Zprávy / Úplňkové

XPlaylist: hudba týdne od 7. do 13. 3. 2016

XPlaylist: hudba týdne od 7. do 13. 3. 2016

redakce | Zprávy / Úplňkové | 08.03.2016

První březnový týden se nese ve znamení vzpomínek. Jeff Buckley platil za velký talent. Ve svém hlase obsáhl rozsah čtyř oktáv a jeho první sólová deska Grace (1994) posbírala všeobecně nadšené kritiky. Jenomže než stihl započít práce na své druhé nahrávce, tragicky utonul v řece Wolf River, ve věku pouhých třiceti let. Aktuální kompilace You and I je ucelenou kolekcí dříve nevydaných studiových nahrávek a coverů. Dotek hlasem, nostalgie, dylanovská Just Like a Woman a mnohé další.

Debutantem týdne je písničkář a rocker Brian Fallon, zakládající člen The Gaslight Anthem. Svou prvotinu pojmenovanou Painkillers vydává u labelu Island Records. Potřetí se připomínají Holy Wave z amerického Austinu, čtveřice, která svou psychedelii tvořivě míchá s typickými postupy surf rocku. Stejný žánrový základ mají i italští Zippo, kteří se však vydávají vstříc těžkým kytarám a progresivnímu stoneru. To "vousatý" melodický metalcore Killswitch Engage vloni oslavil patnáct let na hudební scéně a do šestnáctého roku vstupují s novinkou Incarnate. Opět se svým původním zpěvákem Jesse Leachem, který už na předchozím albu Disarm the Descent (2013) nahradil charismatického Howarda Jonese.


Dílek k dílku, bubeník Jeremy Gara je v pořadí čtvrtým členem kanadských Arcade Fire, který zkouší štěstí se sólovou deskou. Koncem února se do klasického minimalismu pustila houslistka Sarah Neufeld a jak napovídá úvodní singl Divinity, také Gara míní bloudit pocitem i veskrze ambientní atmosférou. Jak moc abstraktní nakonec bude jeho abstraktně zabalené album Limn?

Ve zcela konkrétních výrazových polohách se pohybuje Evan Thomas Weiss aka Into It. Over It., basák chicagských Pet Symmetry. Ten je na své třetí velké desce Standards věrný kolonce emo, potažmo jeho specifické odnoži midwest emo. Žánr, který v průběhu devadesátých let formovali Sunny Day Real Estate, mísí rovným dílem středozápadní indie rock a posthardcorové postupy. Třetí řadovku představí také folková a zároveň anti-folková písničkářka Emmy the Great. Rodačka z Hong Kongu, toho času usídlená v Londýně, vydává svou Second Love na značce Bella Union. Těšit se můžete i na indiepopový kvintet Lucius, plnohodnotný debut electropopových Cardiknox nebo renomovaný černočerný thrash Sarke, v duchu toho jediného a pravého norského. Vše nové, vše (ne)očekávané, XPlaylist = fanoušci sobě.


Alba na týden 7. - 13. 3. 2016

3 Doors Down - Us and the Night
AA Wallace - In Alpha Zones
Asgrauw - Krater
Brian Fallon - Painkillers
Cardiknox - Portrait
Draugnim - Vulturine
El Guincho - Hiperasia
Emmy the Great - Second Love
Gadget - The Great Destroyer
Holy Wave - Freaks of Nurture
Into It. Over It. - Standards
Jeff Buckley - You and I
Jeremy Gara - Limn
Killswitch Engage - Incarnate
Lucius - Good Grief
Northless - Cold Migration
Sarke - Bogefod
Six Reasons to Kill - Rote Erde
Van Canto - Voices of Fire
Zippo - After Us

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Stormzy s novou deskou, Annet X a další novoty

redakce 30.11.2022

Stormzy si selfíčkem s Taylor Swift připravil živnou půdu pro vydání nové desky This Is What I Mean, na které ceníme nejen titulní track, ale i autorský posun a bangery.

Radio FMz: Mistrovství světa, Saul i Planety

redakce 23.11.2022

Tento týden máme něco i pro fotbalové fanoušky - původem malijská hudebnice Fatoumata Diawara si hraje s krvavými míči a na feat si bere rovnou Damona Albarna.

Full Moon #139 na Spotify

redakce 20.11.2022

Full Moon #139 s titulním tématem věnovaným Jeanu-Michelu Basquiatovi vyšel zkraje listopadu, nechte se nalákat playlistem.

Radio FMz: Fever Ray, Čavalenky a těžkosti života

redakce 16.11.2022

Stormzy se fotí s Taylor Swift, Slowthai nám stárne a Yzo s Nik Tendem pořád požadují propuštění Karla.

Čtvrtý ročník festivalu Moody Moon Noize proběhne v Chomutově

redakce 14.11.2022

Festival oživí hned několik pozoruhodných městských prostor – například Oblastní muzeum včetně jeho sklepení, kostel sv. Ignáce nebo barokní jezuitskou kolej.

Radio FMz: Helena Hauff nebo Dean Blunt, vamos à la pláž!

redakce 09.11.2022

Kdo nesleduje boha, tedy kyborga, ten jako by nebyl.

Full Moon #139: Mezi potěšením a bolestí

redakce 09.11.2022

Basquiat byl výjimečným tvůrcem a jedinečnou osobností, zároveň měl velmi blízko k hudbě. Full Moon #139 vychází 9. listopadu.

Radio FMz: Algiers, Brodka, Jorja Smith a spojení, ke kterým jednou muselo dojít

redakce 02.11.2022

Nové tracky, které sjíždíme v redakci, vás provedou ostravským rapem, živelnou ódou na radost i syntezátorovými mantrami... Zkrátka spojeními, ke kterým jednou muselo dojít.

Radio FMz: Taylor Swift nebo Burial?

redakce 26.10.2022

Přehlídka zvuku tohohle týdne aneb Nové tracky, které nám hrají v hlavě i v redakci.

Radio FMz: 58g s Annet X, ozajstný hip hop a žánrové eskapády

redakce 19.10.2022

Kdyby nám někdo ještě před rokem řekl, že si budeme s Alexem Turnerem zpívat staré soulové cajdáky, odhadli bychom ho na špatné drogy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace