Zprávy / Nové desky

Vydejte se na cestu do Abendlandu

Vydejte se na cestu do Abendlandu

redakce | Zprávy / Nové desky | 05.09.2016

Hudebně-literární projekt Petra Kunzeho a Miroslava Černého Abendland se spontánně zjevil letos na jaře, jako konceptuální spojení nadžánrové hudby a historií inspirovaných příběhů. Prvního října vychází v exkluzivním knižním provedení, ukrývajícím CD s nahrávkou, a ve stejný den se dočká i prvního koncertního provedení v opavském klubu ART. Ve stejný den vám celé album Abenland, na němž zpívá třeba Michal Němec z Jablkoně, Milan Cais (Tata Bojs)nebo Jaromír Švejdík, nabídneme exkluzivně k poslechu na fullmoonzine.cz.

Koncert, na kterém bude album pokřtěno, proběhne v rámci festivalu Bezručova Opava, a bude výjimečnou událostí: Tvůrci chtějí na pódiu celý projekt prezentovat jen svátečně a ojediněle, a další šancí pro diváky tak nejspíš bude až pražská premiéra na přelomu roku.

K nahrávání alba jako hosty tvůrci přizvali řadu hudebních osobností, koncertního křtu se pak osobně zúčastní cellistka a zpěvačka Terezie Kovalová, zpěvačka Olga Königová a kytarista a zpěvák Jan Žamboch. Dalších pěveckých partů se pak ujmou Jan Kunze a Jiří Bosák, a všechny doprovodí kapela ve složení: Petr Uvíra a Marek Hoblík (kytary), Jiří Pater (baskytara), Petr Kunze (mandolína) a Petr Odstrčil (bicí). Na pódiu bude přítomen i autor textů Miroslav Černý a jako kmotři čerstvému albu přijdou poblahopřát organizátor koncertů Vašek Müller a hudební publicista Milan Tesař.


S Abendlandem se otevírá romantický i drsný a chladný svět, který zve na výpravu po stopách neolitických lovců, keltských obřadníků, Artušových rytířů, hvězdářů, mořeplavců či indiánských šamanů. Tvůrci ho velkoryse pojali jako otevřený hudební prostor, který by žánry neměl být ohraničován. A tak ačkoli je základem tradiční rockové písničkářství, své místo tu mají i balady, folková vyprávění nebo jemné písňové imprese. Vše zabalené do pestrých aranží a podané s instrumentální jistotou a muzikantskou invencí.

Atmosféra písní je syrová a mrazivá, temperamentní a dobrodružná, jindy zase melancholická a romantická – rozmanitá, jako je sám Abendland. Skladby navozují náladu konkrétních krajin a historických údobí a posluchače rychle vtáhnou do příběhu,a zároveň posluchači ponechají prostor pro vlastní imaginaci. Hudebně-literární projekt Abendland je návratem ke kořenům. K hodnotám, jako je odvaha, přátelství, věrnost, vytrvalost, vztah k přírodě, a přináší životní moudrost sbíranou po staletí. Vychází z historie, která není cílem, ale staví na něčem pevně daném – protože budoucnost je nejistá.

CD s nahrávkou vychází jako součást knižní bibliofilie se všemi použitými texty, fotografickým doprovodem i medailonky interpretů, a vydává ho nakladatelství Perplex. O grafické provedení a výtvarnou podobu přebalu se postaral Jan Gřešek, a tvůrci by rádi nahrávku časem nabídli i ve formátu znovu stále oblíbenější vinylové desky.

Info

Abendland

www.facebook.com/Abendland
www.perplex.cz

Foto © Dita Schrammová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychádza ďalšia vinylová reedícia Deža Ursinyho

redakce 13.10.2019

Vychádza ďalšia vinylová reedícia Deža Ursinyho z dielne združenia Provisorium. Pevnina sa vynára.

Třetí deska noise-popařů The Sweet Release of Death je na světě

redakce 10.10.2019

Jako strom o třech větvích, každá tvrdohlavě se plazící za jinými impulzy, ale ukotvená stejným kmenem i kořenem. The Sweet Release Of Death poílají do světa třetí LP.

Echoofmyvoice uvádí debutový singl

redakce 10.10.2019

Bohuš Michalko, zpěvák inde rockových Teskohippies, představil debutový singl Light Years Away nového projektu Echoofmyvoice.

Fausto Mercier vydává u Genot Centre

redakce 07.10.2019

Fullscreen od Fausto Mercier je hluboce pohlcující celiství zážitek. Neustávající nálet řezavých beatů u Genot Centre.

Živé Kvety vydávají jedenácté album

redakce 06.10.2019

Bratislavská kapela Živé Kvety dokončila v pořadí jedenáctou studiovou desku Salto na rozlúčku. Uvádí ji novým klipem.

Please the Trees mají nový singl

redakce 02.10.2019

Jako bonus track se záznamem koncertu Toyen najdete cover verzi skladby Lucky Tearss v podání Please the Trees.

Beps'n'Johnnies představují Witch

redakce 01.10.2019

Na začátku ledna vydá původně blanenská kapela Beps'n'Johnnies debutovou desku Bare Bones. Předchází ji první singl Witch.

Dirty Old Dogs mají nový singl a klip

redakce 01.10.2019

Dirty Old Dogs nyní přichází s novým hudebním klipem a skladbou, která střídá gotické retro s avantgardní atmosférou.

Ondřej Kyas vydává sólovku Solárium

redakce 30.09.2019

Třetí sólová deska člena brněnské kapely Květy je na světě. Album Solárium, původně plánované jako část projektu YM.

Zvíře jménem Podzim má Psí sny

redakce 22.09.2019

Vydáním singlu Psí sny a křtem ohněm mnohohlavý orchestr Zvíře jménem Podzim zahajuje poslední rok svého života.