Zprávy / Ceny/Awards

Zlaté glóby 2021 pro Zemi nomádů, Korunu i Dámský gambit

Zlaté glóby 2021 pro Zemi nomádů, Korunu i Dámský gambit

ČTK, redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 01.03.2021

Zlaté glóby, filmová a televizní cena udělovaná Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu v Los Angeles, byly uděleny i letos, i když o něco později, než obvykle. Ceny jsou považovány za nejdůležitější vodítko před blížícím se rozdělováním filmových Oscarů.

Zlatý glóbus za nejlepší režii dnes dostala Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů, cenu za nejlepší komedii či muzikál získal druhý díl filmu Borat. Nejlepším hercem v dramatu porota posmrtně vyznamenal Chadwicka Bosemana, který loni podlehl rakovině. Nejlepší minisérií se stal Dámský gambit. Galavečeru vévodil seriál Koruna se čtyřmi cenami.


Sacha Baron Cohen dostal za druhý díl Borata rovněž ocenění za nejlepšího herce v komedii, ve stejném žánru si hlavní cenu odnesla Rosamund Pikeová za film Jako v bavlnce. Nejlepší herečkou ve filmovém dramatu se stala Andra Day za roli ve snímku The United States vs. Billie Holiday o proslulé jazzové zpěvačce. Ceny za výkon ve vedlejší roli obdržely Jodie Fosterová a Gillian Andersonová, nejlepší herečkou v mini sérii se stala Anya Taylorová-Joyvá za Dámský gambit. V kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek Minari.

Letošní předávání tradičních prestižních filmových cen poznamenala pandemie covidu-19, komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová uváděly virtuální galavečer poprvé v historii ocenění ze dvou míst. Zatímco Poehlerová zůstala tradičně v Hollywoodu, Feyová program moderuje z 4000 kilometrů vzdáleného Rockefellerova centra v New Yorku.

Udílení cen se odehrávalo rovněž na pozadí skandálu kolem poroty Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Ta čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že v jejích řadách není ani jeden člen tmavé pleti. "Pojďme se podívat, koho ti evropští podivíni letos nominovali," řekla na úvod ceremonie Feyová. "Všichni víme, že je slavnostní předávání cen hloupé," pokračovala. "Ale i v hloupých věcech je důležité začleňovat, a Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nemá žádné černošské členy. Je mi jasné, že ke členům HFPA se ta zpráva možná nedostala (...) to ale musíte změnit," dodala. "Těšíme se na inkluzivnější budoucnost," řekl v reakci na kontroverzi předseda HFPA Ali Sar, který pochází z Turecka.

Večeru dominoval seriál Koruna, který přinesl streamovací společnosti Netflix celkem čtyři ceny. Kromě ocenění za nejlepší televizní drama a sošky pro Andersonovou dostali za své role v seriálu cenu rovněž Emma Corrinová za roli princeznu Diany a Josh O'Connor za ztvárnění prince Charlese.

Glóbus za nejlepší animovaný film vyhrál snímek Soul studia Pixar, který obdržel rovněž ocenění za nejlepší hudbu. Nejlepším komediálním seriálem se stal Schitt's Creek, v němž účinkovala mimo jiné Catherine O'Harová, jež si odnesla ocenění za nejlepší herečku v komediálním televizním seriálu.

Mezi prvními oceněnými byl také herec John Boyega za nejlepší výkon ve vedlejší roli v televizním seriálu Sekerka. Ocenění za nejlepší scénář si odnesl Aaron Sorkin za historický film Chicagský tribunál.

Info

Ceny Zlatý glóbus
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Top RoofTop Talenty má dva vítěze

redakce 27.06.2021

Porota volila z multižánrové pětice kapel Meat Mincer, Zavěšený kafe, End of Scream a vítězných Funky Monx a The Sidewaves.

Břitvě 2020 vévodí Panychida, Chorobopop či Gride

redakce 09.06.2021

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznámily výsledky za rok 2020.

Anděl Coca-Cola 2020 uděleny

redakce 30.05.2021

Nejvíc cen v hlavních kategoriích cen Anděl Coca-Cola 2020 získala favorizovaná Lenka Dusilová.

Břitva oznámila nominace za rok 2020

redakce 29.05.2021

Také letos dojde nejen na vyhlášení absolutního pořadí, tedy bez jakéhokoli žánrového dělení, ale i na ocenění vítězů tentokrát pěti žánrových kategorií.

Filmové dny LUX promítnou zdarma online filmy

redakce 02.05.2021

Cílem Ceny diváků LUX je nabídnout divákům nejvýraznější evropské filmy, které reflektují aktuální dění na starém kontinentu

Ceny Magnesia Litera znají své nominace

redakce 01.05.2021

Mezi nominovanými jsou hned dva dlouholetí sloupkaři Full Moonu – Petr Borkovec za povídkovou knihu Sebrat klacek a Ondřej Štindl.

Vítězem Startéru je synthpopové duo Méta Monde

redakce 29.04.2021

Jako vítězové teď mají Méta Monde možnost ve spolupráci s Radiem Wave natočit studiový singl a doprovodit ho videoklipem.

Oscaři 2021 rozdáni

ČTK, redakce 26.04.2021

Nejlepším filmem letošních cen americké filmové akademie Oscar se stala Země nomádů režisérky Chloé Zhaoové. Kdo rovněž přebíral ceny?

Známe vítěze Radio_Head Awards 2020

redakce 19.04.2021

Předávání hudebních cen Radio_Head Awards proběhlo během dvou večerů, které nabídly i řadu koncertů a jsou ke zhlédnutí i zpětně.

Na vyhlášení Radio_Head Awards zahrají Fvlcrvm, Fvck_Kvlt a další

redakce 16.04.2021

Streamované předávání cen Radio_Head Awards proběhne 16. a 17. dubna. V pátek budou uděleny ceny v žánrových kategoriích a v kategorii Album roku/Cena novinářů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace