Zprávy

Vyjádření iniciativy Za živou hudbu k vystoupení Lubomíra Zaorálka

Vyjádření iniciativy Za živou hudbu k vystoupení Lubomíra Zaorálka

redakce | Zprávy | 03.08.2020

Iniciativa Za živou hudbu v pondělí 27. července demonstrovala na Staroměstském náměstí. Během pár dní byl zmobilizován hudební sektor z celé České republiky. Do Prahy dorazili zástupci technických firem, zvukaři, osvětlovači, hudebníci, produkční klubů, promotéři nebo security. Vláda omezila svobodu podnikání 130.000 lidí z oblasti hudby - od technických profesí přes promotéry až k umělcům a aktivity hudebního sektoru doteď běží jen na 17 %.

Demonstraci Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! veřejně podpořili hudebníci a řečníci z oblasti celého hudebního sektoru. Pozvání přijal také ministr kultury Lubomír Zaorálek. K demonstraci a výstupu ministra kultury Lubomíra Zaorálka se vyjádřila koordinátorka iniciativy #zazivouhudbu Jana Heřmánková. „Mrzí mě, že pan ministr kultury Lubomír Zaorálek nevyužil situace - na pódiu byl uveden jako ten ministr, který je na naší straně. Nechtěli jsme slyšet to, co si přečteme každý den v novinách. Mluvil opravdu k nám? Nebo ke svým voličům, které mezi námi nehledá? Chtěli jsme slyšet, že je opravdu na naší straně, že udělá vše pro to, aby na Ministerstvu průmyslu a obchodu inicioval změny dle našich připomínek v dotačním programu COVID-KULTURA.“

21. června pan ministr Zaorálek na debatě v Cross clubu veřejně slíbil, že do dvou týdnů bude připraven nový dotační program pro OSVČ, DPP a DPČ v pokračování tzv. pětadvacítky. Tím, že je to už šest týdnů a taky tím, že teď vláda odchází na prázdniny a další zasedání by měla mít až 17. srpna, pravděpodobně tato pomoc nepřijde ani do dvou měsíců od ministerského slibu. Jde o pomoc lidem, kteří mají rodiny, hypotéky, ale pravděpodobně nejsou vládní prioritou. Po několika slibech by mohla být taky domluvená společná schůzka s epidemiology a s jasným cílem.

„Stále je třeba si uvědomit, že jsou to lidé s velkou odborností, kteří sice chodí na brigády, ale jak zaměstnat 130.000 lidí, když jen podle seznamu největších zaměstnavatelů z roku 2018 Škoda auto zaměstnává 34.000, ČEZ 32.000, Česká pošta 29.000, Albert ČR 11.000. To jen pro úvahu pro ty, kteří stále volají ať jdou pracovat jinam. Už v této době mnozí z nich opravdu změnili profesi, ale tohle přece nemůžeme dopustit. A pokud budou stále omezováni na svobodě ve svém podnikání, musí se jim pomoci!“ vysvětluje Jana Heřmánková.

Pan ministr Zaorálek tohle vše slíbil znovu v zákulisí Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát!, jednání tak zahájíme co nejdříve. Veřejnost budeme informovat. „Pokud uvidíme, že se jednání neubírají rychlým a správným směrem, setkání - demonstraci v září zopakujeme. Jen náš hlas bude muset být hlasitější,“ dodává Jana Heřmánková.

Info

Za živou hudbu
web iniciativy

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází retrospektiva tvorby písničkáře Karla Vepřeka

redakce 22.01.2021

Komplet rozdělený do dvou boxů po čtyřech CD obsahuje demosnímky, koncertní záznamy i rozhlasové nahrávky více než sto padesáti dosud nevydaných písní.

Herectví a film, Dagmar Bláhová

redakce 22.01.2021

V českém prostředí dosud literatura zaměřená na specifika hraní před kamerou chyběla, kniha Dagmar Bláhové toto prázdné místo zaplňuje.

Tomahawk s novou deskou po sedmi letech

redakce 21.01.2021

Tomahawk se vracejí s novou hudbou po dlouhých sedmi letech a dvacet let od vydání debutového alba.

Liem s novým klipem

redakce 21.01.2021

Liem dodává: „Je to typická kovidovka, Lana Del Rey teď taky jezdí v autě v podobných barvách, ale byl jsem dřív.“

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Nový klip Prago Union

redakce 20.01.2021

Básník, rapper a frontman Kato se zhostil hlavní role všestranného sportovce, který se vrhnul do různých olympijských disciplín.

CI3 vydávají album Hodně řeky

redakce 20.01.2021

Trio vzniklo postupnou evolucí z kapely Café Industrial. CI3 se hudebně pohybuje mezi žánry, někde na rozhraní alternativního rocku, popu, folku.

FOM a Aroma vydávajú spoločný lo-fi beat tape

redakce 19.01.2021

S myjavským producentom Aromom sa FOM zoznámil na hudobnej akcii Ajlavmjuzik najt, prvú spoluprácu si vyskúšali v októbri minulého roka.

Ceny Music Moves Europe Talent Awards 2021 znají vítěze

redakce 19.01.2021

Mezi osmi vítězi nechybí ani irští Inhaler nebo rapperka Alyony Alyony z Ukrajiny.

Nominace na 28. Českého lva zveřejněny

redakce 18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie dnes oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev.