Zprávy / Pozvánky

Zahrát co nejvíc nahlas: Cosmonauts

Zahrát co nejvíc nahlas: Cosmonauts

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.02.2017

Zopakovat pražskou misi se chystá kalifornská kytarová čtveřice Cosmonauts. Na debutovém koncertě v Pilot klubu v květnu 2014 hráli hlavně z tehdy čerstvé desky Persona Non Grata a pro mnohé přítomné to byl jeden z nejlepších koncertů roku. O dva tři čtvrtě roku později, v úterý 14. února ve smíchovském Underdogs klubu se chystají hrát hlavně z novinkové, v pořadí už čtvrté desky A-OK!.

Kapela Cosmonauts, jejichž autorské jádro tvoří dvojice kamarádů Derek Cowart a Alex Ahmadi, patří už od svého vzniku kolem roku 2009 ke kmenovým kapelám kultovního labelu Burger Records. Jak label, tak kapela pochází z – na americké poměry – malého města Fullerton, pohybovali se na jedné scéně a měli k sobě i lidsky vždycky blízko. Zároveň ale Cosmonauts trochu vybočovali – jejich sound nebyl zdaleka tak přímočarý jako u většiny kapel pod burgří značkou. Nemají problém složit skoro kolovrátkový hit na pár akordů – jako na minulé desce song What Me Worry - je o nich ale známo, že je baví spíš vrstvení zvuku, hlučné vazby a dlouhé repetice. Je fakt, že mezi triky, které perfektně ovládají, patří postupná gradace, budování atmosféry a psychedelická rozostřenost, která posluchače na začátku pohltí a na konci lehce omámeného vyplivne, spolu s jednoduchou a osvědčenou metodou: hrát co nejvíc nahlas.


"Too psychedelic to be punk, too punk to be psychedelic, and too absorbed in making their own brand of music to care," napsali kdesi o Cosmonauts. Nová deska, kterou nahráli po přesídlení do Los Angeles, je jednoznačně nejvíc shoegaze v historii kapely. Ozvěny jejich společných oblíbenců Spacemen 3 slyšíte skoro z každého songu, stejně jako vliv britských indie kapel přelomu 80. a 90. let (Stone Roses, Happy Mondays…) jako v singlu Doom Generation. V kombinaci s jejich kořeny v garážovém undergroundu to funguje překvapivě dobře, včetně skoro dream popové balady Party at Sunday. Pročištěnější zvuk desky A-OK! nechává vyniknout dynamiku mezi dvěma hlavními protagonisty a zábavný dialog jejich proplétajících se kytar. Na sebe navzájem dokonale vyladění Alex a Derek se střídají ve zpěvu i se doplňují v rozevlátých dvojhlasech, podporováni důraznou rytmickou sekcí ve složení James Anderson (basa) a Mark Marones (bicí). Sečteno a podtrženo: jestli vás současní Cosmonauts nedonutí podupávat do rytmu ne-li přímo k tanci, problém stoprocentně není na straně kapely.

Před Cosmonauts zahrají hned 2 místní kapely, které mají ke garáži podobné blízko jako headliner: Frank Bigsby & His Satanic Majesty a Old Folks House. Obě jména nejspíš znáte z koncertů, kterých jen v Praze odehrály spoustu: Old Folks House čerpají z klasických rock'n'rollových formulek, hrají je ale s punkovou divokostí, přičemž vidět a slyšet jste je mohli třeba coby předskokany The Sonics nebo Dead Ghosts. Frank Bigsby jsou personálně propojení s Old Folks House a najdete tam i členy lo-fi garážových Štěpík OMB/Dandelion and the Burdock, kteří se objevili třeba na loňském Creepy Teepee. FB&HSM naživo působí jako poučená odpověď na Brian Jonestown Massacre, Thee Oh Sees a podobné garážové bandy.

Info

Cosmonauts (us)
Support: Frank Bigsby & His Satanic Majesty + Old Folks House
14. 2. 2017 20:00
Underdogs' Ballroom & Bar, Praha
Vstupné: 200,- v předprodeji / 250,- na místě

www.facebook.com/events/947142385396226
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Očekávaný horor Slunovrat v kinech

redakce 19.07.2019

Slavnost může začít. Slunovrat, možná vůbec nejočekávanější horor letošního roku, vstoupí v srpnu do českých kin.

Pozvánka na výstavu: Situation Silesia

redakce 19.07.2019

Iniciativa výstavy Situace Silesia 2019 navazuje na bilanční přehlídku OVA 95–05 a na projekt Situace Ostrava 2017.

Rolo Tomassi naladí Sedmičku

redakce 18.07.2019

Rolo Tomassi hrají muziku, co leží napůl cesty mezi rádiovými hity a surovým metalem. V Praze je doplní Cryptodira a Loathe.

Mick Harvey s novým projektem v Brně

redakce 18.07.2019

Do brněnského Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu australského hudebníka Micka Harveyho.

I Love 69 Popgejů hrají Nedvědy

redakce 18.07.2019

Upřímné vyznání, poselství a hodnoty ve speciálním výběru a akustickém provedení. I Love 69 Popgejů a bratři Nedvědi.

PechaKucha součástí fóra Meltingpot

redakce 17.07.2019

PechaKucha Night Ostrava bude již počtvrté součástí mezinárodního fóra Meltingpot. Projet se můžete taky diskusní tramvají.

Negative Approach v Brně a Ostravě

redakce 17.07.2019

Legendární kapela Negative Approach, kterou lze označit za pionýry amerického hardcoreu, přijede do Ostravy i Brna.

Cílová rovinka Fluff Festu letos v Praze

redakce 16.07.2019

Pořadatelé se letos rozhodli přenést kousek Fluff Festu i do svého smíchovského zázemí. Do Prahy přijedou Birds in Row.

Jinjer a další supporty ve Futuru

redakce 16.07.2019

Parta kolem divoženky Tatiany Shmailyuk dorazí nejen na festival Brutal Assault, ale taky na dvě podzimní klubová vystoupení.

Die Krupps najdou cestu zpět do Prahy

redakce 15.07.2019

Düsseldorfská kapela Die Krupps se v prosinci vrátí do Prahy. V intimnějsím prostředí Futura možná představí nové album.