Zprávy / Pozvánky

Vyhází kniha RAFANI

Vyhází kniha RAFANI

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.01.2024

Kniha RAFANI představuje bohatou a často kontroverzní tvorbu výrazné umělecké skupiny české výtvarné scény. První ucelenou publikaci mapující více než dvacetiletou činnost Rafanů vydává nezávislé nakladatelství Untitled ve spolupráci s Nakladatelstvím AMU a nakladatelstvím VUTIUM. Společně ji pokřtí 27. ledna v pražském klubu NoD.

Na 468 stranách kniha komplexně a uceleně představuje tvorbu skupiny Rafani, která od svých začátků v roce 2000 funguje jako jeden variující se organismus. Rafani se často věnují historické paměti, hodnotám rovnosti a svobody. Bazálním tématem skupiny je společnost, na niž se pokouší působit pomocí uměleckých strategií. Rozsáhlá publikace dává prostor jak veřejně známým výstavám, performancím či akcím, jako byly například přemalování Lennonovy zdi, vhození obrazu z depozitáře Národní galerie do Orlické přehrady či zapálení černobílé verze české vlajky, tak i těm méně známým, které jsou představeny na dobových, dosud nezveřejněných materiálech.

Kniha vznikala po dobu tří let pod vedením autorstva Lucie Černé, Jozefa Ondrika a Kateřiny Štroblové a členů skupiny Rafani Davida Kořínka, Luďka Rathouského, Jiřího Franty a Ondřeje Brodyho. Grafické a koncepční zpracování knihy v podání Jozefa Ondrika sjednocuje a balancuje množství obsažených informací. Bohatost a živelnost materiálu je představena ve čtyřech tematických okruzích, jimž se skupina kontinuálně věnuje: Hranice reflektuje projekty tematizující bariéry, území, vydělení; okruh Ti druzí akcentuje problematiku společenské segregace v historickém i aktuálním kontextu; silnou kolektivní identitu skupiny zkoumá část nazvaná My; vybrané výstavní projekty, jež skupina pojímá jako totální prostor, detailně prezentuje kapitola Plán.

„Tvorba Rafanů má silný sociálně-společenský podtext, ve kterém hraje hlavní roli člověk. Zaměřují se zejména na ty společenské jevy a situace, k nimž zaujímáme ambivalentní či nejednoznačné postoje. Rafani nabízejí širší, méně obvyklou perspektivu svého nazírání. Umění vnímají jako paralelní realitu umožňující různé výklady skutečnosti,“ říká Kateřina Štroblová, jedna z autorek knihy.

Kniha RAFANI obsahuje odborné a dobové texty doplněné o příspěvky renomovaných autorů (Tomáš Dvořák, Noemi Purkrábková, Karel Veselý, Krzysztof Siatka), které zasazují tvorbu skupiny do širšího kulturně-společenského kontextu.

Info

Jozef Ondrík, Rafani, Lucie Černá, Kateřina Štroblová – Rafani (NAMU, 2023)
web

foto © se svolením NAMU

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce 06.07.2024

Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Porridge Radio ve Futuru

redakce 04.07.2024

Výrazný zvuk, kombinující prvky indie rocku a postpunku, je doplněn o upřímné texty, které se nebojí otevřeně reflektovat emocionální turbulence a existenciální otázky.

Fource přivezou The Last Dinner Party, Cults i Alana Walkera

redakce 01.07.2024

Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje.

Laid Back Country Picker v Café V lese

redakce 30.06.2024

Jeho motto zní „hrát country hudbu a chovat se k lidem správně“ a tohoto slibu se drží každý večer.

Henry Moor, loutky, horský potok a pomník konzumerismu v GMU

prof. Neutrino 29.06.2024

Čtyři nové výstavy, včetně britského sochaře Henryho Moora, jehož díla se v Česku objevují po více než 30 letech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace