Zprávy / Nové desky

Vydejte se na cestu do Abendlandu

Vydejte se na cestu do Abendlandu

redakce | Zprávy / Nové desky | 05.09.2016

Hudebně-literární projekt Petra Kunzeho a Miroslava Černého Abendland se spontánně zjevil letos na jaře, jako konceptuální spojení nadžánrové hudby a historií inspirovaných příběhů. Prvního října vychází v exkluzivním knižním provedení, ukrývajícím CD s nahrávkou, a ve stejný den se dočká i prvního koncertního provedení v opavském klubu ART. Ve stejný den vám celé album Abenland, na němž zpívá třeba Michal Němec z Jablkoně, Milan Cais (Tata Bojs)nebo Jaromír Švejdík, nabídneme exkluzivně k poslechu na fullmoonzine.cz.

Koncert, na kterém bude album pokřtěno, proběhne v rámci festivalu Bezručova Opava, a bude výjimečnou událostí: Tvůrci chtějí na pódiu celý projekt prezentovat jen svátečně a ojediněle, a další šancí pro diváky tak nejspíš bude až pražská premiéra na přelomu roku.

K nahrávání alba jako hosty tvůrci přizvali řadu hudebních osobností, koncertního křtu se pak osobně zúčastní cellistka a zpěvačka Terezie Kovalová, zpěvačka Olga Königová a kytarista a zpěvák Jan Žamboch. Dalších pěveckých partů se pak ujmou Jan Kunze a Jiří Bosák, a všechny doprovodí kapela ve složení: Petr Uvíra a Marek Hoblík (kytary), Jiří Pater (baskytara), Petr Kunze (mandolína) a Petr Odstrčil (bicí). Na pódiu bude přítomen i autor textů Miroslav Černý a jako kmotři čerstvému albu přijdou poblahopřát organizátor koncertů Vašek Müller a hudební publicista Milan Tesař.


S Abendlandem se otevírá romantický i drsný a chladný svět, který zve na výpravu po stopách neolitických lovců, keltských obřadníků, Artušových rytířů, hvězdářů, mořeplavců či indiánských šamanů. Tvůrci ho velkoryse pojali jako otevřený hudební prostor, který by žánry neměl být ohraničován. A tak ačkoli je základem tradiční rockové písničkářství, své místo tu mají i balady, folková vyprávění nebo jemné písňové imprese. Vše zabalené do pestrých aranží a podané s instrumentální jistotou a muzikantskou invencí.

Atmosféra písní je syrová a mrazivá, temperamentní a dobrodružná, jindy zase melancholická a romantická – rozmanitá, jako je sám Abendland. Skladby navozují náladu konkrétních krajin a historických údobí a posluchače rychle vtáhnou do příběhu,a zároveň posluchači ponechají prostor pro vlastní imaginaci. Hudebně-literární projekt Abendland je návratem ke kořenům. K hodnotám, jako je odvaha, přátelství, věrnost, vytrvalost, vztah k přírodě, a přináší životní moudrost sbíranou po staletí. Vychází z historie, která není cílem, ale staví na něčem pevně daném – protože budoucnost je nejistá.

CD s nahrávkou vychází jako součást knižní bibliofilie se všemi použitými texty, fotografickým doprovodem i medailonky interpretů, a vydává ho nakladatelství Perplex. O grafické provedení a výtvarnou podobu přebalu se postaral Jan Gřešek, a tvůrci by rádi nahrávku časem nabídli i ve formátu znovu stále oblíbenější vinylové desky.

Info

Abendland

www.facebook.com/Abendland
www.perplex.cz

Foto © Dita Schrammová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stroon vydáva hudbu so svojským rukopisom

redakce 23.02.2020

Sám svoj prístup k hudbe označuje slovami ako zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, či konceptualita.

Písničkář Homes debutuje deskou Lufu

redakce 21.02.2020

Mladý písničkář a producent Homes debutuje s melancholickou, osmiskladbovou nahrávkou Lufu, kterou si sám mixoval.

Vykuchán, vykostěn, zamrazen: katsa.theo

redakce 21.02.2020

Čtyřtrackovým EP Frost, které právě vychází na značce Ressonus Records, se hlásí o pozornost český producent katsa.theo.

Hrtl, nová deska, nové světy: Hotspot

redakce 20.02.2020

Hotspot je název třetí řadové desky od zkušeného elektronického hudebníka Hrtl, který má na kontě cenu Anděl z roku 2015.

Dmitrievna vydává nový singl Ferrari

redakce 13.02.2020

Track stylisticky navazuje na její předchozí tvorbu, s výraznější industriální atmosférou a ostrým feministickým podtextem.

David Pomahač vypráví příběhy o cestách ze tmy do světla

redakce 13.02.2020

Ve srovnání s Pomahačovým předchozím projektem, urban folkovým duem Kieslowski, značí novinka Do tmy je daleko posun v jeho tvorbě.

Virtuální zpěvačka Nivva vydává debutové EP

redakce 12.02.2020

Nivva je virtuální hudebnice, digitální bytost. Debutové EP Easy vydává na labelu Bad Names.

Nina Kohoutová debutuje singlem Blue Sunray

redakce 12.02.2020

Tématem její autorské hudební prvotiny je vztah se starší sestrou, která se neočakávaně osamostatnila a následně stala matkou.

Coals představují nový singl Pearls

redakce 11.02.2020

Kasia Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowsky aka Coals chystají na březen zbrusu novou desku docusoap, kterou uvádí první singl.

Bare Escape debutují u Kabinet Records

redakce 29.01.2020

Brno i celá česká alternativní hudební scéna dostala do žil transfuzi divoké krve. Nová kapela neznamená nutně nové tváře.