Zprávy / Ceny/Awards

Zlaté glóby 2021 pro Zemi nomádů, Korunu i Dámský gambit

Zlaté glóby 2021 pro Zemi nomádů, Korunu i Dámský gambit

ČTK, redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 01.03.2021

Zlaté glóby, filmová a televizní cena udělovaná Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu v Los Angeles, byly uděleny i letos, i když o něco později, než obvykle. Ceny jsou považovány za nejdůležitější vodítko před blížícím se rozdělováním filmových Oscarů.

Zlatý glóbus za nejlepší režii dnes dostala Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů, cenu za nejlepší komedii či muzikál získal druhý díl filmu Borat. Nejlepším hercem v dramatu porota posmrtně vyznamenal Chadwicka Bosemana, který loni podlehl rakovině. Nejlepší minisérií se stal Dámský gambit. Galavečeru vévodil seriál Koruna se čtyřmi cenami.


Sacha Baron Cohen dostal za druhý díl Borata rovněž ocenění za nejlepšího herce v komedii, ve stejném žánru si hlavní cenu odnesla Rosamund Pikeová za film Jako v bavlnce. Nejlepší herečkou ve filmovém dramatu se stala Andra Day za roli ve snímku The United States vs. Billie Holiday o proslulé jazzové zpěvačce. Ceny za výkon ve vedlejší roli obdržely Jodie Fosterová a Gillian Andersonová, nejlepší herečkou v mini sérii se stala Anya Taylorová-Joyvá za Dámský gambit. V kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek Minari.

Letošní předávání tradičních prestižních filmových cen poznamenala pandemie covidu-19, komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová uváděly virtuální galavečer poprvé v historii ocenění ze dvou míst. Zatímco Poehlerová zůstala tradičně v Hollywoodu, Feyová program moderuje z 4000 kilometrů vzdáleného Rockefellerova centra v New Yorku.

Udílení cen se odehrávalo rovněž na pozadí skandálu kolem poroty Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Ta čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že v jejích řadách není ani jeden člen tmavé pleti. "Pojďme se podívat, koho ti evropští podivíni letos nominovali," řekla na úvod ceremonie Feyová. "Všichni víme, že je slavnostní předávání cen hloupé," pokračovala. "Ale i v hloupých věcech je důležité začleňovat, a Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nemá žádné černošské členy. Je mi jasné, že ke členům HFPA se ta zpráva možná nedostala (...) to ale musíte změnit," dodala. "Těšíme se na inkluzivnější budoucnost," řekl v reakci na kontroverzi předseda HFPA Ali Sar, který pochází z Turecka.

Večeru dominoval seriál Koruna, který přinesl streamovací společnosti Netflix celkem čtyři ceny. Kromě ocenění za nejlepší televizní drama a sošky pro Andersonovou dostali za své role v seriálu cenu rovněž Emma Corrinová za roli princeznu Diany a Josh O'Connor za ztvárnění prince Charlese.

Glóbus za nejlepší animovaný film vyhrál snímek Soul studia Pixar, který obdržel rovněž ocenění za nejlepší hudbu. Nejlepším komediálním seriálem se stal Schitt's Creek, v němž účinkovala mimo jiné Catherine O'Harová, jež si odnesla ocenění za nejlepší herečku v komediálním televizním seriálu.

Mezi prvními oceněnými byl také herec John Boyega za nejlepší výkon ve vedlejší roli v televizním seriálu Sekerka. Ocenění za nejlepší scénář si odnesl Aaron Sorkin za historický film Chicagský tribunál.

Info

Ceny Zlatý glóbus
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

redakce 08.06.2022

Charakteristickým rysem minulého roku byla novými nahrávkami starých skladeb tvořená retroalba legendárních těles, z nichž Krabathor dopadl v Břitvě o něco lépe než Vitacit.

Hudební ceny Vinyla za rok 2021 rozdány

redakce 23.02.2022

Vedle tradičních kategorií došlo i na ocenění za publicistiku, tedy na II. ročník ceny Jany „Apačky” Grygarové.

Vyhlášení Vinyly zarámují koncerty DVA, Miss Petty a Arlety

redakce 10.02.2022

Už za pár dnů vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou.

Petr Kotík získal John Cage Award

redakce 02.02.2022

Posláním Nadace pro současné umění (FCA) je od doby jejího založení v roce 1963 povzbuzovat, sponzorovat a propagovat inovativní práci v umění.

Nejvíce nominací na Českého lva získaly filmy Okupace a Zátopek

redakce 19.01.2022

Celkem 184 akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev.

Ceny Apollo 2021 mají nominace

redakce 16.12.2021

Ceny Apollo budou uděleny v kategoriích Album roku, Singl roku a Inovace v hudbě.

Tara Fuki v žebříčku World Music Charts Europe

redakce 16.12.2021

Album se objevilo v žebříčku Transglobal World Music Chart (TWMC), ale největší ohlasy zaznamenalo v žebříčku WMCE.

Film Moje slunce Mad nominovaný na Zlaté glóby

redakce 15.12.2021

Animovaný česko-slovensko-francouzský film získal již Cenu poroty na největším a nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.

Nominace hudebních cen Vinyla 2021

redakce 14.12.2021

Na desku roku ve Vinyle aspirují 58G, Oliver Torr, něco něco a Ursula Sereghy.

Vinyla podruhé ocení mladé hudební novinářky a novináře

redakce 10.11.2021

Hned dvě výzvy vyhlásili organizátoři hudebních cen Vinyla, jedna z nich je zaměřená na podporu mladých talentů elektronické hudební scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace