Zprávy / Pozvánky

Yosuke Yamashita probudí freejazzovou bezbřehost

Yosuke Yamashita probudí freejazzovou bezbřehost

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.02.2015

Třiasedmdesátiletý pianista Yosuke Yamashita, vyznavač freejazzové bezbřehosti, dokázal při své minulé koncertní návštěvě Prahy téměř zdemolovat piano. Japonská legenda nyní přijíždí v novém triu Lotus Position, v němž kromě bicích Akiry Horikoshi bude znít i tradiční lidová japonská flétna z bambusu shakuhachi, na kterou hraje Akihito Obama. V Divadle Archa vystoupí 20. února.

Yosuke Yamashita (1942) je jednou z nejvýznamnějších osobností japonského jazzu. Patřil k těm, kteří v 60. letech prolomili jeho zakonzervovanost a konzervativní pojetí amerických vzorů a pomohli tamní scénu postavit do čela světové improvizátorské avantgardy. Yamashita proslul svým osobitě nespoutaným projevem. Do povědomí veřejnosti vstoupil mimo jiné i svým "koncertem v plamenech", rituálním rozloučením se svým starým koncertním křídlem (Burning Piano, 2008).


Yosuke Yamashita za svou dosavadní kariéru natočil více než 40 alb v různých obsazeních, průběžně vede i bigband, v jehož projevu se unikátně pojí swing s free jazzem. Je také uznávaným spisovatelem a esejistou. První profesionální hudební zkušenosti začal sbírat už od konce 50. let, kdy se po šestiletém studiu houslí přeorientoval jako teenager na klavír a v první polovině 60. let vystudoval soukromou tokijskou konzervatoř. Prvotní okouzlení lyrickým projevem amerického pianisty Billa Evanse pominulo u Yamashity ve chvíli, kdy zcela rozvolnil svoji závislost na tradičních jazzových formách a strukturách ve prospěch volného toku improvizace, typického pro free jazz. Ten se mu stal hlavním vyjadřovacím prostředkem po zbytek kariéry.


První nahrávky Yosuke Yamashita natočil už v první polovině 60. let, první vrchol jeho kariéry nastal po zformování tria s Akirou Sakatou na altsaxofon a Takeo Moriyamou na bicí. Trio absolvovalo v 70. letech několik úspěšných turné nejen po Japonsku, ale i v Evropě, včetně hraní na prestižním festivalu ve švýcarském Montreux. Na samém konci dekády se poprvé Yamashita podíval i do Spojených států, kde nejen koncertoval, ale navázal také kontakt s předním avantgardním souborem The Art Ensemble of Chicago, s nímž spolupracoval. Mezi jeho další americké spolupracovníky z první ligy amerického jazzu a avantgardní hudby patřili Max Roach, Elvin Jones, Bill Laswell či Mal Waldron.

V 80. letech sestavil Yosuke Yamashita "americké trio", jehož členy byli basista Cecil McBee a bubeník Pheeroan akLaff (které na začátku 90. let příležitostně rozšiřoval na kvarteto slavný saxofonista Joe Lovano). S ním se nejen podíval na další významné festivaly včetně newportského, ale také podepsal smlouvu s nadnárodním labelem Verve, u něhož vydal řadu alb a k 50. výročí jeho založení sólově zahrál ve slavné newyorské Carnegie Hall.

Info

Yosuke Yamashita & Lotus Position (jp)
20. 2. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 350,- v předprodeji

www.facebook.com/events/766175110098178
www.facebook.com/DivadloArcha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články