Zprávy / Festivalové

Živé kino Praha zve na filmové portréty

Živé kino Praha zve na filmové portréty

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.08.2022

Živé kino Praha láká na dokončované novinky českého dokumentu. Začíná ve čtvrtek 25. srpna. Akce každoročně upozorňuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který letos proběhne 25. až 30. října. Promítat se bude na neobvyklých místech, například v antikvariátu nebo v budově FAMU. Vstup na projekce je zdarma. Po projekcích proběhnou diskuse s tvůrci*kyněmi.

více o festivalu Ji.hlava zde

Akci zahájí snímek Generace A: Ať si každý dělá, co chce filmaře Kryštofa Zvolánka. Jde o portrétní snímek DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen, který lze zároveň vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů z klubového prostředí. Téma rasismu otevře snímek Pongo Calling režiséra Tomáše Kratochvíla. Jde o filmový portrét Štefana Pongy, který odešel z Česka do Británie, aby unikl rasovým stereotypům a žil normální život. Když se však rozhodne na internetu reagovat na rasistická vyjádření prezidenta Miloše Zemana, jeho život nabere úplně jiný směr, například založí Československou romskou unii. Živé kino nabídne také meditativní dokument režiséra Petra Michala Je nalezena tím, koho hledá, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem básníkem Petrem Kabešem a samotou, s níž se překladatelka musela vyrovnat.

Ani letos nebude chybět přehlídka My Street Films, která představí výběr krátkých dokumentů od začínajících nebo amatérských filmařů*řek. Tentokrát promítne filmy vítězů*zek letní dokumentární soutěže Voda je živel. Souběžně s Živým kinem Praha probíhá akce také v Jihlavě, a to ve dnech 23. až 27. srpna. Zde program nabízí výrazné snímky loňského ročníku festivalu.

Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy zve na výstavu. Diskusní platforma, která je tradiční součástí festivalu, propojila osobnosti ze světa umění a vědy a v rámci programu Inspiration Forum LAB je inspirovala k vytvoření tří multimediálních uměleckých projektů. Meze růstu – to je téma prvního ročníku programu, kterému se věnovaly tři interdisciplinární týmy po dobu jednoho roku. Výstupy jejich práce, které vznikaly ve spolupráci s trojicí tutorů a tutorek (výtvarník Zbyněk Baladrán, vizuální umělkyně Lenka Hámošová, filozof Lukáš Likavčan) bude možné zhlédnout v pražské galerii Display od 7. do 25. září. Co jsou vlastně meze? Jsou to překážky? Nebo příležitost soustředit se na to, na čem skutečně záleží? Je růst vůbec potřebný? To jsou otázky, na které se pokusí umělecké projekty v galerii Display odpovědět.

Jakým konkrétním tématům se projekty věnují? Proměnami Ostravy během posledních desetiletí se zabývá video-esej Společné jádro. Její autoři a autorky (filozof Jaroslav Michl, umělec Ján Skaličan, vizuální vypravěčka Giulia Faccin a antropoložka Jitka Králová) nabízejí pohled do budoucnosti skrze metaforické zachycení limitů současného systému. Projekt upozorňuje, že současné trendy směřující k udržitelnější budoucnosti často jen reprodukují stávající socioekonomické modely zaměřené na zisk a růst.

Toxickému vztahu mezi fosfátovými hnojivy a zemědělskými rostlinami se věnují biodesignérka Hana Komanová a antropoložka Karolína Žižková. Společně zkoumají zemědělství v době zmenšujících se zásob fosforu. A kladou si otázku, jak by to dopadlo, kdybychom poslali rostliny na odvykací kůru. Povodím řeky Guadiany v oblasti mezi Španělskem a Portugalskem se pak zabývá filmová esej informačního designéra Buraka Korkmaze a antropologa Pedra F. Neta. Vývoj klimatických změn autoři znázorňují pomocí takzvané sonifikace, techniky, která převádí data ve zvukové signály. Projekt vznikl ve spolupráci se Sdružením pro výzkum a kolektivní praxi Display. Vstup na výstavu je zdarma. Vernisáž proběhne 6. září v 18 hodin.

Info

Živé kino Praha
25.–30. 8. 2022
Praha
web akce

foto © Jakub Vrbík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pop Messe s prvními jmény

redakce 13.12.2024

Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.

Groove Brno slaví a mění se na open air

redakce 11.12.2024

Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.

Guns N’ Roses na Rock for People

redakce 08.12.2024

Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.

Rudimental na Uprising

redakce 07.12.2024

Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.

Členové Portico Quartet a Mammal Hands uvedou Gondwana showcase

redakce 06.12.2024

Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.

Studentský festival Odrazy folku

redakce 05.12.2024

V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.

Beseda ohlašuje Buty, Vojtika, DVA, Nivvu nebo Eriku Rein

redakce 04.12.2024

Nové objevy v dramaturgii zastoupí Josefína Trantinová s experimentálním projektem Fæ Bestia, která míchá žánry a reflektuje současná témata, či virtuální pophvězda Nivva.

Colours of Ostrava přihazuje další jména

redakce 04.12.2024

Žánrově rozmanitá nabídka 22. ročníku se rozšiřuje díky nově oznámeným interpretům o reggae, indie rock nebo electro pop.

Avenged Sevenfold dalším headlinerem Rock for People

redakce 03.12.2024

Avenged Sevenfold jsou jednoznačně rozpoznatelní díky rozmanitému zvuku, který překračuje hranice rocku i metalu.

Na Brutal Assault Mastodon, Mayhem a další maso

redakce 28.11.2024

Po oznámení headlinerů Gojira, Dimmu Borgir a Ministry představuje festival další várku zvučných značek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace