Zprávy / Festivalové

Živá ulice v rytmu Balkánu a izraelské písničkařiny

Živá ulice v rytmu Balkánu a izraelské písničkařiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.06.2015

Za balkánskou hudbou nebo izraelským písničkářem i slovenskou divou nemusíte cestovat za hranice. Stačí přijet v létě do Plzně na festival Živá ulice. Od 14. do 23. 8. se tu koná největší multižánrový festival na západ od Prahy a v jeho hudební části zahraje celá řada interpretů ze zahraničí.

Jednou z nejvýraznějších zahraničních kapel je bosenská Dubioza kolektiv, jejíž hudba se skládá z rytmů reggae, dubu a rocku. Ty doplňují politické texty, v nichž se spojuje touha po míru, porozumění a toleranci, témata odrážející zkušenosti z války v Jugoslávii, zároveň platná univerzálně. Dubioza má na svém kontě devět vydaných desek a podle BBC je jednou z nejvýraznějších hlasů současné Bosny a Hercegoviny. České publikum je určitě zaznamenalo během loňského roku, kdy v rámci svého miniturné objeli 4 česká města, z nichž jedno byla také Plzeň.


Čerstvý vítr přivanou rumunští Moonlight Breakfast se svým mixem soulu, electro, nu-jazzu a swingu. První album vydali v září 2014 a od té doby si zahráli na mnoha koncertech doma i v zahraničí. Diváky totiž baví nejen chytlavými melodiemi, ale i sympatickou sestavou - Moonlight Breakfast tvoří mladí manželé a herec, profesionální jezdec na koni a bývalý student teologie v jednom. Taková různorodost se pak odráží i v jejich hudebním stylu. Východní blok ještě doplní Fanfara Transilvania, desetičlenná kapela, která plzeňské Náměstí Republiky rozdivočí v gypsy & balkan rytmech. Nejen její bubeník s rychlosti 200 úderů za minutu se vám představí 15. srpna na hlavní scéně.


Z youtube až do Evropského hlavního města kultury. Tak by mohl popsat svoji cestu na Živou ulici izraelský fenomenální kontrabasista Adam Ben Ezra. "Adama Bena Ezru, loopujiciho kontrabasistu, vám představujeme možná v jednom z nejkrásnějších momentů jeho kariéry. Adamovy songy na YouTube slyšeli statisíce lidí, a tak se rozhodl vyrazit na své vůbec první turné. Živá ulice bude jednou z jeho prvních zastávek, na které bude stát za to být," přibližuje Michael Tardík, jeden z dramaturgů festivalu. Adam Ben Ezra vystoupí na Živé ulici v pondělí 14. srpna.

Z nedalekého "zahraničí" přijde na Živou ulici i mladá a talentovaná folk-rapová písničkářka z Nitry. Katarzia ve svých písní snoubí dar metafor a nebanálních souvislostí. V kombinaci s příjemnými kytarovými melodiemi je vystoupení téhle mladé zpěvačky, která zároveň studuje scenáristiku na bratislavské VŠMU, zážitek, za kterým stojí za to přijet.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Scandi 2021 proběhne online ve virtuálním kinosále

redakce 17.01.2021

Rodinná oslava, Chlast, Rytíři spravedlnosti a další veselé filmy na každý den, ovšem jen pokud bude leden.

Eurosonic Noorderslag 2021 na Spotify

su 11.01.2021

Štěstí v neštěstí, znáte to. Přehlídku mladých talentů si můžete tedy pustit i doma za stránkách festivalu.

Festival Eurosonic Noorderslag se blíží

redakce 07.01.2021

Umělci měli tento rok málo šancí se představit, online festival je tedy alespoň jednou z nich.

Festival otrlého diváka uvede dvoják s dabingem

redakce 06.01.2021

Dvojitá dávka audiovizuální zoufalosti v double feature, kde se řemeslná inkompetence překlápí do inkontinence tvůrčí nesoudnosti.

Brutal Assault 2021 rozšiřuje sestavu

redakce 05.01.2021

A jde opravdu o várku, protože nových kapel do sestavy festivalu máme hned dvacet a pokrývají celé spektrum žánrů.

Rock for People do herního prostředí

redakce 05.01.2021

Fanoušci se budou moci projít po festivalovém areálu, zazpívat si s českými i zahraničními kapelami, zatančit si v kotli pod pódiem, prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.

Poslední letošní koncert Amerického jara

redakce 28.12.2020

Americké jaro bude patřit zpěvačce Lence Dusilové a kapelám Vertigo, -123min. a Jan P. Muchow & The Antagonists.

Severská přehlídka Scandi pojede na hybridní pohon

redakce 27.12.2020

V případě uvolnění opatření přehlídka proběhne i v kamenných kinech. Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta.

Creepy Teepee Sabbatical online

redakce 26.12.2020

Finální a nejnabitější víkend s Creepy Teepee Sabbatical přichází v době těsně povánoční: v sobotu 26. prosince a v neděli 27. prosince.

Teepee na Budapest Showcase Hubu

redakce 18.12.2020

Povětšinou neznámé kapely se nakonec představily pomocí série videí Bush extravaganza.