Zprávy

Novým šéfredaktorem časopisu Host je Jan Němec

Novým šéfredaktorem časopisu Host je Jan Němec

redakce | Zprávy | 09.01.2022

Miroslav Balaštík a Martin Stöhr odcházejí z vedení časopisu Host, novým šéfredaktorem je spisovatel Jan Němec.

Miroslav Balaštík odchází po téměř třiceti letech z postu šéfredaktora. Časopis převzal v roce 1995, kdy vycházel nepravidelně několikrát do roka jako literární sborník. Společně s Tomášem Reichelem a Martinem Stöhrem postupně vybudovali měsíčník, který je již řadu let nejvýraznějším a nejkomplexnějším literárním periodikem u nás s rozsáhlou autorskou a čtenářskou základnou. „U časopisu se stoletou tradicí je důležitou kompetencí šéfredaktora vyvažovat vlastní ego odpovědností k tomu, co člověka přesahuje,“ vysvětluje Balaštík. „Host má za sebou nejdelší nepřerušenou etapu vydávání ve své historii a jako jeho nejdéle soužící šéfredaktor jsem do něj za tu dobu vložil všechno, co znám a umím. Odcházíme proto, aby se redakce mohla významně obměnit a Host získal zase nový impuls. A odcházíme s jistotou, že Zdeněk Staszek jako nový zástupce šéfredaktora a redaktoři Eva Klíčová, Radek Štěpánek a nově i Václav Maxmilián budou dál garantovat jeho vysokou profesionalitu a kontinuitu,“ říká bývalý šéfredaktor. Zástupce šéfredaktora Martin Stöhr dodává: „Během několika posledních let se výrazně rozrostla produkce nakladatelství Host, na jehož chodu a vedení se rovněž spolupodílíme. Tento dvojí závazek nebyl dobrý ani pracovně, ani ideově, vnímali jsme jako žádoucí, aby tyto subjekty nebyly personálně ani nijak jinak propojené.“

Novým šéfredaktorem je od 1. ledna 2022 spisovatel a dlouholetý editor časopisu Jan Němec. „Kromě emancipace časopisu od nakladatelství se Host otevře tematicky. Literaturu vnímám spíš jako určitou senzitivitu a úhel pohledu na svět než jako předmět, o kterém by se mělo číslo od čísla referovat. Obdivuju časopisy jako New Yorker nebo Paris Review pro jejich velkorysost, v českém literárním prostředí spíše vzácnou. Mým cílem je přetvořit Host v měsíčník pro všechny, kteří mají čas číst, a věří, že kultura je na konci dne důležitější než politika.“

V polovině ledna vychází první letošní číslo Hosta, připravované již částečně v novém redakčním složení. Titulní rozhovor s Helen Oyeyemi, britskou spisovatelskou nigerijského původu žijící v Praze, vedl Ladislav Nagy, překladatel a držitel ceny Magnesia Litera. Tématem čísla je teprve druhý subsaharský nobelista v dějinách Abdulrazak Gurnah; jako jediní přináší časopis Host jeho nobelovskou řeč v češtině. Americká spisovatelka Diane Simmons se vypravila do Česka, aby pochopila, proč už nemáme rádi Václava Havla, a napsala o tom esej. A v kritické části Hosta se Karel Veselý zamýšlí nad knihou Pavla Klusáka Gott, československý příběh. Jako bonus nové číslo přináší textové zprávy nedávno zesnulého básníka Karla Šiktance.

Info

Host
web časopisu

foto © David Konečný

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Noví Lidé a jejich novinka

redakce 20.01.2022

Videoklip natáčeli s již osvědčeným filmařem Michalem Havlíčkem a to přímo ve stylovém Ateliéru Český Ráj.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Debutové EP vydává projekt Blue Uandi

redakce 19.01.2022

Čtyři tracky EP vykreslují aktuální témata jako je přenos vědomí do digitální sféry, motivace lidského bytí, změny stavu vědomí, protichůdností pocitů.

Nejvíce nominací na Českého lva získaly filmy Okupace a Zátopek

redakce 19.01.2022

Celkem 184 akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Black Holes vydávají singl

redakce 18.01.2022

Od Black Holes pak stále nečekejte žádné veselé texty, i když sdělení není tak temné, jak by se podle názvu Dispossessed mohlo zdát.

Češi remixují Trad.Attack!

redakce 18.01.2022

Z Česka se Trad.Attack rozhodli oslovit s nabídkou spolupráce hned tři jména napříč elektronickou scénou. Bratři, DJ Kewu a další.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Duo Meowlau x Val oznamuje EP

redakce 17.01.2022

Titulna skladba Nevermind sa da zaradit do liquid drum and bass zanru s vokalami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace