Zprávy / Pozvánky

Zahrát co nejvíc nahlas: Cosmonauts

Zahrát co nejvíc nahlas: Cosmonauts

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.02.2017

Zopakovat pražskou misi se chystá kalifornská kytarová čtveřice Cosmonauts. Na debutovém koncertě v Pilot klubu v květnu 2014 hráli hlavně z tehdy čerstvé desky Persona Non Grata a pro mnohé přítomné to byl jeden z nejlepších koncertů roku. O dva tři čtvrtě roku později, v úterý 14. února ve smíchovském Underdogs klubu se chystají hrát hlavně z novinkové, v pořadí už čtvrté desky A-OK!.

Kapela Cosmonauts, jejichž autorské jádro tvoří dvojice kamarádů Derek Cowart a Alex Ahmadi, patří už od svého vzniku kolem roku 2009 ke kmenovým kapelám kultovního labelu Burger Records. Jak label, tak kapela pochází z – na americké poměry – malého města Fullerton, pohybovali se na jedné scéně a měli k sobě i lidsky vždycky blízko. Zároveň ale Cosmonauts trochu vybočovali – jejich sound nebyl zdaleka tak přímočarý jako u většiny kapel pod burgří značkou. Nemají problém složit skoro kolovrátkový hit na pár akordů – jako na minulé desce song What Me Worry - je o nich ale známo, že je baví spíš vrstvení zvuku, hlučné vazby a dlouhé repetice. Je fakt, že mezi triky, které perfektně ovládají, patří postupná gradace, budování atmosféry a psychedelická rozostřenost, která posluchače na začátku pohltí a na konci lehce omámeného vyplivne, spolu s jednoduchou a osvědčenou metodou: hrát co nejvíc nahlas.


"Too psychedelic to be punk, too punk to be psychedelic, and too absorbed in making their own brand of music to care," napsali kdesi o Cosmonauts. Nová deska, kterou nahráli po přesídlení do Los Angeles, je jednoznačně nejvíc shoegaze v historii kapely. Ozvěny jejich společných oblíbenců Spacemen 3 slyšíte skoro z každého songu, stejně jako vliv britských indie kapel přelomu 80. a 90. let (Stone Roses, Happy Mondays…) jako v singlu Doom Generation. V kombinaci s jejich kořeny v garážovém undergroundu to funguje překvapivě dobře, včetně skoro dream popové balady Party at Sunday. Pročištěnější zvuk desky A-OK! nechává vyniknout dynamiku mezi dvěma hlavními protagonisty a zábavný dialog jejich proplétajících se kytar. Na sebe navzájem dokonale vyladění Alex a Derek se střídají ve zpěvu i se doplňují v rozevlátých dvojhlasech, podporováni důraznou rytmickou sekcí ve složení James Anderson (basa) a Mark Marones (bicí). Sečteno a podtrženo: jestli vás současní Cosmonauts nedonutí podupávat do rytmu ne-li přímo k tanci, problém stoprocentně není na straně kapely.

Před Cosmonauts zahrají hned 2 místní kapely, které mají ke garáži podobné blízko jako headliner: Frank Bigsby & His Satanic Majesty a Old Folks House. Obě jména nejspíš znáte z koncertů, kterých jen v Praze odehrály spoustu: Old Folks House čerpají z klasických rock'n'rollových formulek, hrají je ale s punkovou divokostí, přičemž vidět a slyšet jste je mohli třeba coby předskokany The Sonics nebo Dead Ghosts. Frank Bigsby jsou personálně propojení s Old Folks House a najdete tam i členy lo-fi garážových Štěpík OMB/Dandelion and the Burdock, kteří se objevili třeba na loňském Creepy Teepee. FB&HSM naživo působí jako poučená odpověď na Brian Jonestown Massacre, Thee Oh Sees a podobné garážové bandy.

Info

Cosmonauts (us)
Support: Frank Bigsby & His Satanic Majesty + Old Folks House
14. 2. 2017 20:00
Underdogs' Ballroom & Bar, Praha
Vstupné: 200,- v předprodeji / 250,- na místě

www.facebook.com/events/947142385396226
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace