Zprávy / Festivalové

William Basinski zahájí Itch My Ha Ha Ha

William Basinski zahájí Itch My Ha Ha Ha

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.09.2015

V sobotu 12. září 2015 startuje v brněnském plantáriu průběžný festival Itch my ha ha ha, který od září 2015 až do března 2016 přivede na různé místa v Brně hvězdy současné hudební scény. Festival, za nímž stojí dramaturgové kulturních prostor Kabinet MÚZ a PRAHA – Fórum pro architekturu a média, zahájí v sobotu 12. září jedna z největších hvězd současné experimentální hudby William Basinski. Jeho exkluzivní vystoupení v Hvězdárně a planetáriu Brno doprovodí představení dětské soudobé opery 2′16" a pol: Vesmírna odysea slovenského skladatele Marka Piačeka.

Newyorský skladatel William Basinski již třicet let zkoumá hranice experimentální hudby, oživuje zapomenuté nahrávky na magnetofonových páscích a vrací do života staré analogové přístroje. Výsledné kompozice v čele s ceněným albem The Disintegration Loops (Temporary Residence, 2012) ho řadí mezí hlavní osobnosti minimalismu, ambientu, plunderfonie i generativní hudby.


Mezi headlinery podzimní části programu, která je rozvržena celkem do sedmi měsíců, najdeme amerického indie rappera Astronautalise, vítěze Mercury Prize Young Fathers anebo německé krautrockery Von Spar. Další hvězdou trojice rapových koncertů bude Cities Aviv, který u nás zahraje vůbec poprvé. Naopak po osmi letech se do Brna vrátí japonská avantgardně popová diva Tujiko Noriko. Tu doprovodí dvojice skladatelů, jejichž subtilní klavírní nahrávky zaštiťuje renomovaný label Denovali: Poppy Ackroyd a Carlos Cipa. Vedle zahraničních interpretů se neztratí ani ti domácí: s koncertním programem, v němž je doprovází bubeník Pavel Fajt, přijedou WWW, experimentální ráz večera s americkými To Live and Shave in L. A. podtrhnou slovensko-čeští Jack Jack, rozsáhlý listopadový program v prostorách Malé Ameriky doplní one man projekt Ventolin.


Experimentální rovinu nadžánrového IMHHH vystihne například norsko-české uskupení Bergljot, neortodoxnost je ale vlastní též úspěšné dánské klubové kapele Rangleklods či polskému techno projektu RSS B0YS, který si pohrává s tématem anonymity. Podstatnou osou programu budou i tematické přednášky a workshopy s vystupujícími muzikanty. Producent Boska tak představí workshop zaměřený na zvukový design, Ventolin se bude věnovat elektronické hudbě komponované bez počítače a hudební kritik Petr Ferenc představí v prostoru PRAHA sérii poslechových večerů obsahově navazující na hudební program.


Showcase festival ITCH MY HA HA HA navazuje na stejnojmennou úspěšnou klubovou akci a rozvíjí její hlavní hudební a párty program o workshopy, přednášky a diskuze na aktuální hudební témata se zahraničními odborníky a hosty. Je společným projektem klubů Kabinet MÚZ a PRAHA/Fórum pro architekturu a média, které v Brně dlouhodobě rozvíjí a podporují nemainstreamovou hudební scénu – se zájmem o její interprety i fanoušky. Hlavní partnerskou organizací projektu je Jon-Eirik Boska Musikk, kterou reprezentuje hudební skupina Boska a její frontman Jon-Eirik Boska. Patří mezi výrazné osobnosti současné norské tvorby v oblasti elektronické hudby a často koncertuje po celé Evropě.

Info

Itch My Ha Ha Ha
William Basinski (us)
12. 9. 2015 20:00
Hvězdárna a planetárium Brno

www.facebook.com/events/463163820510887
www.facebook.com/itchmyhahaha
www.facebook.com/William-Basinski
www.facebook.com/hvezdarna.brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bratislavské intermezzo Hradeb Samoty

redakce 02.07.2020

Bude sa jednať o špeciálny event, či už z pohľadu jeho realizácie v kluboch a nie na pamiatke, ako aj dramaturgiou.

Shotgun Festival ohlašuje první jména

redakce 02.07.2020

Po několika měsících nejistoty se však blýsklo na lepší časy a pokud se situace nezmění, brány festivalu se na konci léta opět otevřou.

Pohoda in the Air

redakce 01.07.2020

Kronos Quartet, Marina Satti & Fonés, Donny Benét, Liraz, Shht, Bazzookas, Space Lady a další na Pohoda in the Air.

Lunchmeat festival ohlašuje Roberta Henkeho nebo Lyru Pramuk

redakce 28.06.2020

Epidemie Covid-19 přepisuje plány hudebních festivalů po celé Evropě, Lunchmeat je naštěstí jedním z těch šťastných, kterých se rušení netýká.

Filmové léto s Marienbad Film Festivalem zpestří kulturní život

redakce 27.06.2020

Každou druhou sobotu tak nabídne divákům dvojici filmů, které doplní debata s pozvaným hostem. Festival vyvrcholí na konci srpna tradiční přehlídkou experimentálních filmů.

Rock for People oznamuje datum i první dvacítku potvrzených umělců

redakce 26.06.2020

Vystoupí s netrpělivostí očekávaní headlineři Green Day, které doprovodí rockeři Fall Out Boy a Weezer, svou účast znovu potvrdili The 1975.

Zahraniční legendy na Blues Alive

redakce 26.06.2020

Na diváky v Domě kultury čekají zahraniční legendy jako například přední představitel chicagského blues, vynikající slidekytarista Lil' Ed Williams.

Tématem letošního Respect Festivalu je "Female Power"

redakce 25.06.2020

Základní ideou bylo představit silné ženské osobnosti, bohužel některé z nich se nepodařilo přesunout na náhradní termín.

Festival Alternativa odhaluje eklektický program plný extrémních hudebních poloh

redakce 24.06.2020

Už dvacátý osmý ročník chystá festival Alternativa, který se odehraje o dvou listopadových víkendech v několika pražských prostorech.

Kulturní magazín Uni slaví a naděluje

redakce 24.06.2020

U úplných začátků Uni bylo pár lidí, kteří vydávali samizdatový fanzin „za dvě piva“...