Zprávy / Pozvánky

OC Dornych jako Dům kultury a konců

OC Dornych jako Dům kultury a konců

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.05.2023

Již třetím rokem se v Brně odehraje společně pořádaná akce dvou scén Centra experimentálního divadla –⁠ platformy Terén a HaDivadla. Mezioborová událost, která se tentokrát koná pod názvem Dům kultury a konců, se uskuteční v sobotu 10. června v prostorách OC Dornych. Cílem je přitom vytvořit společný prostor pro sdílení a promýšlení toho, jakou roli hrají konce v našich životech, a nahlížet je skrze rozmanité umělecké činnosti i reflektivní diskuze.

Momentálně prázdné brutalistní prostory obchodního centra Dornych, známého v Brně též pod bývalým názvem Prior, začátkem května oživí společná akce HaDivadla a Terénu. Bude se přitom jednat už o třetí ročník mezioborové události Dům kultury a, který bude letos zasvěcen koncům a tomu, jakou roli hrají v našich životech. Přesun do OC Dornych bude jednak navázáním předchozích projektů, které zde Terén v rámci své dramaturgie uvádí, a zároveň poslední poctou tomuto architektonicky významnému místu před jeho plánovanou demolicí.

Celodenní událost v sobotu 10. června započne ve 13:30, kdy se návštěvníkům otevřou dveře. Konce se v průběhu dne a večera budou zkoumat v řadě scénických, zvukových a výtvarných miniprojektů a diskuzí. Podle pořadatelů totiž konce nemusí být jen znakem krachu, úpadku, smrti a zániku, ale také transformace či pobídky ke vzniku čehosi nového. Po celou dobu bude možné občerstvit se v baru Los Překápkos s odpočinkovou zónou a volně na program přicházet i z něj odcházet.

Od 14:30 bude probíhat přednáška s názvem Zkáza Veřejných paláců v podání sochaře a vizuálního umělce Pavla Karouse, který promluví o konci brutalistní architektury a jejích monumentálních ikonických budov. Od 15:30 po přednášce bude následovat diskuze s platformou Město a autory Deníku Referendum o architektuře, jejím smyslu a roli. Ke Karousovi se v debatování přidají architektky Šárka Svobodová a Eliška Pomyjová. V diskuzi se dotknou například tématu památkové péče a historické paměti či vlivu environmentální krize na architekturu.

Následovat bude workshop s názvem Konce v našich životech? Já v koncích? od 17:00 do 18:30. Povede jej Adam Čajka, lektor metody nenásilné komunikace a člen organizace NaZemi, společně s Evou Dittingerovou, lektorkou a pedagožkou se zaměřením na dramatickou výchovu. Dalšími lektory budou Tereza Volmutová, Martin Jestřábek, Petr Jestřábek a Soňa Malá. Workshop bude prozkoumávat pozoruhodné konce v našich životech a vytvářet tak sumář poznatků a příběhů, které ukazují, jak s konci dobře nakládat a poučit se z nich.

V 19:00 potom bude navazovat Společná akce: Vyprovázení, jakožto kolektivní sdílení zkušeností a prostor pro zamýšlení se nad tím, jak osobní konce hlouběji souvisí s celým společenským systémem. Doprovázet jej bude hudebník a zvukový designer Matúš Kobolka, který se často podílí na divadelních projektech. Kromě toho bude také autorem hudebních vstupů po celou dobu trvání akce a následné hudební performance. Po skončení kruhu sdílení Dům kultury a konců nabídne možnost pokračovat v hovoru, občerstvit se a společně odpočívat a bavit se v netradičních prostorech.

Po celou dobu události budou probíhat výtvarné zásahy do prostoru, které bude možnost kdykoliv volně navštívit. Kolektiv Tabula Rasa připraví scénografickou intervenci, ve které bude zachycen specifický genius loci brutalistního obchodního centra. Tvořit přitom budou z nalezených materiálů ze skladovacích prostor. Instalace Evy Truncové a Georgije Dimitrova s názvem Observace procesu konce bude fungovat jako audiovizuální průvodce a zároveň site specific instalace navázaná na minulost, současnost i budoucnost OC Dornych.

K vidění bude i několikahodinový proces maximalistické malby Alexeye Klyuykova a Vasila Artamonova, která bude s demolicí obchodního centra znovu rozprášena, a zviditelní tak pomíjivost jevů v lidském životě. Alexey Klyuykov a Vasil Artamonov spolu často spolupracují v médiích malby, sochy a instalace a v roce 2010 získali Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Info

Dům kultury a konců
10. 6. 2023 13:30
OC Dornych, Brno
web akce

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vojdi pokřtí v MeetFactory

redakce 24.07.2024

Prešovská trojice Vojdi se pohybuje na progresivních územích mathrocku, alternativy, indie i jazzu a psychedelického rocku.

Rekreace a Meluzína na dvorku

redakce 22.07.2024

Pětičlenná kapela hledá inspiraci v R&B, funku i folku, svými lehce vážnými až vážně lehkými texty zase zrcadlí duši citlivého člověka a jeho pohled na okolní svět.

Italové Zolle v Café V lese

redakce 21.07.2024

Stefano a Marcello hrají tak trochu stoner, noise, sludge, post, noise a zbytek je sádlo. Pro fanoušky Dÿse.

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace