Zprávy / Pozvánky

Yosuke Yamashita probudí freejazzovou bezbřehost

Yosuke Yamashita probudí freejazzovou bezbřehost

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.02.2015

Třiasedmdesátiletý pianista Yosuke Yamashita, vyznavač freejazzové bezbřehosti, dokázal při své minulé koncertní návštěvě Prahy téměř zdemolovat piano. Japonská legenda nyní přijíždí v novém triu Lotus Position, v němž kromě bicích Akiry Horikoshi bude znít i tradiční lidová japonská flétna z bambusu shakuhachi, na kterou hraje Akihito Obama. V Divadle Archa vystoupí 20. února.

Yosuke Yamashita (1942) je jednou z nejvýznamnějších osobností japonského jazzu. Patřil k těm, kteří v 60. letech prolomili jeho zakonzervovanost a konzervativní pojetí amerických vzorů a pomohli tamní scénu postavit do čela světové improvizátorské avantgardy. Yamashita proslul svým osobitě nespoutaným projevem. Do povědomí veřejnosti vstoupil mimo jiné i svým "koncertem v plamenech", rituálním rozloučením se svým starým koncertním křídlem (Burning Piano, 2008).


Yosuke Yamashita za svou dosavadní kariéru natočil více než 40 alb v různých obsazeních, průběžně vede i bigband, v jehož projevu se unikátně pojí swing s free jazzem. Je také uznávaným spisovatelem a esejistou. První profesionální hudební zkušenosti začal sbírat už od konce 50. let, kdy se po šestiletém studiu houslí přeorientoval jako teenager na klavír a v první polovině 60. let vystudoval soukromou tokijskou konzervatoř. Prvotní okouzlení lyrickým projevem amerického pianisty Billa Evanse pominulo u Yamashity ve chvíli, kdy zcela rozvolnil svoji závislost na tradičních jazzových formách a strukturách ve prospěch volného toku improvizace, typického pro free jazz. Ten se mu stal hlavním vyjadřovacím prostředkem po zbytek kariéry.


První nahrávky Yosuke Yamashita natočil už v první polovině 60. let, první vrchol jeho kariéry nastal po zformování tria s Akirou Sakatou na altsaxofon a Takeo Moriyamou na bicí. Trio absolvovalo v 70. letech několik úspěšných turné nejen po Japonsku, ale i v Evropě, včetně hraní na prestižním festivalu ve švýcarském Montreux. Na samém konci dekády se poprvé Yamashita podíval i do Spojených států, kde nejen koncertoval, ale navázal také kontakt s předním avantgardním souborem The Art Ensemble of Chicago, s nímž spolupracoval. Mezi jeho další americké spolupracovníky z první ligy amerického jazzu a avantgardní hudby patřili Max Roach, Elvin Jones, Bill Laswell či Mal Waldron.

V 80. letech sestavil Yosuke Yamashita "americké trio", jehož členy byli basista Cecil McBee a bubeník Pheeroan akLaff (které na začátku 90. let příležitostně rozšiřoval na kvarteto slavný saxofonista Joe Lovano). S ním se nejen podíval na další významné festivaly včetně newportského, ale také podepsal smlouvu s nadnárodním labelem Verve, u něhož vydal řadu alb a k 50. výročí jeho založení sólově zahrál ve slavné newyorské Carnegie Hall.

Info

Yosuke Yamashita & Lotus Position (jp)
20. 2. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 350,- v předprodeji

www.facebook.com/events/766175110098178
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Madhouse Express se speciálním setem v Crossu

redakce 04.08.2021

Bude to první veřejný koncert kapely na domácí půdě od září 2020 a „Express do blázince“ pro tuto příležitost připravuje výjimečně dlouhý set.

Intimní svět Natalie Perkof

redakce 03.08.2021

Natalie Perkof pracuje s působivou poetikou „momentek“, s útržky každodenních situací a přátelských setkání.

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace