Zprávy / Pozvánky

Zásadní italskou kapelu Larsen doprovodí v Praze Nachttante

Zásadní italskou kapelu Larsen doprovodí v Praze Nachttante

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.04.2017

Italští Larsen měli vždycky status částečně legendárního a částečně tajemného uskupení. Po delší odmlce se loni připomněli novou deskou, která se po několika nahrávkách a turné se šansoniérkou Little Annie opět vrací k čistě instrumentálnímu formátu a na albu najdete jediného hosta – Thora Harrise (Swans, Shearwater a mnoho dalších) hrajícího na trombón.

Larsen debutovali před dvaceti lety za dohledu Martina Bisiho, avšak do širšího povědomí se dostali až s druhým albem, které produkoval Michael Gira a vydal i na svém labelu Young God. Soudě dle Girových slov šlo zpočátku o dost kryptický vztah, jelikož mu kapela začala anonymně posílat jen nepopsaná vypálená CD s jedinou žádostí – aby jim desku produkoval. Na což kývnul, ale ani během následujícího nahrávání v italském studiu prý kapelu osobně nepoznal, Larsen nosili masky a komunikace probíhala pouze přes sklo nahrávací místnosti.

Legendy stranou, následné počiny (primárně pod křídly Important Records) ustálily Larsen jako zásadní avantrockovou kapelu, jejíž zvuk by se dal škatulkovat i jako postrock, ovšem bez plytkosti pro tento žánr příznačnou. Soustředěné skladby klamou zdánlivou jednoduchostí, jde spíš o elegantní songwriting, co dokáže zasáhnout hodně hluboko. Dlouhodobě spolupracují s Xiu Xiu (projekt XXL) nebo lidmi kolem „odvrácené britské scény“, tedy hudebníky z okruhu Current 93 nebo Nurse With Wound a mnoha dalšími.

Menší zajímavostí v českém kontextu je i jejich počin Abeceda na motivy díla Karla Teigeho z roku 1926, v němž spojil typografii, fotografii, poezii a choreografii. Na něm pro změnu s Larsen spojili síly David Tibet, Jóhann Jóhannsson, Julia Kent a Baby Dee.


Minulé pražské zastávce Larsen před pěti lety předskakovali Rouilleux, tentokrát je řada na Nachttante z Brna, kteří též patří ke zdejším nejosobitějším rockovým kapelám. Navíc jde také o instrumentální rock, kterému bývá předhazována předpona „post“, ale Nachttante navazují spíš někde u Slint než u klišovitých epigonů Godspeed You! Black Emperor. Navíc je u kapely čím dál silnější fascinace ranými kytaristy na pomezí swingu, jazzu a prvopočátků rock’n’rollu, na mysl přichází nezřídka třeba Django Reinhardt.

Aby toho nebylo málo, ve smíchovském Underdogs’ Ballrom & Baru zahraje také Kanaďan Paul Beauchamp, který před lety přesídlil do italského Turína, kde se ihned zapojil do místní hudební scény. Jeho ambientní hudba využívající jak skutečné nástroje a objekty, tak elektronickou syntézu a efekty, silně odráží ovlivnění krajinou. Ať už šlo v případě debutu o venkovské prostředí Apalačských hor a dávné vzpomínky na noci strávené na farmě u táborových ohňů pod hvězdnou oblohou, nebo o italský severozápadní region Piemont na aktuálním albu Grey Mornings.

Info

Larsen + Nachttante + Paul Beauchamp
27. dubna 2017, 20:00
Underdogs’ Ballroom & Bar, Praha
www.facebook.com/Larsen.To.It
www.facebook.com/nachttante
www.facebook.com/paulbeauchamp.music
Fb event

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Andy the Doorbum v kopřivnické Galaxii

redakce 21.06.2024

Zapomenuté modlitby a magično nikdy nezrozeného kmene. Folkové litanie a originální kostýmní a světelná show.

Avéčko: Seaslugs

redakce 20.06.2024

Prostory kina Aero se rozezní ve vibracích magických podvodních světů, které propojí vícekanálový zvuk, světelný design a scénografii.

Glory Affairs x Glück x Lunchmeat x Rare x Wrong present Till The Last

redakce 19.06.2024

Na třech stagích se představí jednadvacet hudebních projektů, které budou doprovázeny na míru šitým světelným designem.

Black Eyed Peas v Praze

redakce 19.06.2024

Skupina neustále překonává hranice žánrů a přináší svěží a inovativní hudbu svým fanouškům po celém světě.

Molchat Doma přivezou novou desku

redakce 18.06.2024

Prorazili v roce 2020, kdy nasbírali víc než milion zhlédnutí na YouTube a stali se fenoménem na Bandcampu.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Letní kino MeetFactory se vrací na dvorek

redakce 11.06.2024

Filmový program sezóny nese podtitul Save the World a nabídne sérii dvanáct snímků tematizujících globální společenské fenomény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace