Zprávy / Pozvánky

Yosuke Yamashita probudí freejazzovou bezbřehost

Yosuke Yamashita probudí freejazzovou bezbřehost

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.02.2015

Třiasedmdesátiletý pianista Yosuke Yamashita, vyznavač freejazzové bezbřehosti, dokázal při své minulé koncertní návštěvě Prahy téměř zdemolovat piano. Japonská legenda nyní přijíždí v novém triu Lotus Position, v němž kromě bicích Akiry Horikoshi bude znít i tradiční lidová japonská flétna z bambusu shakuhachi, na kterou hraje Akihito Obama. V Divadle Archa vystoupí 20. února.

Yosuke Yamashita (1942) je jednou z nejvýznamnějších osobností japonského jazzu. Patřil k těm, kteří v 60. letech prolomili jeho zakonzervovanost a konzervativní pojetí amerických vzorů a pomohli tamní scénu postavit do čela světové improvizátorské avantgardy. Yamashita proslul svým osobitě nespoutaným projevem. Do povědomí veřejnosti vstoupil mimo jiné i svým "koncertem v plamenech", rituálním rozloučením se svým starým koncertním křídlem (Burning Piano, 2008).


Yosuke Yamashita za svou dosavadní kariéru natočil více než 40 alb v různých obsazeních, průběžně vede i bigband, v jehož projevu se unikátně pojí swing s free jazzem. Je také uznávaným spisovatelem a esejistou. První profesionální hudební zkušenosti začal sbírat už od konce 50. let, kdy se po šestiletém studiu houslí přeorientoval jako teenager na klavír a v první polovině 60. let vystudoval soukromou tokijskou konzervatoř. Prvotní okouzlení lyrickým projevem amerického pianisty Billa Evanse pominulo u Yamashity ve chvíli, kdy zcela rozvolnil svoji závislost na tradičních jazzových formách a strukturách ve prospěch volného toku improvizace, typického pro free jazz. Ten se mu stal hlavním vyjadřovacím prostředkem po zbytek kariéry.


První nahrávky Yosuke Yamashita natočil už v první polovině 60. let, první vrchol jeho kariéry nastal po zformování tria s Akirou Sakatou na altsaxofon a Takeo Moriyamou na bicí. Trio absolvovalo v 70. letech několik úspěšných turné nejen po Japonsku, ale i v Evropě, včetně hraní na prestižním festivalu ve švýcarském Montreux. Na samém konci dekády se poprvé Yamashita podíval i do Spojených států, kde nejen koncertoval, ale navázal také kontakt s předním avantgardním souborem The Art Ensemble of Chicago, s nímž spolupracoval. Mezi jeho další americké spolupracovníky z první ligy amerického jazzu a avantgardní hudby patřili Max Roach, Elvin Jones, Bill Laswell či Mal Waldron.

V 80. letech sestavil Yosuke Yamashita "americké trio", jehož členy byli basista Cecil McBee a bubeník Pheeroan akLaff (které na začátku 90. let příležitostně rozšiřoval na kvarteto slavný saxofonista Joe Lovano). S ním se nejen podíval na další významné festivaly včetně newportského, ale také podepsal smlouvu s nadnárodním labelem Verve, u něhož vydal řadu alb a k 50. výročí jeho založení sólově zahrál ve slavné newyorské Carnegie Hall.

Info

Yosuke Yamashita & Lotus Position (jp)
20. 2. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 350,- v předprodeji

www.facebook.com/events/766175110098178
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce 06.07.2024

Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Porridge Radio ve Futuru

redakce 04.07.2024

Výrazný zvuk, kombinující prvky indie rocku a postpunku, je doplněn o upřímné texty, které se nebojí otevřeně reflektovat emocionální turbulence a existenciální otázky.

Fource přivezou The Last Dinner Party, Cults i Alana Walkera

redakce 01.07.2024

Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace