Zprávy / Festivalové

Začíná festival Film a architektura

Začíná festival Film a architektura

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.09.2017

Už tento týden začíná jedinečný festival, který spojuje film a architekturu. Mezinárodní filmový festival o architektuře a urbanismu odstartuje v sobotu 30. září a poběží do 4. října. Během 5 dnů nabídne více než 20 projekcí v Praze, Brně a dalších městech. Na filmovém plátně se představí nejen slavní architekti a jejich studia, ale také významní fotografové architektury nebo kultovní snímek Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Festival přiveze několik českých premiér a vybrané snímky uvede propagátor architektury Adam Gebrian. Některé projekce jsou zdarma.

Festival Film a architektura zahájí francouzský film BIS 25 od režisérské dvojice Beka & Partners, jejichž díla jsou mimo jiné ve stálé sbírce newyorského muzea MoMA. Film představuje dílo slavného francouzského architekta Auguste Perreta skrze intimní a humorné příběhy obyvatel jeho nejznámějšího pařížského domu čp. 25, který se nachází na ulici Franklin. Projekce, která zahájí 6. ročník festivalu, proběhne v sobotu 30. září ve Francouzském institutu v Praze. Součástí zahájení bude také projekce krátkého českého filmu Transformace – Výpary – Melanosis, jehož autorem je Michal Kindernay. Film vznikl v koprodukci spolku KRUH a My Street Films CZ a byl natočen speciálně pro festival architektury Den architektury 2017.

Nejobsáhlejší sekce festivalu je letos věnována fotografům architektury. Festival uvede například biografický film o Juliu Shulmanovi, jehož fotografie přivedly moderní architekturu do amerického mainstreamu. Shulman zachytil práci téměř každého moderního a progresivního architekta od třicátých let včetně Franka Lloyda Wrighta, Richarda Neutry, Johna Lautnera a Franka Gehryho. Další film představí Francouze Luciena Hervé, který byl dvorním fotografem architekta Le Corbusiera, Andrease Gurského nebo manžele Becherovi, jejichž tvorba je zastoupena v nejprestižnějších galeriích světa. Becherovi získali řadu cen a jsou vnímáni jako průkopníci konceptuální fotografie.


Festival Film a architektura také pravidelně uvádí sekci Archi.Kult, která zahrnuje pozoruhodná díla z dějin kinematografie proslavená také svým architektonickým a scénickým pojetím. Letos bude uvedena legendární Kubrickova 2001: Vesmírná odysea, a to v úterý 3. října v pražském kině Světozor. Návštěvníci budou mít po dlouhé době jedinečnou možnost vidět tento kultovní snímek na velkém plátně. O vizualitě v tvorbě Stanleyho Kubricka pohovoří po skončení projekce filmový publicista, lektor a teoretik Pavel Bednařík.

Několik dalších filmů, které festival uvede, bude spojeno s debatou. "Premiéry filmů The Competiton, The School as City a Slightly Modified Housing doplní debaty s jejich režiséry. Účast na diskuzi po projekci filmu Big Time o studiu Bjarke Ingels Group (BIG) přislíbil také manager kodaňské spalovny Amager Bakke, která se díky plánované sjezdovce na střeše řadí mezi nejzajímavější projekty progresivního dánského studia," láká na program Petra Horká, dramaturgyně festivalu.

Další témata zprostředkují inspirativní příklady ze zahraničí a budou se týkat svobodomyslné tvorby Hermana Hertzbergera – nejvýznamnějšího architekta školních budov nebo možností revitalizace panelových sídlišť a jejich úsporné a efektivní přeměny na dostupné sociální bydlení. V rámci výročí 130 let od narození "otce panelových sídlišť" Le Corbusiera uvedeme v sekci Osobnost dva filmy věnované jeho životu a tvorbě. Festival proběhne v Praze, Brně, Plzni a dalších regionech a termínově navazuje na Den architektury. Vybrané filmové projekce jsou zdarma. Více informací najdete na filmarchitektura.cz a na facebookových stránkách festivalu.

Info

Festival filmů o architektuře a urbanismu
Film a architektura
30. 9. - 4. 10. 2017
Praha a regiony

www.facebook.com/events/1915557512033491
www.filmarchitektura.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Punkový Barrák music hrad

redakce 13.06.2021

Novinkou druhého ročníku Barrák music hrad je celodenní festival punkových kapel za účasti českých i zahraničních interpretů.

Srbský Exit zveřejnil kompletní program

redakce 13.06.2021

EXIT Festival zveřejnil kompletní program hlavních pódií. Proč navštívit největší festival na Balkáně?

Colours The Killers, Martina Garrixe nebo LP

redakce 12.06.2021

Vedle zahraničních i domácích kapel nabídne tradičně na mnoha pódiích bohatý doprovodný program - mezinárodní fórum Meltingpot, divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

Desátý ročník festivalu Hradby Samoty se blíží

redakce 11.06.2021

Hradby Samoty se každoročně zaměřují na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.

Beseda se spojila s kyjovskými Fakin Sessions

redakce 11.06.2021

Kyjovské sessions dávají prostor malým a opomíjeným kapelám na okraji žánrů, které by se k takové příležitosti dostaly jen stěží.

Festival United Islands chystá Ostrovy Inspirace

redakce 09.06.2021

Festival United Islands of Prague nově nabídne návštěvníkům Ostrovy Inspirace pod záštitou ambasadorů.

Cool v plotě na Kampě

redakce 08.06.2021

Převážně hudební program osciluje mezi mnoha žánry, jako je elektronická hudba, new folk, jazz, experimentální hudba, alternativní rock, world music a další.

Chystá se desátý ročník festivalu Artsy Fartsy

redakce 08.06.2021

Chystá se desátý ročník festivalu, který přinese kultura a pivo Rychtář do všech hlineckých domácností. A nejen tam.

Top RoofTop festival zve do Karlových Varů

redakce 08.06.2021

S heslem Postavme kulturu zpátky na nohy lákají organizátoři na koncerty Vltavy, zpěvačky, pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové, krajské rodačky Aiko a dalších.

Písničkářka Johni vydává debut The Bloom

redakce 06.06.2021

The Bloom, to jsou písně o lásce, ženství, nejistotě a všem dobrém i špatném, co s mládím souvisí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace