Zprávy / Festivalové

William Basinski zahájí Itch My Ha Ha Ha

William Basinski zahájí Itch My Ha Ha Ha

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.09.2015

V sobotu 12. září 2015 startuje v brněnském plantáriu průběžný festival Itch my ha ha ha, který od září 2015 až do března 2016 přivede na různé místa v Brně hvězdy současné hudební scény. Festival, za nímž stojí dramaturgové kulturních prostor Kabinet MÚZ a PRAHA – Fórum pro architekturu a média, zahájí v sobotu 12. září jedna z největších hvězd současné experimentální hudby William Basinski. Jeho exkluzivní vystoupení v Hvězdárně a planetáriu Brno doprovodí představení dětské soudobé opery 2′16" a pol: Vesmírna odysea slovenského skladatele Marka Piačeka.

Newyorský skladatel William Basinski již třicet let zkoumá hranice experimentální hudby, oživuje zapomenuté nahrávky na magnetofonových páscích a vrací do života staré analogové přístroje. Výsledné kompozice v čele s ceněným albem The Disintegration Loops (Temporary Residence, 2012) ho řadí mezí hlavní osobnosti minimalismu, ambientu, plunderfonie i generativní hudby.


Mezi headlinery podzimní části programu, která je rozvržena celkem do sedmi měsíců, najdeme amerického indie rappera Astronautalise, vítěze Mercury Prize Young Fathers anebo německé krautrockery Von Spar. Další hvězdou trojice rapových koncertů bude Cities Aviv, který u nás zahraje vůbec poprvé. Naopak po osmi letech se do Brna vrátí japonská avantgardně popová diva Tujiko Noriko. Tu doprovodí dvojice skladatelů, jejichž subtilní klavírní nahrávky zaštiťuje renomovaný label Denovali: Poppy Ackroyd a Carlos Cipa. Vedle zahraničních interpretů se neztratí ani ti domácí: s koncertním programem, v němž je doprovází bubeník Pavel Fajt, přijedou WWW, experimentální ráz večera s americkými To Live and Shave in L. A. podtrhnou slovensko-čeští Jack Jack, rozsáhlý listopadový program v prostorách Malé Ameriky doplní one man projekt Ventolin.


Experimentální rovinu nadžánrového IMHHH vystihne například norsko-české uskupení Bergljot, neortodoxnost je ale vlastní též úspěšné dánské klubové kapele Rangleklods či polskému techno projektu RSS B0YS, který si pohrává s tématem anonymity. Podstatnou osou programu budou i tematické přednášky a workshopy s vystupujícími muzikanty. Producent Boska tak představí workshop zaměřený na zvukový design, Ventolin se bude věnovat elektronické hudbě komponované bez počítače a hudební kritik Petr Ferenc představí v prostoru PRAHA sérii poslechových večerů obsahově navazující na hudební program.


Showcase festival ITCH MY HA HA HA navazuje na stejnojmennou úspěšnou klubovou akci a rozvíjí její hlavní hudební a párty program o workshopy, přednášky a diskuze na aktuální hudební témata se zahraničními odborníky a hosty. Je společným projektem klubů Kabinet MÚZ a PRAHA/Fórum pro architekturu a média, které v Brně dlouhodobě rozvíjí a podporují nemainstreamovou hudební scénu – se zájmem o její interprety i fanoušky. Hlavní partnerskou organizací projektu je Jon-Eirik Boska Musikk, kterou reprezentuje hudební skupina Boska a její frontman Jon-Eirik Boska. Patří mezi výrazné osobnosti současné norské tvorby v oblasti elektronické hudby a často koncertuje po celé Evropě.

Info

Itch My Ha Ha Ha
William Basinski (us)
12. 9. 2015 20:00
Hvězdárna a planetárium Brno

www.facebook.com/events/463163820510887
www.facebook.com/itchmyhahaha
www.facebook.com/William-Basinski
www.facebook.com/hvezdarna.brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chris Dave na Strunách podzimu

redakce 23.09.2019

Na festival Struny podzimu se po sedmi letech od jeho objevu pro pražské publikum vrátí fenomenální bubeník Chris Dave.

Green Day dorazí na Rock for People

redakce 23.09.2019

Rock for People v příštím roce naplní přání fanoušků. Oznamují první hvězdu, kterou bude punk rocková legenda Green Day.

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.