Zprávy / Ceny/Awards

Vyhlášení Vinyly zarámují koncerty DVA, Miss Petty a Arlety

Vyhlášení Vinyly zarámují koncerty DVA, Miss Petty a Arlety

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 10.02.2022

Vinyla po loňském streamovaném ročníku bez účasti diváků proběhne opět s přítomností publika. „Hudebníci jsou v těžké situaci, zejména ti začínající. Vznikají sice nová alba, v důsledku omezování akcí ale měli málo příležitostí představit je posluchačům. Také proto jsme při sestavování dramaturgie večera sáhli do kategorie objevů. A tradičně pracujeme také s etablovanými umělci, v tomto případě kapelou DVA. Jejich minulá deska ve Vinyle uspěla, nyní po osmi letech plánují vydání nového řadového alba. Navíc v posledních letech kapela vystupuje jen sporadicky,“ říká jeden z koordinátorů ceny Pavel Uretšlégr.

V první části večera budou po koncertě Arlety předána ocenění laureátům druhého ročníku Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Porota, kterou letos tvoří Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a kolektiv Trigger (Mary C, Dora Rodriguez a Adéla Sobotková), vybírá celkem z 9 přihlášených mladých publicistů do 27 let a cenu stejně jako v loňském roce získá jeden autor a jedna autorka. „Považujeme za důležité jednou za rok ukázat na texty, které se nějakým způsobem vymykají a pomáhají nám skrze hudbu chápat, co se děje s námi nebo se společností. Tím ale podpora Vinyly nekončí. Loňská vítězka Aneta Martínková nyní ve spolupráci s Vinylou a magazínem Full Moon připravuje čtyřdílný podcast Území ozvěn o náladách v současné české hudbě. Rádi bychom podobným způsobem podpořili i letošní vítěze, kteří od nás dostanou také roční předplatné britského magazínu The Wire,“ doplňuje za organizátory Tomáš Grombíř.

Podle stejného klíče porota v obsazení Natálie Pleváková, Sára Vondrášková (Never Sol), Ondřej Mikula (Aid Kid), Ondřej Lasák a Matěj Kotouček vybere také jednoho mladého producenta a producentku v rámci letos poprvé vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track, kam se přihlásilo celkem 27 hudebníků a hudebnic. „Takový zájem nás mile překvapil a ukazuje sílu zdejší scény. Ostatně začínající producenti a producentky mají velké vzory, kterým se povedlo prosadit i v mezinárodní konkurenci, jako třeba dné nebo Oliver Torr. Dvěma vítězům výzvy ve spolupráci s Bastl Instruments dále poskytneme mentorskou a technickou podporu k vytvoření autorského EP, včetně zapůjčení nástrojů, propagace a koncertů,“ upřesňuje Grombíř.

Ve druhé části večera, po vystoupení Miss Pety, budou předána ocenění Vinyly v kategoriích Objev roku, Počin roku a Deska roku, na kterou aspirují druhá alba raperů 58G a electro-písničkářského dua něco něco a debutové desky elektronických producentů Olivera Torra a Ursuly Sereghy. Celým slavnostním večerem Vinyly bude provázet Saša Michailidis, mj. moderátor pořadu ArtZóna České televize. Vizuál limitované stokusové série LP desky obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných, shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích. Letos jej připravil Tadeáš Polák z Ateliéru Environment na FaVU VUT v Brně, který působí také v kapele Severní nástupiště.

NOMINACE 2021

DESKA ROKU
58G – 58 tape Vol. 2
něco něco – Útržky
Oliver Torr – Fragility of Context
Ursula Sereghy – OK Box

OBJEV ROKU
Arleta
Miss Petty
sinks
Ursula Sereghy

POČIN ROKU
Aktivity Gin & Platonic
Aktivity Heartnoize Promotion
Aktivity Stoned to Death Records
V/A – Liptov

Info

Vinyla 2021, slavnostní vyhlášení
živě: DVA + Arleta + Miss Petty
23. 2. 2022 19:30
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

foto © Štěpán Svoboda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo

redakce 17.01.2023

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd, BANGER., Il Boemo, Oběť a Světlonoc.

Vinyla za rok 2022 má své nominace

redakce 03.01.2023

Na desku roku ve Vinyle aspirují Anki, Orient, Tamara a Tomáš Niesner. Kdo v dalších kategoriích?

Vinyla hledá talenty, publicistické i hudební

redakce 16.11.2022

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.

Amelie Siba nominována na Music Moves Europe Awards

redakce 22.10.2022

Ceny Music Moves Europe Awards jsou mezinárodní projekt, který má za cíl podpořit mladé hudební talenty na začátku kariéry.

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

redakce 08.06.2022

Charakteristickým rysem minulého roku byla novými nahrávkami starých skladeb tvořená retroalba legendárních těles, z nichž Krabathor dopadl v Břitvě o něco lépe než Vitacit.

Hudební ceny Vinyla za rok 2021 rozdány

redakce 23.02.2022

Vedle tradičních kategorií došlo i na ocenění za publicistiku, tedy na II. ročník ceny Jany „Apačky” Grygarové.

Petr Kotík získal John Cage Award

redakce 02.02.2022

Posláním Nadace pro současné umění (FCA) je od doby jejího založení v roce 1963 povzbuzovat, sponzorovat a propagovat inovativní práci v umění.

Nejvíce nominací na Českého lva získaly filmy Okupace a Zátopek

redakce 19.01.2022

Celkem 184 akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace