Zprávy / Pozvánky

Zvukový mág Martin Janíček představí Alternativě ozvučenou cisternu

Zvukový mág Martin Janíček představí Alternativě ozvučenou cisternu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.11.2014

Martin Janíček se od počátku 90. let aktivně zabývá zvukovými instalacemi, zvukovými objekty, tvorbou autorských hudebních nástrojů a hrou na rytmické nástroje, přičemž vytváří ambientní industriální repetitivní struktury. Podílel se také na řadě výstavních (Hnízda her, Expo 2005, Orbis Pictus) a divadelních projektů. Pro festival Alternativa připravuje Martin Janíček ozvučenou cisternu, zvukový kontainer, ve kterém někde mezi ambientním industrialem a noise-corem oscilují stylově nezařaditelné zvuky, hluky, pachy, informace a dezinformace.

"Je to cisterna, na které jsou natažené struny a další rezonanční komponenty. Jde mi o komplexnější výraz, zvuk jako informaci. Rád bych zapojil do procesu i další nehudební prvky: větráky, motorky a další, celé je to v procesu vzniku..." přibližuje Martin.


Závěrečný večer festivalu Alternativa v Malostranské besedě bude hudebně velmi bohatý. Závan severské melancholie přinese česko-norská skupina Bergljot pod vedením u nás již dobře známého klávesisty a elektronika Vojtěcha Procházky, která se z "běžného" jazzového pianového tria rychle vyvinula ve velmi experimentální formaci kombinující syntezátor, elektroniku, preparované nástroje, rozličné nalezené zvuky a neortodoxní hrací techniky. Na vlny free rocku, hard jazzu, psycho punku nebo ambient core nás naladí trio Wenzl Dnatek, které je vedené jednou z nejvýraznějších osobností současné rakouské scény bubeníkem Didi Kernem a které tak rádo prolamuje všechna možná hudební pravidla. Překvapení se jistě dočkáme od proměnlivého improvizačního kolektivu Stratocluster, jehož specifický zvuk vychází především z kombinace elektronických a akustických nástrojů. A pětici projektů, které se v sobotu 15. 11. na festivalu představí, doplní ostravská kapela Massola, která svým debutem Neanderthal Jazz zaujala nejen fanoušky drsných experimentů, ale i příznivce metalu.

Info

Martin Janíček
Alternativa 2014
Další program: Bergljot (cz/no), Wenzl Dnatek (at), Stratocluster, Massola
15. 11. 2014 20:00
Malostranská beseda, Praha

www.facebook.com/Alternativa-2012
www.alternativa-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Elpida a Václav Havelka chystají narozeninové turné

redakce 14.11.2019

Deset let vystupují po boku Václava Havelky z Please the Trees a na rok 2020 společně chystají narozeninové turné.

Severská elektronická smršť v MeetFactory

redakce 14.11.2019

Smršť představující současnou elektronickou scénu dorazí ze severu do smíchovské továrny.

Velebné muzikantství Flook

redakce 12.11.2019

Instrumentální mistrovství čtyř hráčů a vynalézavá, brilantní schopnost reagovat na sebe navzájem.

Tom Holliston zahraje v Kaštanu

redakce 12.11.2019

Jeho písničky jsou udivující neokázalostí a prostotou, takže napoprvé posluchači ani “nedocvakne”, jak originální a pečlivě dynamicky vystavěné jsou.

Jeden obrat za druhým. Turnover v Praze.

redakce 12.11.2019

Nebyli by to Turnover, kdyby jejich novinka nepředstavovala další obrat: „Na tomhle albu jsme si víc než kdy dřív užívali krásu psaní populární hudby,“ popsal zpěvák Austin Getz.

Akustický šleh: Gwenifer Raymond podruhé u nás

redakce 11.11.2019

Její syrový zvuk a rychlá hra v lecčem připomene rané nahrávky od Johna Faheyho. Můžete se těšit na barvitou instrumentální hudbu, vracející zpátky v čase.

Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody

redakce 11.11.2019

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti.

Dánští Efterklang se po šesti letech vracejí do Prahy

redakce 11.11.2019

Indie pop, indie rock, synthpop, elektornická hudba, dark wave nebo glitch – takto média definují styl této populární skupiny.

Vitalic přiveze na Flédu Kompromat

redakce 10.11.2019

Originální mix berlínského techna, postpunku a osmdesátkového synthpopu je výsledkem spolupráce s nekonvenční hudebnicí Rebekou Warrior.

NTS trio oslaví deset let své existence

redakce 10.11.2019

NTS trio (Nejtek, Tichý, Smetáček), to je volná improvizace i důmyslná kompozice, současná hudba, alternativní jazz rock, psychedelické plochy.