Články / Reporty

Odbržděný a zabržděný (DJ Krush+ Philip T.B.C.)

Odbržděný a zabržděný (DJ Krush+ Philip T.B.C.)

blueskin | Články / Reporty | 21.04.2018

Dorodango je japonský výraz pro hliněnou kouli, která neustálým hnětením získá kompaktní tvar. Poté, co se z masy hlíny odpaří veškerá přebytečná voda, nastupuje proces zvaný hikaru, při kterém pomocí smirkového papíru dodáváte povrchu koule vysoký lesk. Výsledkem je dekorativní objekt, který nemá žádný užitek, je ale příjemný na pohled i na dotek a jako bonus funguje i jako doklad vaší zručnosti a trpělivosti.

Hudba Japonce DJe Krushe (vlastním jménem Hideaki Iši) tuhle praktiku v lecčems připomíná. Jeho alba se navzájem liší asi tak, jako se liší jednotlivé dorodango - rozdíly jsou v barvě a podpovrchové struktuře použitého materiálu, konečnou úpravou však vzniká homogenní útvar s minimem vnějškových rozdílů. Totéž platí o Krushových koncertech, při kterých kombinuje živé hraní s djingem.

Oproti poslednímu pražskému vystoupení před dvěma lety nechyběla tentokrát sada kamer, které na plátno přenášely dění na pódiu. Kdo chtěl, mohl tak z první ruky sledovat Išiho obdivuhodnou práci s konzolí Vestax, která fungovala jako sampler, sekvencér a mixpult zároveň. Tuto konzoli doplňovala dvojice gramofonů s datovými vinyly, s jejichž pomocí Krush doplňoval hudbu o další zvukové vrstvy a frenetickým scratchovaním dodával hiphopový feeling koncertu, který byl minimálně v první polovině spíše ve znamení trip hopu.

Teprve časem přibývalo výraznějších rytmů, které rozpohybovaly zpočátku nepříliš aktivní publikum. A končilo se v nefalšovaném party módu. DJ Krush po desítkách let na scéně ví, jak vystavět set, kde přitlačit na pilu a kde naopak zvolnit. Jestliže na deskách působí spíš dojmem poustevníka, kterému je nejlépe v jeho studiové svatyni, naživo se mění v zábavného eskamotéra, na jehož umění budete ještě dlouho vzpomínat.

fotogalerie z koncertu tady

V téhle konkurenci nutně bledl výkon předskakujícího Philipa T.B.C. Ten v Lucerně představoval svůj projekt Indian Beatology, který vznikl během jeho loňské cesty na Dálný východ. Součástí večera byla i projekce stejnojmenného dokumentu, který o spolupráci pražského producenta Filipa Kluga s indickými hudebníky natočil Tomáš Dietl.

Samotný dokument byl přitom o třídu lepší než následný koncert, při kterém Kluga doprovodil indický MC Ixist a jeho britsko-český kolega LifeSize. Zatímco dvojice vokalistů vytvářela svojí flow velký hybný moment, problematické bylo použití původních albových tracků v nezměněné podobě. Časté odmlky a klidnější pasáže, které na desce fungují, její živou prezentaci zbytečně brzdily. Potenciál, který tohle propojení Západu a Východu teoreticky mělo, zůstal v praxi nenaplněn.

Info

DJ Krush (jp) + Philip T.B.C.
18. 4. 2018 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

House (není) pro starý? (Ross from Friends)

redakce 18.05.2019

Outsider house plný drobných glitchů a neuhlazených samplů držel pevné tempo, zaťatý groove a hra s intenzitou ve skladbě Project Cybersyn...

Vražedné tempo (Anifilm 2019)

redakce 15.05.2019

Kino Světozor má pořád stejně specifické aroma, květnové počasí v Třeboni je pořád stejně matoucí a řada u asijského okýnka je pořád stejně dlouhá?

Donaufestival 2019: Co bylo nejvíc

redakce 09.05.2019

Donaufestival je pravidelně sázkou na kvalitní dramaturgii zasazenou do kulis historického rakouského městečka Kremže. Co bylo letos tím nejlepším? Nejen koncerty...

Tradice a progres, ruku v ruce (GoGo Penguin)

redakce 02.05.2019

Mrštné pianové kudrlinky v hravém songu Window přehazovaly otěže z jednoho nástroje na druhý, až se rozeběhly každý jinou cestou, stále však dokonale sehrané.

Pryč s hranicemi (Coilguns, Wrong, Or)

redakce 28.04.2019

Vlasatí řízci, těžkotonážní riffy a skučivá sóla, Wrong vrátili koncert do zajetých kolejí headbangingu a poga s jasným rozdělením pozic.

Pastelové barvy krve Goblin

redakce 17.04.2019

Pastelové barvy, jemná klišé, ostré nože, cákance krve a béčkové, rudomodré mysteriózno. Claudio Simonetti a jeho Goblin.

Trápení kokainové kočičky (Tess Parks)

redakce 15.04.2019

Koncert Tess Parks nenabídl zrovna moc argumentů, proč tuhle slečnu raději neposlouchat doma. Nabídl ale jednu neodbytnou otázku. Jenom jednu?

Moravské lidovky? Jedině s americkým přízvukem. (Dálava)

redakce 12.04.2019

Zcela zásadní byly nápadité instrumentace charakterizované elektrickou či akustickou kytarou Arama Bajakiana (John Zorn, Lou Reed, Diana Krall). Staré melodie, nová podání. Dálava.

Nejen na vlně italského diska (CPH:DOX)

redakce 04.04.2019

Tentokrát mezi Munchovým výkřikem a přiléhavými blyštivými oblečky. CPH:DOX naposledy.

Charismatický introvert (Night Lovell)

redakce 02.04.2019

Night Lovellův hluboký a místy až strašidelný hlas v člověku obvykle dokáže rozpohybovat samotné vnitřní orgány.