Zprávy

Novy singl z dílny Future Jiskří

Novy singl z dílny Future Jiskří

redakce | Zprávy | 19.05.2022

Česká variace na hyperpopový trend v podání hudebnice a DJky Nevinnosti (Karolína Zikešová), producenta Toyoty Vangelis (Václav Peloušek) a rappera Guest Usera (Martin Kudrlička). Estetika hyperkonzumerismu prostupuje celou písní, ať už v podobě bublavých beatů Toyoty Vangelis nebo v nesčetných slovních hříčkách založených na paralele s fast foodem, které se objevují v textu Nevinnosti. Singl by měl zároveň být titulní písní kompilace kolektivu Future Jiskří, jehož jsou Nevinnost i Toyota Vangelis součástí, která vyjde 1. června.

Inspirace pro singl pochází pochopitelně od zahraničních průkopníků hyperpopu, jako jsou A. G. Cook, Charli XCX, Hannah Diamond nebo Sophie, ale i z popkultury a zidealizovaného „amerického snu“. Nevinnost si ve své tvorbě vytváří únik z reality, safe space, nové já, it-girl, jakou v reálném světě nikdy nemohla být. Sebevědomější, asertivnější, spontánnější. Alter-ego popové hvězdy je pro ni způsobem jak se vypořádat s (nejen) internalizovanou mysogynií a konečně se oprostit od toho, že jako žena by nikdy neměla být slyšet, vidět, neměla by projevovat svoji sexualitu nebo dominovat mužům.

Základní hudební linku pro Milkshake Soda Burger Fries objevil Toyota Vangelis v několik let staré amatérské nahrávce na soundcloudu Nevinnosti a přetvořil ho v přeslazený a neustále gradující instrumentál, v němž může pozorné ucho zaslechnout samply spojené se stravováním ve fast food řetězcích. Toyota Vangelis se na nahrávce představí i jako androgynní zpěvák, jeho slovy „supr cukr holka, supr cukr kluk“, kde si hraje s hlasovými polohami i vlastním genderovým vyjádřením. Nevinnost střídá křehký zpěv s rapovějšími slokami, a snaží se tak proniknout do žánru, který ji byl vždy blízký, ale historicky mu dominují muži. Text písně je plný slovních hříček a anglicismů, hudebnice si dala záležet na tom, aby byl co nejpodobnější její běžné mluvě. Jde vlastně o velmi sexy love song, ne nepodobný macho talku, který známe z rapu, vulgarismy jsou ale chytře zaobalené do metafor spojených s jídlem a potěšení z fast foodu. Svoji pozici na scéně si Nevinnost pojistila tím, že na song přizvala maskulinního rappera Guest Usera, který tu ale záměrně nevystupuje jako dominantní „alfa macho“, a i ve svých vlastních textech se vyhýbá sexistickým narážkám.

vstupní prohlídka Toyoty Vangelise zde

Info

Nevinnost
Bandcamp interpretky

foto © Iryna Drahun

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

52 Hertz Whale vytahují trumf jménem Phil

redakce 01.07.2022

Pětice 52 Hertz Whale přichází v pátek 1. července s novým singlem Phil, který se objeví na všech streamovacích platformách.

Science Killer vydávají Blackbirds

redakce 01.07.2022

Zpěv ztracený v ozvěnách nekonečného reverbu a snovou atmosféru občas čeří vrčící kytara.

almost.artist, nový klip a EP

redakce 01.07.2022

Pražská kapela almost.artist vydala debutové EP s názvem almost.album, na které upozorňuje klipem k titulní skladbě Ease Down.

Blue MOON Science + Lotta = Vidina

Dagmar Lauková Petrášová 30.06.2022

Meno talentovanej speváčky a skladateľky Dagmar Mišíkovej, vystupujúcej pod pseudonymom Lotta, sa spája so skupinou Fallgrapp.

Klub Brno v Ostravě slaví dva roky

redakce 30.06.2022

Hudební prostor s neobvyklým názvem je dílem entuziastů z kulturního spolku Provoz.

Festival Film a architektura. Pojedenácté

redakce 30.06.2022

Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

Amy Shark i Bonobo v Praze

redakce 29.06.2022

Dravá indiepopová zpěvačka Amy Shark vyráží na turné a svou českou premiéru. Bonobo nás vezme do pestré divočiny alba Fragments, v Praze zahraje na podzim.

Eva Jiřička a Ladislav Jezbera v GMU

redakce 29.06.2022

Právě probíhají dvě nové letní výstavy v královéhradecké galerii GMU – Mezi sebou Evy Jiřičky a Ego Ladislava Jezbery.

Private Poison, Arleta má avatara

redakce 28.06.2022

Rapperka a vizuální umělkyně se nedlouho po vydání dvojsinglu Weapon/Paranoia připomíná dalším ze svých temných a něžných hudebních dobrodružství.

Student Fest se zajímavým lajnapem

redakce 28.06.2022

Letos festival přinese, díky spolupráci s kolektivem glitter.hit, i zahraniční jména - italsko-australského producenta t0niho a polskou hyperpopovou dvojici mylittlethumbie & ksiaze700.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace