužit jako modelový doklad postojů české hudební veřejnosti vůči moderní atonální hudbě v polovině dvacátých let minulého století.
Publikace vznikla na Akademii múzických uměni v Praze v rámci projektu „Vývoj evropského hudebního myšlení ve 20. a 21. století z hlediska časové a strukturální artikulace hudební struktury“ podpořeného z prostředků institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, kterou poskytlo MŠMT v roce 2018.
Vladimír Tichý, Tomáš Krejča, Jiřina Dvořáková-Marešová, Jaromír Havlík – Konstanty a proměny soudobé hudební řeči (Nakladatelství AMU, 2020)
web nakladatelství
redakce 19.08.2022
Vychází v koprodukci labelů Full Moon Forum a Weltschmerzen po dlouhých pěti letech od prvotiny I've met a lot of people, křty a další koncerty budou následovat v průběhu září…
redakce 19.08.2022
Chystaná šestá studiová deska kyjevského tria vyjde nově u metalového vydavatelství Season of Mist.
redakce 19.08.2022
Jedna z nejúspěšnějších estonských kapel Trad.Attack! už několik let mění vnímání folklóru a lidové hudby.
redakce 18.08.2022
Po vydařené loňské premiéře audio-vizuální noci Till the Last se kolektiv Lunchmeat vrací do areálu bývalých hutí a oceláren Poldi Kladno.
redakce 18.08.2022
V unikátním hudebním uskupení fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény.
redakce 18.08.2022
Wood je dobře znám díky kapele Kneebody nebo coby basák Donnyho McCaslina. Sám ale ovládá mistrovsky syntezátory, bicí, baskytaru a zpěv.
redakce 17.08.2022
Smířlivé tóny klavíru, špetka melancholie a intimní zpověď, která dává nahlédnout do hlubin zármutku.
redakce 17.08.2022
Festival navazuje dramaturgií a podtitulem Festival nepopulární hudby na dvacetiletou tradici zdejšího festivalu Eurotrialog.
redakce 17.08.2022
Jeden z nejúspěšnějších kanadských umělců ve své tvorbě kombinuje experimentální rap a cloudový trap s dusivou flow.
redakce 16.08.2022
Savanah i Pryne malují kytarami krajiny plné fantazie, barev a elegance. Metal pokaždé jinak.