Zprávy / Festivalové

William Basinski zahájí Itch My Ha Ha Ha

William Basinski zahájí Itch My Ha Ha Ha

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.09.2015

V sobotu 12. září 2015 startuje v brněnském plantáriu průběžný festival Itch my ha ha ha, který od září 2015 až do března 2016 přivede na různé místa v Brně hvězdy současné hudební scény. Festival, za nímž stojí dramaturgové kulturních prostor Kabinet MÚZ a PRAHA – Fórum pro architekturu a média, zahájí v sobotu 12. září jedna z největších hvězd současné experimentální hudby William Basinski. Jeho exkluzivní vystoupení v Hvězdárně a planetáriu Brno doprovodí představení dětské soudobé opery 2′16" a pol: Vesmírna odysea slovenského skladatele Marka Piačeka.

Newyorský skladatel William Basinski již třicet let zkoumá hranice experimentální hudby, oživuje zapomenuté nahrávky na magnetofonových páscích a vrací do života staré analogové přístroje. Výsledné kompozice v čele s ceněným albem The Disintegration Loops (Temporary Residence, 2012) ho řadí mezí hlavní osobnosti minimalismu, ambientu, plunderfonie i generativní hudby.


Mezi headlinery podzimní části programu, která je rozvržena celkem do sedmi měsíců, najdeme amerického indie rappera Astronautalise, vítěze Mercury Prize Young Fathers anebo německé krautrockery Von Spar. Další hvězdou trojice rapových koncertů bude Cities Aviv, který u nás zahraje vůbec poprvé. Naopak po osmi letech se do Brna vrátí japonská avantgardně popová diva Tujiko Noriko. Tu doprovodí dvojice skladatelů, jejichž subtilní klavírní nahrávky zaštiťuje renomovaný label Denovali: Poppy Ackroyd a Carlos Cipa. Vedle zahraničních interpretů se neztratí ani ti domácí: s koncertním programem, v němž je doprovází bubeník Pavel Fajt, přijedou WWW, experimentální ráz večera s americkými To Live and Shave in L. A. podtrhnou slovensko-čeští Jack Jack, rozsáhlý listopadový program v prostorách Malé Ameriky doplní one man projekt Ventolin.


Experimentální rovinu nadžánrového IMHHH vystihne například norsko-české uskupení Bergljot, neortodoxnost je ale vlastní též úspěšné dánské klubové kapele Rangleklods či polskému techno projektu RSS B0YS, který si pohrává s tématem anonymity. Podstatnou osou programu budou i tematické přednášky a workshopy s vystupujícími muzikanty. Producent Boska tak představí workshop zaměřený na zvukový design, Ventolin se bude věnovat elektronické hudbě komponované bez počítače a hudební kritik Petr Ferenc představí v prostoru PRAHA sérii poslechových večerů obsahově navazující na hudební program.


Showcase festival ITCH MY HA HA HA navazuje na stejnojmennou úspěšnou klubovou akci a rozvíjí její hlavní hudební a párty program o workshopy, přednášky a diskuze na aktuální hudební témata se zahraničními odborníky a hosty. Je společným projektem klubů Kabinet MÚZ a PRAHA/Fórum pro architekturu a média, které v Brně dlouhodobě rozvíjí a podporují nemainstreamovou hudební scénu – se zájmem o její interprety i fanoušky. Hlavní partnerskou organizací projektu je Jon-Eirik Boska Musikk, kterou reprezentuje hudební skupina Boska a její frontman Jon-Eirik Boska. Patří mezi výrazné osobnosti současné norské tvorby v oblasti elektronické hudby a často koncertuje po celé Evropě.

Info

Itch My Ha Ha Ha
William Basinski (us)
12. 9. 2015 20:00
Hvězdárna a planetárium Brno

www.facebook.com/events/463163820510887
www.facebook.com/itchmyhahaha
www.facebook.com/William-Basinski
www.facebook.com/hvezdarna.brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Skepta dorazí i na Metronome Prague

redakce 10.12.2019

Skeptu i Addict by NobodyListen uvede pražský festival na svém pátém ročníku. Sobotní noc, ový zvuk, nové hvězdy.

Mayhem a další na Brutal Assaultu

redakce 09.12.2019

Jediný a pravý norský black metal od Mayhem i Devin Townsend, který letmo zavzpomíná na kultovní Strapping Young Lad.

První detaily dalšího ročníku festivalu Elevate odhaleny

redakce 07.12.2019

Je klima největší zkouškou lidstva? Není největším nepřítelem lidstva člověk? Tak široké spektrum otázek bude pokládat festival Elevate.

Twenty One Pilots první hvězdou Colours of Ostrava 2020

redakce 06.12.2019

S přirozenou originalitou a nestíhatelnou rychlostí střídají elektropop, reggae, hip hop, drum & bass, punk nebo hymnické klavírní balady.

Still Corners přivezou na Metronome Prague zasněný pop

redakce 05.12.2019

Po nedávno oznámených Underworld jsou Still Corners dalším zajímavým jménem nadcházejícího ročníku, rozšiřujícím stylový záběr celé akce.

Performance Forbidden v Klášteře Sv. Anežky

redakce 04.12.2019

Cílem projektu není apriori šokovat, nýbrž experimentovat s konceptem slova "zákaz" a podívat se na něj z více úhlů.

Underworld headlinerem festivalu Nowa Muzyka

redakce 03.12.2019

Headlinerem patnáctého pokračování katovického festivalu Tauron Nowa Muzyka bude kultovní britské taneční duo Underworld.

PAF Olomouc začíná už za pár dní

redakce 02.12.2019

Audiovizuální performance v husitském kostele, klubová noc v bunkru, představení pro jednoho diváka a desítky dalších projektů.

Prague Summer Festival neskrývá ambice

redakce 02.12.2019

Prvními ohlášenými jmény nového festivalu jsou britská metalcorová formace Bring Me the Horizon a rockeři Foreigner.

Squarepusher a další na CTM 2020

redakce 27.11.2019

Letošní ročník progresivního berlínského fetivalu CTM nabídne jména jako Squarepusher, Dan Deacon nebo Andrea Belfi.