Zprávy

Vyjádření iniciativy Za živou hudbu k vystoupení Lubomíra Zaorálka

Vyjádření iniciativy Za živou hudbu k vystoupení Lubomíra Zaorálka

redakce | Zprávy | 03.08.2020

Iniciativa Za živou hudbu v pondělí 27. července demonstrovala na Staroměstském náměstí. Během pár dní byl zmobilizován hudební sektor z celé České republiky. Do Prahy dorazili zástupci technických firem, zvukaři, osvětlovači, hudebníci, produkční klubů, promotéři nebo security. Vláda omezila svobodu podnikání 130.000 lidí z oblasti hudby - od technických profesí přes promotéry až k umělcům a aktivity hudebního sektoru doteď běží jen na 17 %.

Demonstraci Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! veřejně podpořili hudebníci a řečníci z oblasti celého hudebního sektoru. Pozvání přijal také ministr kultury Lubomír Zaorálek. K demonstraci a výstupu ministra kultury Lubomíra Zaorálka se vyjádřila koordinátorka iniciativy #zazivouhudbu Jana Heřmánková. „Mrzí mě, že pan ministr kultury Lubomír Zaorálek nevyužil situace - na pódiu byl uveden jako ten ministr, který je na naší straně. Nechtěli jsme slyšet to, co si přečteme každý den v novinách. Mluvil opravdu k nám? Nebo ke svým voličům, které mezi námi nehledá? Chtěli jsme slyšet, že je opravdu na naší straně, že udělá vše pro to, aby na Ministerstvu průmyslu a obchodu inicioval změny dle našich připomínek v dotačním programu COVID-KULTURA.“

21. června pan ministr Zaorálek na debatě v Cross clubu veřejně slíbil, že do dvou týdnů bude připraven nový dotační program pro OSVČ, DPP a DPČ v pokračování tzv. pětadvacítky. Tím, že je to už šest týdnů a taky tím, že teď vláda odchází na prázdniny a další zasedání by měla mít až 17. srpna, pravděpodobně tato pomoc nepřijde ani do dvou měsíců od ministerského slibu. Jde o pomoc lidem, kteří mají rodiny, hypotéky, ale pravděpodobně nejsou vládní prioritou. Po několika slibech by mohla být taky domluvená společná schůzka s epidemiology a s jasným cílem.

„Stále je třeba si uvědomit, že jsou to lidé s velkou odborností, kteří sice chodí na brigády, ale jak zaměstnat 130.000 lidí, když jen podle seznamu největších zaměstnavatelů z roku 2018 Škoda auto zaměstnává 34.000, ČEZ 32.000, Česká pošta 29.000, Albert ČR 11.000. To jen pro úvahu pro ty, kteří stále volají ať jdou pracovat jinam. Už v této době mnozí z nich opravdu změnili profesi, ale tohle přece nemůžeme dopustit. A pokud budou stále omezováni na svobodě ve svém podnikání, musí se jim pomoci!“ vysvětluje Jana Heřmánková.

Pan ministr Zaorálek tohle vše slíbil znovu v zákulisí Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát!, jednání tak zahájíme co nejdříve. Veřejnost budeme informovat. „Pokud uvidíme, že se jednání neubírají rychlým a správným směrem, setkání - demonstraci v září zopakujeme. Jen náš hlas bude muset být hlasitější,“ dodává Jana Heřmánková.

Info

Za živou hudbu
web iniciativy

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Český seriálový thriller #martyisdead získal nominaci na Emmy

redakce 26.09.2020

Seriál o kyberšikaně #martyisdead je historicky prvním českým seriálem, který může získat televizní cenu Emmy.

The Neighbourhood přijedou až za rok

redakce 26.09.2020

Pražské a bratislavské zastávky se kapela rozhodla odložit z důvodů, které netřeba připomínat.

Bittová/Dusilová/Načeva naposledy Spolu zahrají až příští rok

redakce 26.09.2020

Speciální koncertní projekt Bittová, Dusilová, Načeva - Spolu Naposledy se... přesouvá.

Bratři vysílají do světa Signal

redakce 25.09.2020

Bratři byli spolu s dalšími patnácti evropskými umělci vyhlášeni finalisty prestižních cen Music Moves Europe Talent Awards.

Zabelov Group mají nové EP

redakce 25.09.2020

EP Madhouse Session tvoří čtyři skladby, název vychází ze stísněné atmosféry ve společnosti i osobního pocitu izolace.

Fotografická výstava Neobyčejné příběhy

redakce 25.09.2020

Skupina fotografů ze všech koutů České republiky se zaměřila na neobyčejné příběhy zdánlivě obyčejných lidí.

4+4 dny v pohybu představí uměleckou scénu i budoucnost vzdělávání

redakce 24.09.2020

Jubilejní 25. ročník festivalu 4+4 dny v pohybu se letos zaměří na prezentaci domácí umělecké scény a téma vzdělávání.

Poprvé se uskuteční Liveurope online festival

redakce 23.09.2020

Čerstvé objevy evropské hudby se představí v šestnácti ikonických evropských klubech. Celý festival proběhne online.

Blackeři Voluptas mají nové album

redakce 23.09.2020

V blackmetalové bouři se občas ozývají náznaky doom metalu, noisu, dokonce svůj prostor dostává i saxofon…

Příběh Povodí Ohře pokračuje albem Dva trámy na kříž

redakce 22.09.2020

Povodí Ohře navazují tam, kde minule skončili. Tedy v místech s fatalistickým nádechem, v místech, kde pravděpodobně už nečeká mnoho dobrého.