Články / Reporty

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 02.12.2019

Koncert bubáků z Ghost připomíná oběd u babičky. Tam taky přijdete a víte, že žádná překvapení se konat nebudou. Dostanete vždy dobrou, v rámci možností a schopností kuchařky chutnou stravu, jejíž ingredience velmi dobře znáte. Pochutnáte si, místy zamlaskáte nad některou surovinou přímo ze zahrádky a odcházíte nasyceni a spokojeni, dostali jste, co jste chtěli – a tak nějak očekávali. Rovněž suroviny, z nichž svůj pokrm vaří švédská formace, jsou dobře známé a jejich chuť léty prověřená. Hardrockové riffy, aura tajemství kolem maskované kapely, až popové melodie, trocha těch koncertních „wow“ efektů a navrch lehké koření v podobě příjemné podvratnosti.

Z takového materiálu vlastně nejde uvařit špatné jídlo, což Ghost a hlavně jejich mastermind Tobias Forge moc dobře vědí. A dávají lidem to, co chtějí. Se stále aktuálním albem Prequelle, které navázalo na hitovou desku Meliora, můžou snadno postavit set tak, aby měl dynamiku a švih. Co na tom, že už teď, nějakých dvacet hodin po koncertě, se jednotlivé podrobnosti rozpíjejí a celá show se vejde pod zastřešující pojem „melodický hard rock s divadelními prvky a hravě satanistickým ostnem“. Bylo to zábavné, hravé, chytře vymyšlené, bylo na co koukat i co si zahalekat – chytlavé refrény kapele jdou, to je fakt. Ale hlubší stopu nezanechají.

fotogalerii z koncertu zhlédněte zde

To je ovšem něco, co se tak úplně nedá říct o předkrmech. Jakkoliv si Ghost pustím rád, předkapely nedělního koncertu slibovaly větší potenciál a originálnější přístup. Do zelených světel zahalení vampýři Tribulation mohli být pro publikum natěšené na melodie a čistý vokál Ghost trochu oříšek. Nicméně, jejich death metalem načichlý, svižně odsýpající gothic metal ve spojení s živou pódiovou prezentací je solidním příslibem do budoucna. Mezi oba okultní spolky se vklínili All Them Witches. Ti sice mají čarodějnice v názvu, hudebně jsou ale spíše spolkem, který se rád noří do temného, heavy bluesového bahna. Jejich těžké riffy řádně pocuchaly stěny vysočanské novostavby a jim vyměřený čas byl nedostatečný. Vizuálně se ovšem poněkud ztráceli, tedy v porovnání s dalšími dvěma skupinami. Ty bez potíží opanovaly rozsáhlé pódium, které se navíc s příchodem Ghost změnilo v jakousi secesní vilu.

Dojmy jsou smíšené. Kapely zaujaly, headlinerovi nelze prakticky nic vytknout, až tedy na kolísavý zvuk, ale za to Ghost nemohli. Jen celku scházel moment, který by koncert povýšil z lehce nadprůměrného na nezapomenutelný.

Info

Ghost (se)+ Tribulation (se) + All Them Witches (us)
1. 12. 2019 O2 Universum, Praha

foto © Marcela Juříčková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.