Zprávy / Festivalové

Živé kino Praha zve na filmové portréty

Živé kino Praha zve na filmové portréty

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.08.2022

Živé kino Praha láká na dokončované novinky českého dokumentu. Začíná ve čtvrtek 25. srpna. Akce každoročně upozorňuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který letos proběhne 25. až 30. října. Promítat se bude na neobvyklých místech, například v antikvariátu nebo v budově FAMU. Vstup na projekce je zdarma. Po projekcích proběhnou diskuse s tvůrci*kyněmi.

více o festivalu Ji.hlava zde

Akci zahájí snímek Generace A: Ať si každý dělá, co chce filmaře Kryštofa Zvolánka. Jde o portrétní snímek DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen, který lze zároveň vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů z klubového prostředí. Téma rasismu otevře snímek Pongo Calling režiséra Tomáše Kratochvíla. Jde o filmový portrét Štefana Pongy, který odešel z Česka do Británie, aby unikl rasovým stereotypům a žil normální život. Když se však rozhodne na internetu reagovat na rasistická vyjádření prezidenta Miloše Zemana, jeho život nabere úplně jiný směr, například založí Československou romskou unii. Živé kino nabídne také meditativní dokument režiséra Petra Michala Je nalezena tím, koho hledá, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem básníkem Petrem Kabešem a samotou, s níž se překladatelka musela vyrovnat.

Ani letos nebude chybět přehlídka My Street Films, která představí výběr krátkých dokumentů od začínajících nebo amatérských filmařů*řek. Tentokrát promítne filmy vítězů*zek letní dokumentární soutěže Voda je živel. Souběžně s Živým kinem Praha probíhá akce také v Jihlavě, a to ve dnech 23. až 27. srpna. Zde program nabízí výrazné snímky loňského ročníku festivalu.

Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy zve na výstavu. Diskusní platforma, která je tradiční součástí festivalu, propojila osobnosti ze světa umění a vědy a v rámci programu Inspiration Forum LAB je inspirovala k vytvoření tří multimediálních uměleckých projektů. Meze růstu – to je téma prvního ročníku programu, kterému se věnovaly tři interdisciplinární týmy po dobu jednoho roku. Výstupy jejich práce, které vznikaly ve spolupráci s trojicí tutorů a tutorek (výtvarník Zbyněk Baladrán, vizuální umělkyně Lenka Hámošová, filozof Lukáš Likavčan) bude možné zhlédnout v pražské galerii Display od 7. do 25. září. Co jsou vlastně meze? Jsou to překážky? Nebo příležitost soustředit se na to, na čem skutečně záleží? Je růst vůbec potřebný? To jsou otázky, na které se pokusí umělecké projekty v galerii Display odpovědět.

Jakým konkrétním tématům se projekty věnují? Proměnami Ostravy během posledních desetiletí se zabývá video-esej Společné jádro. Její autoři a autorky (filozof Jaroslav Michl, umělec Ján Skaličan, vizuální vypravěčka Giulia Faccin a antropoložka Jitka Králová) nabízejí pohled do budoucnosti skrze metaforické zachycení limitů současného systému. Projekt upozorňuje, že současné trendy směřující k udržitelnější budoucnosti často jen reprodukují stávající socioekonomické modely zaměřené na zisk a růst.

Toxickému vztahu mezi fosfátovými hnojivy a zemědělskými rostlinami se věnují biodesignérka Hana Komanová a antropoložka Karolína Žižková. Společně zkoumají zemědělství v době zmenšujících se zásob fosforu. A kladou si otázku, jak by to dopadlo, kdybychom poslali rostliny na odvykací kůru. Povodím řeky Guadiany v oblasti mezi Španělskem a Portugalskem se pak zabývá filmová esej informačního designéra Buraka Korkmaze a antropologa Pedra F. Neta. Vývoj klimatických změn autoři znázorňují pomocí takzvané sonifikace, techniky, která převádí data ve zvukové signály. Projekt vznikl ve spolupráci se Sdružením pro výzkum a kolektivní praxi Display. Vstup na výstavu je zdarma. Vernisáž proběhne 6. září v 18 hodin.

Info

Živé kino Praha
25.–30. 8. 2022
Praha
web akce

foto © Jakub Vrbík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace