Zprávy / Ceny/Awards

Zlaté glóby 2021 pro Zemi nomádů, Korunu i Dámský gambit

Zlaté glóby 2021 pro Zemi nomádů, Korunu i Dámský gambit

ČTK, redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 01.03.2021

Zlaté glóby, filmová a televizní cena udělovaná Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu v Los Angeles, byly uděleny i letos, i když o něco později, než obvykle. Ceny jsou považovány za nejdůležitější vodítko před blížícím se rozdělováním filmových Oscarů.

Zlatý glóbus za nejlepší režii dnes dostala Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů, cenu za nejlepší komedii či muzikál získal druhý díl filmu Borat. Nejlepším hercem v dramatu porota posmrtně vyznamenal Chadwicka Bosemana, který loni podlehl rakovině. Nejlepší minisérií se stal Dámský gambit. Galavečeru vévodil seriál Koruna se čtyřmi cenami.


Sacha Baron Cohen dostal za druhý díl Borata rovněž ocenění za nejlepšího herce v komedii, ve stejném žánru si hlavní cenu odnesla Rosamund Pikeová za film Jako v bavlnce. Nejlepší herečkou ve filmovém dramatu se stala Andra Day za roli ve snímku The United States vs. Billie Holiday o proslulé jazzové zpěvačce. Ceny za výkon ve vedlejší roli obdržely Jodie Fosterová a Gillian Andersonová, nejlepší herečkou v mini sérii se stala Anya Taylorová-Joyvá za Dámský gambit. V kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek Minari.

Letošní předávání tradičních prestižních filmových cen poznamenala pandemie covidu-19, komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová uváděly virtuální galavečer poprvé v historii ocenění ze dvou míst. Zatímco Poehlerová zůstala tradičně v Hollywoodu, Feyová program moderuje z 4000 kilometrů vzdáleného Rockefellerova centra v New Yorku.

Udílení cen se odehrávalo rovněž na pozadí skandálu kolem poroty Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Ta čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že v jejích řadách není ani jeden člen tmavé pleti. "Pojďme se podívat, koho ti evropští podivíni letos nominovali," řekla na úvod ceremonie Feyová. "Všichni víme, že je slavnostní předávání cen hloupé," pokračovala. "Ale i v hloupých věcech je důležité začleňovat, a Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nemá žádné černošské členy. Je mi jasné, že ke členům HFPA se ta zpráva možná nedostala (...) to ale musíte změnit," dodala. "Těšíme se na inkluzivnější budoucnost," řekl v reakci na kontroverzi předseda HFPA Ali Sar, který pochází z Turecka.

Večeru dominoval seriál Koruna, který přinesl streamovací společnosti Netflix celkem čtyři ceny. Kromě ocenění za nejlepší televizní drama a sošky pro Andersonovou dostali za své role v seriálu cenu rovněž Emma Corrinová za roli princeznu Diany a Josh O'Connor za ztvárnění prince Charlese.

Glóbus za nejlepší animovaný film vyhrál snímek Soul studia Pixar, který obdržel rovněž ocenění za nejlepší hudbu. Nejlepším komediálním seriálem se stal Schitt's Creek, v němž účinkovala mimo jiné Catherine O'Harová, jež si odnesla ocenění za nejlepší herečku v komediálním televizním seriálu.

Mezi prvními oceněnými byl také herec John Boyega za nejlepší výkon ve vedlejší roli v televizním seriálu Sekerka. Ocenění za nejlepší scénář si odnesl Aaron Sorkin za historický film Chicagský tribunál.

Info

Ceny Zlatý glóbus
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Anketa Best Czech Vinyl Disk zase po roce

redakce 17.03.2021

Přejeme mnoho úspěchů při lovení v policích, oprašování nezapomenutelných pokladů a předem gratulujeme k rozhodnutí se k účasti na této mocné kratochvíli.

Grammy 2021 dominovaly ženy

ČTK, redakce 15.03.2021

Letošnímu udílení amerických hudebních cen Grammy dominovaly ženy, které zvítězily ve všech hlavních kategoriích.

Cenu Apollo 2020 získala písničkářka Amelie Siba

redakce 04.03.2021

Cenu Apollo 2020 si z pražského klubu Roxy dnes odnesla osmnáctiletá písničkářka Amelie Siba za své album Dye My Hair.

Výsledky X. ročníku hudebních cen Vinyla

redakce 24.02.2021

Cenu získali Tábor, 58G a aktivity labelu Divnosti. Nové ocenění pro mladé hudební publicisty získali Aneta Martínková a Radim Lisa.

Českého lva bude doprovázet kapela Hm...

redakce 24.02.2021

Pestrý rámec bude mít letošní předávání Českých lvů.

Vyhlášení cen Vinyla zarámují tři koncerty

redakce 17.02.2021

Zahrají 58G, Amelie Siba a Black Tar Jesus, poprvé se bude předávat Cena Jany „Apačky“ Grygarové pro mladé hudební publicisty do 27 let.

Tara Fuki v mezinárodních hitparádách

redakce 09.02.2021

Hned ve dvou žebříčcích vystoupalo album Motyle kapely Tarar Fuki na příčky, na které dosud žádná česká nahrávka nedosáhla.

Odovzdávanie ocenenia Biela vrana 2020

redakce 23.01.2021

Večeru budú dominovať témy spojené s uplynulým rokom ťažkých spoločenských skúšok a oslavou občianskej statočnosti.

Ceny Music Moves Europe Talent Awards 2021 znají vítěze

redakce 19.01.2021

Mezi osmi vítězi nechybí ani irští Inhaler nebo rapperka Alyony Alyony z Ukrajiny.

Nominace na 28. Českého lva zveřejněny

redakce 18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie dnes oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace