Zprávy

Vyjádření iniciativy Za živou hudbu k vystoupení Lubomíra Zaorálka

Vyjádření iniciativy Za živou hudbu k vystoupení Lubomíra Zaorálka

redakce | Zprávy | 03.08.2020

Iniciativa Za živou hudbu v pondělí 27. července demonstrovala na Staroměstském náměstí. Během pár dní byl zmobilizován hudební sektor z celé České republiky. Do Prahy dorazili zástupci technických firem, zvukaři, osvětlovači, hudebníci, produkční klubů, promotéři nebo security. Vláda omezila svobodu podnikání 130.000 lidí z oblasti hudby - od technických profesí přes promotéry až k umělcům a aktivity hudebního sektoru doteď běží jen na 17 %.

Demonstraci Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! veřejně podpořili hudebníci a řečníci z oblasti celého hudebního sektoru. Pozvání přijal také ministr kultury Lubomír Zaorálek. K demonstraci a výstupu ministra kultury Lubomíra Zaorálka se vyjádřila koordinátorka iniciativy #zazivouhudbu Jana Heřmánková. „Mrzí mě, že pan ministr kultury Lubomír Zaorálek nevyužil situace - na pódiu byl uveden jako ten ministr, který je na naší straně. Nechtěli jsme slyšet to, co si přečteme každý den v novinách. Mluvil opravdu k nám? Nebo ke svým voličům, které mezi námi nehledá? Chtěli jsme slyšet, že je opravdu na naší straně, že udělá vše pro to, aby na Ministerstvu průmyslu a obchodu inicioval změny dle našich připomínek v dotačním programu COVID-KULTURA.“

21. června pan ministr Zaorálek na debatě v Cross clubu veřejně slíbil, že do dvou týdnů bude připraven nový dotační program pro OSVČ, DPP a DPČ v pokračování tzv. pětadvacítky. Tím, že je to už šest týdnů a taky tím, že teď vláda odchází na prázdniny a další zasedání by měla mít až 17. srpna, pravděpodobně tato pomoc nepřijde ani do dvou měsíců od ministerského slibu. Jde o pomoc lidem, kteří mají rodiny, hypotéky, ale pravděpodobně nejsou vládní prioritou. Po několika slibech by mohla být taky domluvená společná schůzka s epidemiology a s jasným cílem.

„Stále je třeba si uvědomit, že jsou to lidé s velkou odborností, kteří sice chodí na brigády, ale jak zaměstnat 130.000 lidí, když jen podle seznamu největších zaměstnavatelů z roku 2018 Škoda auto zaměstnává 34.000, ČEZ 32.000, Česká pošta 29.000, Albert ČR 11.000. To jen pro úvahu pro ty, kteří stále volají ať jdou pracovat jinam. Už v této době mnozí z nich opravdu změnili profesi, ale tohle přece nemůžeme dopustit. A pokud budou stále omezováni na svobodě ve svém podnikání, musí se jim pomoci!“ vysvětluje Jana Heřmánková.

Pan ministr Zaorálek tohle vše slíbil znovu v zákulisí Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát!, jednání tak zahájíme co nejdříve. Veřejnost budeme informovat. „Pokud uvidíme, že se jednání neubírají rychlým a správným směrem, setkání - demonstraci v září zopakujeme. Jen náš hlas bude muset být hlasitější,“ dodává Jana Heřmánková.

Info

Za živou hudbu
web iniciativy

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začína festival Sensorium - Beyond The Sound

redakce 23.06.2021

Netradičné živé vystúpenia aj koncerty cez telefón pre jedného. Virtuálna realita, klimatický futurizmus aj hudba ako protest.

Aiko s novým songem

redakce 23.06.2021

S netradičním konceptem přichází zpěvačka Aiko. Vydává nový videoklip, který bude na pokračování.

Festival v ulicích rozehraje o víkendu centrum Ostravy

redakce 23.06.2021

Do centra města se po roční přestávce vrací Festival v ulicích, který již od roku 2011 pořádá tým festivalu Colours of Ostrava.

Posuňte hudební poslech o level výš. Jak vybrat gramofon?

pr 22.06.2021

Gramofony si i ve světě cédéček a internetu stále drží své místo. Jejich obliba nejen mezi audiofily má svůj důvod.

Zahřívací party festivalu Vivat Vila

redakce 22.06.2021

Večer s country, s baťohama, celtama, ve starejch kanadách, přeneste se s námi do americké prérie. Vstup bez klobouku na vlastní nebezpečí.

Zrní proti jadernému odpadu

redakce 22.06.2021

Věděli jste, že náš stát na svém území chystá výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu (HÚJO)? Ne?! Přijeďte se dozvědět víc.

Na Blues Alive přijedou Rick Estrin a John Primer

redakce 22.06.2021

Oba získali ocenění i při posledním ročníku cen - Rick Estrin & The Nightcats byli vyhlášeni Kapelou roku a John Primer Umělcem roku v tradičním blues.

The Blue Stones i Aldous Harding vystoupí v Praze

redakce 21.06.2021

Aldous Harding je v mnoha ohledech mimořádný úkaz. Když vystupuje, nejde jenom o její zpěv, samotná její přítomnost na pódiu je neopakovatelně intenzivní.

JazzFestBrno přidává další koncerty a festival

redakce 21.06.2021

Do Brna na podzim zavítá baskytarový kouzelník Marcus Miller, bubenický idol Dave Weckl, rakouský saxofonista Bernhard Wiesinger a další.

Folkové prázdniny kompletují line-up

redakce 20.06.2021

Na festivale vystoupí Raül Refree ve spojení s portugalskou zpěvačkou Linou, americká písničkářka Leyla McCalla i dvorní kytarista Roberta Planta.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace