Zprávy / Offtopic-Novinky

Zabití posvátného jelena v kinech

Zabití posvátného jelena v kinech

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 22.10.2017

Začátek listopadu bude v českých kinech patřit mysterióznímu snímku Zabití posvátného jelena, který spojuje prvky černé komedie, thrilleru a hororu. Řecký provokatér Jorgos Lanthimos obsadil do temného příběhu hvězdné trio: Nicole Kidman, Colina Farrella a Barryho Keoghana. Mimořádně divný a znepokojující snímek si odnesl z letošního festivalu v Cannes cenu pro nejlepší scénář. Divácky nejnavštěvovanější film festivalu Be2Can se představí v kinech od 2. listopadu.

Steven Murphy je úspěšný kardiochirurg, který žije v luxusní vile s krásnou ženou a dvěma dětmi zdánlivě pokojný život. Proč ale po práci vyhledává společnost podivínského teenagera Martina, kterému se snaží udělovat otcovské rady do života? A proč se Martin stále více vtírá do Stevenovi nenápadně podivínské rodiny? Odkud se berou nevysvětlitelné tragické události, které promění život Murphyových v naprosté peklo?

Klíčová osobnost řecké divné vlny Jorgos Lanthimos se svým dvorním scenáristou Efthymisem Filippouem vytvořili moderní parafrázi antického dramatu o neodčinitelné vině a krutém trestu, vyšinutou meditaci o vztahu mezi symbolickým a reálným. Precizní herectví, mistrovská kamerová práce Thimiose Bakatakise, trierovsky hutná atmosféra, tíživě pomalé tempo, prolamování tabu a lehké náznaky černého humoru charakterizují tenhle „klinický horor“, v němž platí: oko za oko, srdce za srdce. "Mým cílem bylo natočit film, který v sobě kombinuje zábavný, děsivý, tragický a násilný prvky zároveň," říká režisér.


Lanthimos obsadil do hlavních rolí hollywoodské tváře. Ve snímku si manželský pár zahráli Nicole Kidman a Colin Farrell, jejichž život naruší záhadný teenager se zdánlivě nevinným výrazem, kterého ztvárnil talentovaný irský herec Barry Keoghan (Dunkerk). Jejich mistrovské herectví obdivuhodně vystihuje podtext každé scény. "Odjakživa jsem v sobě měla špetku rebelství, nikdy jsem se nechtěla přizpůsobit, ani hledat způsob, jak se přizpůsobit," prozradila ke své roli Nicole Kidman.

Mezinárodně nejuznávanější současné řecké snímky zjednodušeně charakterizuje pojem "divné". Vzpírají se jednoznačnému žánrovému zařazení, zakládají si na bizarní poetice, v níž se prolíná brutalita, perverze, cynický humor a specifická forma neposkvrněnosti postav, které jsou trochu naivními dětmi a trochu nebezpečnými blázny. Tato díla nelze vykládat jako prvoplánové politické metafory nebo společensky angažovaná díla, na to jsou až příliš výstřední. Rozbíjejí tradiční žánrová vymezení, když nepředvídatelně kloubí tragiku a komiku. V jejich centru často stojí právě rodina, která prochází tvrdou krizí identity.

Už samostatný debut Jorgose Lanthimose Kinetta (2005) nese rysy podstatné pro nastupující řeckou divnou vlnu: izolované, opuštěné místo, skupina vyšinutých postav, zdánlivě nesmyslné rituály, distancované vyprávění. Tuto konstelaci přivádí athénský rodák k dokonalosti ve svém druhém filmu Špičák (2009), který se stal neoficiálním manifestem nastupující generace řeckých filmařů. Radikální, těžko vstřebatelný obraz patologické rodiny odříznuté od světa vynesl Lanthimose mezi hvězdy evropského filmu. Poetiku řízenou výstředními nápady a brilantními útoky na zažité vnímání společenských vztahů rozvíjí i v dalších filmech – Alpách (2011) a Humrovi (2015), v němž Lanthimos poprvé pracuje v angličtině a s hollywoodskými hvězdami, aniž by ustoupil ze své svérázné poetiky. Té zůstává věrný i ve svém aktuálním filmu Zabití posvátného jelena, ačkoli namísto enigmatické tragikomedie v něm pracuje s prvky blízkými antickému dramatu a modernímu hororu.

Info

Zabití posvátného jelena
1. 11. 2017 20:30 (slavnostní premiéra)
Kino Světozor, Praha

www.facebook.com/events/279557182554620
www.facebook.com/Be2CanDistribution

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?