Zprávy / Pozvánky

Zahrát co nejvíc nahlas: Cosmonauts

Zahrát co nejvíc nahlas: Cosmonauts

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.02.2017

Zopakovat pražskou misi se chystá kalifornská kytarová čtveřice Cosmonauts. Na debutovém koncertě v Pilot klubu v květnu 2014 hráli hlavně z tehdy čerstvé desky Persona Non Grata a pro mnohé přítomné to byl jeden z nejlepších koncertů roku. O dva tři čtvrtě roku později, v úterý 14. února ve smíchovském Underdogs klubu se chystají hrát hlavně z novinkové, v pořadí už čtvrté desky A-OK!.

Kapela Cosmonauts, jejichž autorské jádro tvoří dvojice kamarádů Derek Cowart a Alex Ahmadi, patří už od svého vzniku kolem roku 2009 ke kmenovým kapelám kultovního labelu Burger Records. Jak label, tak kapela pochází z – na americké poměry – malého města Fullerton, pohybovali se na jedné scéně a měli k sobě i lidsky vždycky blízko. Zároveň ale Cosmonauts trochu vybočovali – jejich sound nebyl zdaleka tak přímočarý jako u většiny kapel pod burgří značkou. Nemají problém složit skoro kolovrátkový hit na pár akordů – jako na minulé desce song What Me Worry - je o nich ale známo, že je baví spíš vrstvení zvuku, hlučné vazby a dlouhé repetice. Je fakt, že mezi triky, které perfektně ovládají, patří postupná gradace, budování atmosféry a psychedelická rozostřenost, která posluchače na začátku pohltí a na konci lehce omámeného vyplivne, spolu s jednoduchou a osvědčenou metodou: hrát co nejvíc nahlas.


"Too psychedelic to be punk, too punk to be psychedelic, and too absorbed in making their own brand of music to care," napsali kdesi o Cosmonauts. Nová deska, kterou nahráli po přesídlení do Los Angeles, je jednoznačně nejvíc shoegaze v historii kapely. Ozvěny jejich společných oblíbenců Spacemen 3 slyšíte skoro z každého songu, stejně jako vliv britských indie kapel přelomu 80. a 90. let (Stone Roses, Happy Mondays…) jako v singlu Doom Generation. V kombinaci s jejich kořeny v garážovém undergroundu to funguje překvapivě dobře, včetně skoro dream popové balady Party at Sunday. Pročištěnější zvuk desky A-OK! nechává vyniknout dynamiku mezi dvěma hlavními protagonisty a zábavný dialog jejich proplétajících se kytar. Na sebe navzájem dokonale vyladění Alex a Derek se střídají ve zpěvu i se doplňují v rozevlátých dvojhlasech, podporováni důraznou rytmickou sekcí ve složení James Anderson (basa) a Mark Marones (bicí). Sečteno a podtrženo: jestli vás současní Cosmonauts nedonutí podupávat do rytmu ne-li přímo k tanci, problém stoprocentně není na straně kapely.

Před Cosmonauts zahrají hned 2 místní kapely, které mají ke garáži podobné blízko jako headliner: Frank Bigsby & His Satanic Majesty a Old Folks House. Obě jména nejspíš znáte z koncertů, kterých jen v Praze odehrály spoustu: Old Folks House čerpají z klasických rock'n'rollových formulek, hrají je ale s punkovou divokostí, přičemž vidět a slyšet jste je mohli třeba coby předskokany The Sonics nebo Dead Ghosts. Frank Bigsby jsou personálně propojení s Old Folks House a najdete tam i členy lo-fi garážových Štěpík OMB/Dandelion and the Burdock, kteří se objevili třeba na loňském Creepy Teepee. FB&HSM naživo působí jako poučená odpověď na Brian Jonestown Massacre, Thee Oh Sees a podobné garážové bandy.

Info

Cosmonauts (us)
Support: Frank Bigsby & His Satanic Majesty + Old Folks House
14. 2. 2017 20:00
Underdogs' Ballroom & Bar, Praha
Vstupné: 200,- v předprodeji / 250,- na místě

www.facebook.com/events/947142385396226
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.

Thom Yorke v Praze i na Pohodě

redakce 15.10.2019

Thom Yorke přiveze do pražského Fora Karlín a na slovenský festival Pohoda svůj projekt Tomorrow's Modern Boxes.

Kabinet Múz odhaluje svůj podzimní jídelníček

redakce 15.10.2019

Psychedelií zahalený pop s lyrickým dívčím vokálem a bluesovým příběhem i mnoho dalších stylů pro letošní podzim.

Listopadové pátrání po kořenech - Ned Collette v Kaštanu

redakce 14.10.2019

Ned Collette se po několika letech konečně vrátí do Prahy, tentokrát se svou tříčlennou doprovodnou skupinou poprvé naživo představit loňské album Old Chestnut.

Raketkanon vyjíždí na poslední turné

redakce 14.10.2019

Jednou ze zastávek posledního klubového tour Raketkanon bude i vídeňská Arena, Čechám i Slovensku se tentokrát vyhnou.