Zprávy / Festivalové

Začíná nový cyklus kulturních akcí o rovnosti žen ve společnosti

Začíná nový cyklus kulturních akcí o rovnosti žen ve společnosti

redakce | Zprávy / Festivalové | 31.01.2022

Francouzský institut a Goethe-Institut v České republice společně pořádají cyklus akcí s názvem FEM2:2 Das Jahr de l'égalité. Cílem dlouhodobého kulturního projektu je poukazovat na stav rovnosti žen a mužů v naší společnosti, a to zejména v oblasti kultury. Zahájení celého cyklu proběhne 11. února 2022.

„Rovnost žen a posílení jejich postavení ve společnosti je nedílnou součástí inkluzivního a udržitelného rozvoje,“ uvádí Sarah Doignon, zástupkyně ředitele a kulturní atašé Francouzského institutu v Praze. Odkazuje tak na cíle organizace UN Women, což je orgán Organizace spojených národů (OSN). Právě rovnost žen je jádrem společného kulturního projektu, jenž díky finančním prostředkům Francouzsko-německého kulturního fondu připravuje Francouzský institut v Praze spolu s českou pobočkou Goethe-Institutu.

Cyklus akcí nazvaný FEM2:2 Das Jahr de l'égalité bude zahájen 11. února u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě a to v 18 hodin v pražském kině Edison panelovou diskusí na téma „Obraz versus žena na plátně“, již za moderace Andrey Průchové Hrůzové pořádá Fresh Eye, jediná česká platforma pro studium vizuální kultury. Dalšími panelistkami budou filmová teoretička Klára Feikusová a kunsthistorička Zuzana Štefková. Následovat bude projekce komedie Miluj svého robota (Ich bin dein Mensch) německé režisérky Marie Schrader. „Film se zabývá futuristickou otázkou vztahu člověka a robota. Vypráví intimní příběh dvou nevyrovnaných postav. Fantastická herečka Maren Eggert v roli archeoložky Almy filozofuje o lásce, intimitě a o tom, co znamená být člověkem,“ říká Luisa Rath, programová ředitelka Goethe-Institutu v Praze. „FEM2:2 Das Jahr de l'égalité není ženský projekt, není to ženská filmová série, není to ženský festival, protože nikoho by nenapadlo pořádat mužský festival. Tento cyklus kulturních akcí je třeba chápat jako nárok na to, co by mělo být normou: že všichni máme stejné možnosti bez ohledu na pohlaví, barvu pleti, vlasů nebo sexuální orientaci. To je poselství FEM2:2,” shodují se Luisa Rath a Sarah Doignon.

Cyklus bude pokračovat 14. března promítáním francouzského dokumentárního filmu La science a mauvaise genre v Kampusu Hybernská. Projekci doprovodí diskuze u kulatého stolu s Colette Guillopé, francouzskou profesorkou matematiky a bývalou předsedkyní asociací Femmes et mathématiques a Femmes et sciences, a s německými a českými odborníky na téma žen ve vědě. Cyklus FEM2:2 se skládá z různých francouzsko-německo-českých uměleckých a diskurzivních složek, včetně série měsíčních filmových projekcí v Kině 35 a v Goethe-Institutu. V tomto rámci budou představeny německé, francouzské, ale i jiné evropské pohledy na téma rovnosti žen a mužů. Projekt také obohatí spolupráce s festivalem FAMUFEST 38 (30. března až 3. dubna 2022) s nabídkou Master Classes s pozvanými francouzskými a německými filmařkami. Souběžně s francouzským a českým předsednictvím Rady Evropské unie v roce 2022 zdůrazňuje FEM2:2 význam celoevropské debaty na téma rovnosti žen.

Info

FEM2:2 Das Jahr de l'égalité
web projektu

foto © se svolením Francouzského institutu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

MFF Karlovy Vary servíruje filmový program

redakce 02.06.2023

Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace