Zprávy / Pozvánky

OC Dornych jako Dům kultury a konců

OC Dornych jako Dům kultury a konců

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.05.2023

Již třetím rokem se v Brně odehraje společně pořádaná akce dvou scén Centra experimentálního divadla –⁠ platformy Terén a HaDivadla. Mezioborová událost, která se tentokrát koná pod názvem Dům kultury a konců, se uskuteční v sobotu 10. června v prostorách OC Dornych. Cílem je přitom vytvořit společný prostor pro sdílení a promýšlení toho, jakou roli hrají konce v našich životech, a nahlížet je skrze rozmanité umělecké činnosti i reflektivní diskuze.

Momentálně prázdné brutalistní prostory obchodního centra Dornych, známého v Brně též pod bývalým názvem Prior, začátkem května oživí společná akce HaDivadla a Terénu. Bude se přitom jednat už o třetí ročník mezioborové události Dům kultury a, který bude letos zasvěcen koncům a tomu, jakou roli hrají v našich životech. Přesun do OC Dornych bude jednak navázáním předchozích projektů, které zde Terén v rámci své dramaturgie uvádí, a zároveň poslední poctou tomuto architektonicky významnému místu před jeho plánovanou demolicí.

Celodenní událost v sobotu 10. června započne ve 13:30, kdy se návštěvníkům otevřou dveře. Konce se v průběhu dne a večera budou zkoumat v řadě scénických, zvukových a výtvarných miniprojektů a diskuzí. Podle pořadatelů totiž konce nemusí být jen znakem krachu, úpadku, smrti a zániku, ale také transformace či pobídky ke vzniku čehosi nového. Po celou dobu bude možné občerstvit se v baru Los Překápkos s odpočinkovou zónou a volně na program přicházet i z něj odcházet.

Od 14:30 bude probíhat přednáška s názvem Zkáza Veřejných paláců v podání sochaře a vizuálního umělce Pavla Karouse, který promluví o konci brutalistní architektury a jejích monumentálních ikonických budov. Od 15:30 po přednášce bude následovat diskuze s platformou Město a autory Deníku Referendum o architektuře, jejím smyslu a roli. Ke Karousovi se v debatování přidají architektky Šárka Svobodová a Eliška Pomyjová. V diskuzi se dotknou například tématu památkové péče a historické paměti či vlivu environmentální krize na architekturu.

Následovat bude workshop s názvem Konce v našich životech? Já v koncích? od 17:00 do 18:30. Povede jej Adam Čajka, lektor metody nenásilné komunikace a člen organizace NaZemi, společně s Evou Dittingerovou, lektorkou a pedagožkou se zaměřením na dramatickou výchovu. Dalšími lektory budou Tereza Volmutová, Martin Jestřábek, Petr Jestřábek a Soňa Malá. Workshop bude prozkoumávat pozoruhodné konce v našich životech a vytvářet tak sumář poznatků a příběhů, které ukazují, jak s konci dobře nakládat a poučit se z nich.

V 19:00 potom bude navazovat Společná akce: Vyprovázení, jakožto kolektivní sdílení zkušeností a prostor pro zamýšlení se nad tím, jak osobní konce hlouběji souvisí s celým společenským systémem. Doprovázet jej bude hudebník a zvukový designer Matúš Kobolka, který se často podílí na divadelních projektech. Kromě toho bude také autorem hudebních vstupů po celou dobu trvání akce a následné hudební performance. Po skončení kruhu sdílení Dům kultury a konců nabídne možnost pokračovat v hovoru, občerstvit se a společně odpočívat a bavit se v netradičních prostorech.

Po celou dobu události budou probíhat výtvarné zásahy do prostoru, které bude možnost kdykoliv volně navštívit. Kolektiv Tabula Rasa připraví scénografickou intervenci, ve které bude zachycen specifický genius loci brutalistního obchodního centra. Tvořit přitom budou z nalezených materiálů ze skladovacích prostor. Instalace Evy Truncové a Georgije Dimitrova s názvem Observace procesu konce bude fungovat jako audiovizuální průvodce a zároveň site specific instalace navázaná na minulost, současnost i budoucnost OC Dornych.

K vidění bude i několikahodinový proces maximalistické malby Alexeye Klyuykova a Vasila Artamonova, která bude s demolicí obchodního centra znovu rozprášena, a zviditelní tak pomíjivost jevů v lidském životě. Alexey Klyuykov a Vasil Artamonov spolu často spolupracují v médiích malby, sochy a instalace a v roce 2010 získali Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Info

Dům kultury a konců
10. 6. 2023 13:30
OC Dornych, Brno
web akce

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace